Προς το περιεχόμενο

Επιλογή αξιόπιστων χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά το έχω πάθει αμέτρητες φορές να αγοράσω χορδές d'addario από τον Νάκα και με το που να τις βάλω να σπάσουν. Όχι όλες, μια έστω.

Ε χθές γυρνόντας από τις διακοπές πήγα να αγοράσω χορδές, και εκεί που τις κούρδιζα έσπασε η πρώτη. Λογικό είναι να φάω μια Χ ξενέρα γιατί μένω πάλι χωρίς κιθάρα.

 

Πριν από αυτές είχα τις DR-DBG10 τις custom του dimebag και έσπασε η μία μετά από κανα δίμηνο χρήσης.

Αλλά επειδή στο Ελλαδιστάν δεν βρίσκονται εύκολα οι συγκεκριμένες, σκέφτηκα να το γυρίσω σε Ernie Ball.

Τι λέτε;

 

Και μια άλλη ερώτηση. Φταίει η d'addario ή ο νάκας για αυτό που παθαίνω..;  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φταίει η d'addario ή ο νάκας για αυτό που παθαίνω..;

 

Φταιει το κακο σετ απ της κιθαρας σου και προφανως καποιο rough spot στα σελακια σου,οι D'Addario ειναι απο τις πλεον σταθερα ποιοτικες χορδες που υπαρχουν.Επισης η αεροστεγης συσκευασια τους δεν τους επιτρεπει να χαλασουν.

 

προσωπικα αλλαζω ΔΕΚΑΔΕΣ σετ D'Addario το μηνα και ΠΟΤΕ δεν εχω σπασει ουτε ΜΙΑ.

 

 

Πριν από αυτές είχα τις DR-DBG10 τις custom του dimebag και έσπασε η μία μετά από κανα δίμηνο χρήσης.

 

 

προφανως μας κανεις πλακα ......ΔΥΟ μηνες επαιζες με τις ιδιες χορδες? :o και τον κακομοιρο τον ΗΧΟ σου δεν τον λυποσουνα?  

 

 

Φανταζομαι να γνωριζεις οτι η ζωη μια χορδης ειναι το ΠΟΛΥ 10 ωρες παιξιματος (μετα ειναι απλα για πεταμα),ετσι δεν ειναι? ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ..... Λοιπόν κάτι μου θύμισε αυτό.

Πριν απο χρόνια αποφάσια να αλλάξω απο Ernies σε D'addario έτσι για να δοκιμάσω τον ήχο τους και παρ'όλο οτι ο ήχος ήταν ικανοποιητικός, έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα την δεύτερη μέρα και δεν μιλάμε για σηκώματα 2 τονους και τέτοια.

Βέβαια απο τότε δεν ξαναπήρα d'addario και παίζω με elixir και ernies.

 

 

σ.σ: τα δάχτυλα μου στάζουν "τοξικό ιδρώτα" και θέλω χορδές κάθε εβδομάδα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ.σ: τα δάχτυλα μου στάζουν "τοξικό ιδρώτα" και θέλω χορδές κάθε εβδομάδα.

 

Easy on the vinegar(s)  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Easy on the vinegar  ;)

;D

Χωρίς πλάκα όμως είναι μεγάλο πρόβλημα :(

(ευτηχώς το υγρό της DR και κάτι γίνετε)

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως τελικα εχει να κανει με την...τυχη του καθενος ;D ;D (π.χ εγω οποτε εχω παρει DR μου εχουν βγει τελειως μαπα,σκουριασμενες απο το πακετο,λαθος τυλιγμενες,ενα μαυρο χαλι....αλλοι παλι ορκιζονται ;D ;D ;D)

 

παντως  οι περισσοτερες χορδες φτιαχνονται στα ΙΔΙΑ εργοστασια (δεν ειναι παραπανω απο 5-6 και το μεγαλυτερο ειναι βεβαια η D'Addario ,που για πολυ καιρο εφτιαχνε τις περισσοτερες "μαρκες" ακομα και τις.....Ernie Ball :o ;D)  

 

παντως τον τελευταιο χρονο παιζω με Ernie Ball (χτυπησα 60 πακετα με 100 δολλαρια στο ebay!! :o :o) & μου αρεσουν πολυ σαν feel & ηχος  (μη με ρωτησετε αν..αντεχουν γιατι τις αλλαζω καθε 6-10 ωρες παιξιματος οποτε δεν ξερω...στο 10ωρο παντως αντεχουν...) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

Χωρίς πλάκα όμως είναι μεγάλο πρόβλημα :(

(ευτηχώς το υγρό της DR και κάτι γίνετε)

 

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=5421.40

 

drionic και καθάρισες για 6 βδομαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

προφανως μας κανεις πλακα ......ΔΥΟ μηνες επαιζες με τις ιδιες χορδες? :o και τον κακομοιρο τον ΗΧΟ σου δεν τον λυποσουνα?  

 

 

Καλα ξεκαβαλα λιγο.

Δεν ειμαστε ολοι μας επαγγελματιες μουσικοι να καθομαστε ολη μερα πανω απο την κιθαρα μηπως στο 15ο ταστο εχει αρχισει να φαινεται με το μικροσκοπιο μια αχνη κουκιδα σκουριας.

ουτε εχουμε να δινουμε 2000 ευρω το χρονο για χορδες που τις αλλαζουμε ανα δεκαωρο. Εγω δεκαωρο το βγαζω σε 2μιση μερες παιξιμο , θα γεμισω τα χερια μου με πληγες αμα αλλαζω τοσα συχνα χορδες.

Αν παω να ηχογραφησω τοτε να βαλω φρεσκες χορδες . Αν απλα κανω practice γιατι  να το κανω ?

 

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρησιμοποιώ DAddario EXL δεκαρες & εννιάρες χρόνια τώρα και σε διάφορες κιθάρες και δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε σπάσιμο.

 

Τις αλλάζω περίπου κάθε 3 μήνες ή και παραπάνω και μου φαίνονται πολύ καλλίτερες απο ότι άλλο είχα δοκιμάσει και με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

 

Τις αγοράζω απο τον Thomann σε πακέτα των 10 ( αν και δεν νομίζω  ότι φταίει ο Νάκας στην συγκεκριμένη περίπτωση του Κώστα, είναι σχεδόν σίγουρα πρόβλημα σετάπ ή γέφυρας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου