Προς το περιεχόμενο

Επιλογή καλού MIDI.


ChRiS82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι γνωρίζεται παρακαλώ θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη

σας για την επιλογή ενός MIDI.

Προυποθέσεις:

1)Όσο καλύτερο Πλήκτρο γίνεται

2)Το χρειάζομαι για Real Time παίξιμο.

 

Μπορείτε να μου προτίνετε και κάτι διαφορετικό εκτός απο τις επιλογές που αναφέρω πιο πάνω μέχρι καποια λογική τιμή όμως (ας πω μέχρι περίπου 400euro).

 

Ερώτηση: Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε Breath Controller σε MIDI Keys? αν ναι είναι κάτι που με ενδιαφέρει να έχει το MIDI Keyboard.

 

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!!!

(ο καινούργιος σας αναγνώστης).

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε για να μου πείτε την πολύτιμη γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου κόλλησε στο μάτι το microKontrol (KORG).

 

Καμιά βοήθεια? Καλώ τους έλληνες πληκτράδες

να βοηθήσουν τον παρόν ερασιτέχνη!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε μου αν και δεν ειμαι πληκτράς χρησιμοποιώ το Keystation 61es (http://www.elina.gr/) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ρίξε μια ματια.

τι δεν σε σκοτώνει...σε κάνει πιο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πλύ για την άποψη σου.

Να σε ρωτήσω μιας που το χρησιμοποιείς κιόλας,το

βαρυκεντρισμένο πλήκτρο που αναφέρεται στο

συγκεκριμένο MIDI εννοεί πως είναι "πιανίσιμο" ?

δηλαδή έχει βαρύ πλήκτρο? γιατι προσωπικά απο την

φώτο και τα χαρακτηριστικά του εμένα δεν μου φαίνεται έτσι...

 

(κάτι να βοηθήσω: με ενιαφέρει να έχει και κάποιο

δικό του "programming" για τον λόγο του ότι η

κύρια χρήση του MIDI θα γίνει χωρίς PC).

 

Οποιαδήποτε γνώμη όμως δεκτή φίλτατοι πληκτράδες! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προυποθέσεις:

1)Όσο καλύτερο Πλήκτρο γίνεται

2)Το χρειάζομαι για Real Time παίξιμο.

 

Μπορείτε να μου προτίνετε και κάτι διαφορετικό εκτός απο τις επιλογές που αναφέρω πιο πάνω μέχρι καποια λογική τιμή όμως (ας πω μέχρι περίπου 400euro).

Για το σημείο 2 δεν μπορώ να καταλάβω που θα χρησιμεύσει στην επιλογή σου. Όλα τα keyboards παίζουν real-time' date=' δεν υπάρχει περίπτωση να παίζεις τώρα κάτι στο κλαβιέ και η πληροφορία να φτάνει στην έξοδο μετά από κανένα μισάωρο!

Για το πρώτο, μπορείς να δεις τα CME UF και M-Audio Axiom που είναι μέσα στα λεφτά σου, έχουν διάφορα controllers πάνω και έχουν και πολύ ωραία πλήκτρα. Αλλά βασικά πρέπει να πας και να παίξεις για να δεις τι σου κάνει γιατί μπορείς να βρεις αρκετά καλά keyboards και από άλλες εταιρίες (Novation, Korg, EMU κλπ).

Το microKontrol είναι πολύ όμορφο αλλά από πλήκτρα... άστο καλύτερα!

 

Ερώτηση: Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε Breath Controller σε MIDI Keys? αν ναι είναι κάτι που με ενδιαφέρει να έχει το MIDI Keyboard.

Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Το breath controller συνδέεται πάνω σε κάποια πηγή ήχου, όχι στο MIDI keyboard. Αν παρατηρήσεις τα I/O panels κάποιων workstations, υπάρχει ξεχωριστή υποδοχή για breath controller. Και πάλι, μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο και να το συνδέσεις μέσω MIDI σε κάποια πηγή ήχου, όχι στο keyboard.

 

Ελπίζω να βοήθησα... :wink:

 

Υ.Γ. Κανένα από αυτά που μιλάμε δεν έχει πιανιστικό πλήκτρο. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, πας για 88άρι κλαβιέ και μιλάμε για τελείως άλλα πράγματα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πλύ για την άποψη σου.

Να σε ρωτήσω μιας που το χρησιμοποιείς κιόλας' date='το

βαρυκεντρισμένο πλήκτρο που αναφέρεται στο

συγκεκριμένο MIDI εννοεί πως είναι "πιανίσιμο" ?

δηλαδή έχει βαρύ πλήκτρο? γιατι προσωπικά απο την

φώτο και τα χαρακτηριστικά του εμένα δεν μου φαίνεται έτσι...

 

(κάτι να βοηθήσω: με ενιαφέρει να έχει και κάποιο

δικό του "programming" για τον λόγο του ότι η

κύρια χρήση του MIDI θα γίνει χωρίς PC).

 

Οποιαδήποτε γνώμη όμως δεκτή φίλτατοι πληκτράδες! :P[/quote']

 

Ναι αυτό εννοεί. Τα πλήκτρα του είναι βαριά. Και ξέρω σίγουρα πως είναι πιανίσιμο γιατι το χρησιμοποιεί περισσότερο φίλος που έχει κανονικό πιάνο σπίτι του.

τι δεν σε σκοτώνει...σε κάνει πιο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό εννοεί. Τα πλήκτρα του είναι βαριά. Και ξέρω σίγουρα πως είναι πιανίσιμο γιατι το χρησιμοποιεί περισσότερο φίλος που έχει κανονικό πιάνο σπίτι του.

Όχι, δεν εννοεί αυτό! Ουδεμία σχέση υπάρχει ανάμεσα στα πανάλαφρα πλήκτρα του Keystation με τα πλήκτρα ενός κανονικού πιάνου. Το ότι το χρησιμοποιεί πιανίστας δεν σημαίνει τίποτα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ,μου λύσατε αρκετές απορίες!

Για το "Real Time" που αναφέρω το έκανα γιατι μιλήσατε

για κάπιου είδους καθυστέριση αν συνδέεται με USB ή MIDI.

Οσο για το microkontrol το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το πλήκτρο :cry:

Για το "πιανίσιμο" τώρα ήμουν κάπως σίγουρος πως δεν υπήρχε σε

αυτά τα mother keyboards που ψάχνω.Απλά να μην είναι "ψεύτικο"

το πλήκτρο,αυτό που με ενδιαφέρει.

 

ευχαριστώ και πάλι και περιμένω και άλλεσ γνώμες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο' date=' μπορείς να δεις τα CME UF και M-Audio Axiom που είναι μέσα στα λεφτά σου, έχουν διάφορα controllers πάνω και έχουν και πολύ ωραία πλήκτρα. Αλλά βασικά πρέπει να πας και να παίξεις για να δεις τι σου κάνει γιατί μπορείς να βρεις αρκετά καλά keyboards και από άλλες εταιρίες (Novation, Korg, EMU κλπ).

Το microKontrol είναι πολύ όμορφο αλλά από πλήκτρα... άστο καλύτερα![/quote']

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ!!

Παράγγειλα το "M-AUDIO AXIOM 49" οσο για τις εντυπώσεις μου θα τις προσθέσω κάποια στιγμή αργότερα όταν το παραλάβω και επίσης το ψάξω!!!

 

Νομίζω πως είναι ενα αρκετά καλό MIDI,δεν ξέρω αν το γνωρίζει και κάποιος άλλος πληκτράς εδώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Axiom το 61 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι κάτι έκανα και αχρήστεψα τα σλαιντερς για το drawbar control :oops: :evil:

 

Πάντως πολύ καλό είναι, είχα και το Keystation παλιά, μου αρέσει βέβαια περισσότερο το axiom, και για τα λεφτά του (300 ευρώ πηρα το 61) πολύ καλό με άριστα χαρακτηριστικά, όπως drawbars, rotary encoders, 20 μνημες :wink:

 

ΥΓ. Καλόπαιχτο :wink: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου