Προς το περιεχόμενο

Επιλογή καλού MIDI.


ChRiS82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ Pepe! αν και με ψιλοστεναχώρησες γιατι 305€ βγήκε εμένα το 49ρι.

Μπορείς σ'αυτό το κλαβιέ

1) (εν λόγω 20 μνημών που έχει) να αποθηκεύσεις ήχους?

2) να αλλάξεις έναν ήχο που τραβάς απο workstation ή ακόμα απο pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

M-AUDIO AXIOM 49

 

M-AUDIO Axiom 49, 49-key velocity-sensitive semi-weighted action keyboard with assignable aftertouch, 8 MIDI-assignable trigger pads, 8 MIDI-assignable rotary encoder knobs, 6 transport buttons reassignable to other MIDI parameters, preset / program change / MIDI channel +/- buttons, backlit LCD screen, sustain and expression pedal jacks, built-in USB MIDI interface including standard MIDI In and Out jacks, 20 non-volatile memory locations, powered via USB or optional power supply, for Windows XP and MAC OS X

 

Σε αυτή την κατηγορία μην περιμένεις να βρείς βαρυκεντρισμένα πλήκτρα πιάνου.

 

Οι μνήμες είναι για να αποθηκεύεις κάποιες ρυθμίσεις δεν είναι για να εισάγεις ήχους. Απο μόνο του νομίζω ότι δεν έχει κανένα ήχο. Θα πρέπει να το χρησιμοποιείς ή με κάποιο module ή μέσω PC για να παίζεις κάποια VST Instruments.

 

269 Ευρώ έχει στον θωμά και εάν έπαιρνες και κάτι άλλο πχ midi καλώδια για να φτάσεις τα 300 Ε δεν πλήρωνες μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρακτηριστικά/τιμή γνώριζα μέσω thomann/musicstore και σε κάποια άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα (269+20 μεταφορικά) είναι μικρή η διαφορά.είδα σε κάποια βίντεο στο youtube οτι σαν midi έχει σχετικά κάλα πλήκτρα (όχι τελείως ψεύτικα) βέβαια αυτό θα το επαληθεύσω όταν με το καλό το πάρω στα χέρια μου και το δοκιμάσω τι ακριβώς εννοούν (καλό πλήκτρο).

Φτάνεις κάποια στιγμή σε μια φάση που θέλεις (επαγγελματικό πλήκτρο) που απο ότι κατάλαβα δεν ξέρεις αν δεν το δοκιμάσεις που ακριβώς θα το βρεις.παράδειγμα έπαιξα με YAMAHA SY77 και μου άρεσε πολύ το πλήκτρο του,βαρύ και θα έλλεγα επαγγελματικό.παλιο synth αλλα στην εποχή του άφησε και ιστορία.

 

Ετσι μια γενική άποψη μου,παντώς πληκτράδες και κάθε είδους άτομα που ασχολείστε με μουσική σας ευχαριστώ.Αν κάποιος τυχαίνει να έχει αυτό το κλαβιέ στα χέρια του και το χρησιμοποιεί για "λαικα,ανατολικες" μελωδίες θα ήθελα την γνώμη του.

Είστε ωραίοι πληκτράδες και το λέω αυτό γιατι πολλοί έως πάρα πολύ δεν θέλουν να μοιράζονται γνώσεις τους πάνω σε αυτόν τον τομέα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι μια γενική άποψη μου' date='παντώς πληκτράδες και κάθε είδους άτομα που ασχολείστε με μουσική σας ευχαριστώ.

Είστε ωραίοι πληκτράδες και το λέω αυτό γιατι πολλοί έως πάρα πολύ δεν θέλουν να μοιράζονται γνώσεις τους πάνω σε αυτόν τον τομέα :P[/quote']

 

Βασικά νομίζω ότι δεν είναι θέμα πληκτράδων- κιθαριστών - κρουστών.

Είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας ανθρώπων. Δεν ανακαλύψαμε τον τροχό ούτε την πυρίτιδα. Εδώ στο Noiz υπάρχουν πολλοί που χαίρονται να μοιράζονται αυτά που ξέρουν και να βοηθάνε τους νεότερους. Και εμείς μάθαμε κάποια πράγματα από άλλους και θα ήταν νομίζω πολύ εγωϊστικό να τα κρατάμε όλα για τον εαυτό μας. :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Λαμπίρη (αν μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ έτσι) εχω συναντήσει αρκετά απο αυτα τα "εγωιστικά" άτομα που όπως περιγράφεις.

Επειδή δεν μπορώ να διαθέσω τις 10δες χιλιάδες ευρώ αλλα και αντίστοιχα ήθελα συνεχώς να εμπλουτίζω το PA50 με καινούργιους ήχους και ρυθμούς εδώ και 2 χρόνια μέσω διαφόρων φόρουμ,απο γνωστούς και κάποιες ιστοσελίδες έχω βρει.(αρκετά SET ήχους για το καινούργιο μου TR76).

Stuff που μ'άρεσε να μοιράζομαι για τον λόγο ότι προφανώς θα παραλλάβω κάτι διαφορετικό.Σε πληροφορώ πως ήταν αρκετοί αυτοί (και ιδίος μέσω MSN) που με το που πήραν -stuff- απο μένα μετά κατα περίεργο τρόπο εξαφανίζόντουσαν,όπως και κάποιοι που είχα δοκιμάσει να τους πω πως δεν έχω κάτι να στείλω και ήθελα να δω αν έστω φιλικά με έκαναν -add- στο MSN τους (μέσω κάποιων φόρουμ,εξωτερικού)και τελικά γρήγορα σταματούσαν την κουβέντα τους και χανόντουσαν τελείως.

 

Με λίγα λόγια πιστεύω πως το 80%(+) αν δεν πάρει δεν δίνει στο ίντερνετ (είτε πληροφορία είτε κάποια δεδομένα για τα όργανα τους).

 

Υ.Γ. Είναι αυτό που λένε,μην είσαι και τόσο καλός,ειδικά σε άτομα που ούτε καν έχεις ξανάδει...γιαυτό είμαι λιγάκι επίφοβος και προανέφερα αυτό πιο πάνω.Είναι αυτό που είπες,νοοτροπία ανθρώπων!

Εντελώς φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια πιστεύω πως το 80%(+) αν δεν πάρει δεν δίνει στο ίντερνετ (είτε πληροφορία είτε κάποια δεδομένα για τα όργανα τους).

 

Υ.Γ. Είναι αυτό που λένε' date='μην είσαι και τόσο καλός,ειδικά σε άτομα που ούτε καν έχεις ξανάδει...γιαυτό είμαι λιγάκι επίφοβος και προανέφερα αυτό πιο πάνω.Είναι αυτό που είπες,νοοτροπία ανθρώπων!

Εντελώς φιλικά.[/quote']

 

Μπα εδώ στο νοιζ θα δεις ότι δεν ισχύει αυτό. Εκτός και αν κάποιος ζητήσει καμιά πληροφορία, η οποία έχει ψιλοσκιστεί στην ανάλυση στο παρελθόν και βαριέται να απαντήσει :wink: :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτην η ευγένεια σου με έχει σκοτώσει.. χαλάρωσε .... όλοι παρέα είμαστε

 

είμαι καινούργιος σε αυτόν τον χώρο οπότε δεν μπορώ να νιώθω αυτομάτος την "παρέα" σας.Έτσι και πρέπει να σεβαστώ κάποιους που είναι αρκετό καιρό σε αυτό το φόρουμ.. :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλους τους NOIZάδες!!!

 

Μόλις γράφτηκα στο forum και νομίζω θα έχει ενδιαφέρον να βρίσκομαι στην παρέα σας.....

 

Ειμαι αυτες τις μέρες έτοιμος να πάρω midi controler keyboard...

Είμαι αναμεσα στα Novation ReMOTE LE 61 και EMU Xboard 61. Στην αρχή προσανατολιζόμουν προς το Novation αλλά τώρα έχω καταλήξει στο EMU....

Το Novation μάλλον δεν το βρίσκεις εύκολα, ενώ το EMU φοριέται πιο πολύ.. Ένας φίλος πιανίστας που είδε το EMU μου είπε ότι του άρεσε το κλαβιέ του και ότι για την κατηγορία του είναι αξιοπρεπέστατο. Μου έδειξε μάλιστα και το www.thomann.de που το έχει 199 ενώ στο Νακα το έχουν 249...

 

Με ενδιαφέρει γενικά ο πειραματισμός σαν computer music, και σκέφτομαι να ξεκινησω με Reason και κάποια soft synths... Κάρτα ήχου έχω μια Audigy για την ώρα, που νομίζω θα με καλύψει καθώς έχει σχετικά χαμηλό latency (την θέλω και για γενική χρήση στο PC). Audio δε νομίζω να ηχογραφώ..

 

Περιμένω τα σχόλια σας και προτάσεις για το που να αγοράσω το κλαβιέ.. (την Πέμπτη θα είμαι Αθήνα και ίσως το αγοράσω εκεί..)............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου