Προς το περιεχόμενο

metal κομμάτι και σύνθεση


zampination

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους κ παλι!

Ετοιμασα ενα metal τραγουδακι για την μπαντα μου τους Valdiaz αλλα υπαρχει ενα προβλημα.

Ειμαι χαλιας στην συνθεση-ενορχηστρωση κ μαλλον δεν θα μπορεσουμε να χωσουμε ταιριαστα φωνητικα στο τραγουδι.. τουλαχιστον οχι οπως συνηθιζεται το κουπλε-ρεφραιν ευαγγελιο.. Ο τραγουδιστης μας λεει πως μην τρελενεσαι, μεταλ ειναι οτι θελουμε κανουμε, δεν υπαρχουν κανονες.. αλλα εγω εχω τους ενδοιασμους μου.

 

Κ σας ρωτω.. τι θα επρεπε να αλλαξω γενικα στο τραγουδι ωστε να παρει καποιους βαθμους πανω, κ τι θα ηταν καλυτερο να κανω με τα φωνητικα στο τραγουδι?? να το αφησω οπως εχει κ να ψαχτω απλα με το να φερω τα λογια στο τραγουδι ή να φερω το τραγουδι στα λογια??

 

Υπαρχει περιπτωση καποιος εδω μεσα να τραγουδισει κατι(οτιδηποτε με οποιαδηποτε φωνη), εστω να μουρμουρισει που λεει ο λογος, να το ηχογραφησει κ να το ποσταρει εδω παλι??

 

Το τραγουδι προχειροηχογραφημενο στο αρχαιο-κινεζικο-χωρις ουτε ενα φορματ στο ενεργητικο-μαμα καρτα ηχου(8ετιας κ βαλε) λαπτοπ μου,

με ezdrummer κ χωρις μπασο για την ωρα.

 

Α! Κ κατι τελευταιο! θα μπορουσε να προσδιορισει καποιος το ειδος του τραγουδιου?? εχει γινει μεγαλη παρτ@@ζα με τις επιρροες μου φαινεται.. Το "σολο" το εγραψε ο κολλητος μου απο την μπαντα με την δικια του προσεγγιση(ισως κ λιγο εκτoς χρονου σε σημεια), αν κ εγω ειχα μια καπως διαφορετικη προσεγγιση..

 

ENJOY

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=dlattach;topic=181119.0;attach=24784

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να χαρακτηρήσω ένα τραγούδι που κινείται σε επίπεδα μέταλ σε τι είδος είναι ,δε ξέρω . Πάντως ακούγεται μέταλ ,τώρα τι είδους θα σε γελάσω ,δεν γνωρίζω ,δεν ασχολούμαι ....................φυσικά ακολουθεί και τη μελωδία του california uberalles εξόφθαλμα και φυσικά αυτό δεν ήταν μέταλ  ;D

Τα φωνητικά μπαίνουν μην σε απασχολεί τπτ ,καλά σου λέει ο τραγουδιστής ,αυτός ξέρει καλύτερα-εύχομαι και πιστεύω . Έχε πίστη στη ζωντάνια και όχι στα Βίρτσουαλ . Δε κρίνω το είδος ,είναι μουσική που δε τη κάνω κέφι ,ούτε κρίνω το γεγονός ότι για μένα πατάτε σε ξένο τραγούδι . Κιπ γκόινκ Τζόνι γουόκινγκ  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να χαρακτηρήσω ένα τραγούδι που κινείται σε επίπεδα μέταλ σε τι είδος είναι ,δε ξέρω . Πάντως ακούγεται μέταλ ,τώρα τι είδους θα σε γελάσω ,δεν γνωρίζω ,δεν ασχολούμαι ....................φυσικά ακολουθεί και τη μελωδία του california uberalles εξόφθαλμα και φυσικά αυτό δεν ήταν μέταλ  ;D

Τα φωνητικά μπαίνουν μην σε απασχολεί τπτ ,καλά σου λέει ο τραγουδιστής ,αυτός ξέρει καλύτερα-εύχομαι και πιστεύω . Έχε πίστη στη ζωντάνια και όχι στα Βίρτσουαλ . Δε κρίνω το είδος ,είναι μουσική που δε τη κάνω κέφι ,ούτε κρίνω το γεγονός ότι για μένα πατάτε σε ξένο τραγούδι . Κιπ γκόινκ Τζόνι γουόκινγκ  ;D

 

Ωχ εχεις δικιο!!! τωρα το πηρα χαμπαρι οτι ειναι παρομοιο με το ρομποτακια! Δεν βαριεσαι. υγεια να χουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια προχειρη "αυτια" που εριξα διακρινω επιροες απο Iced Earth και Metallica μέχρι Children of Bodom και πρωιμους Amorphis.Νομιζω θα ταιριαζαν καλυτερα scream φωνητικα σε στυλ Children of Bodom παρα καθαρα.Η δομη ειναι λιγο χυμα οπως ειπες κι αφου το ακουσω πιο προσεκτικα ισως επανερθω στο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

Αν και θα σου φανει ασχετο, ε και δεν νομιζω να ειναι μεσα στις επιρροες σας (οι δευτεροι τουλαχιστον) λοιπον η εισαγωγη μου θυμιζει maiden, και δεν ξερω αλλα μολις ακουσα το κομματι μου ηρθαν στο μυαλο οι satyricon σε μια πιο thrash εκδοχη (μη ρωτας γιατι) και συγκεκριμενα αυτο το κομματακι απο το 0:20 και κατω.

 

 

Φυσικα δεν λεω οτι ειναι αντιγραφη  ;) αλλα το γενικοτερο υφος,  κατα καποιο περιεργο λογω μου εφερε αυτα τα γκρουπ στο μυαλο.Γενικοτερα για τη συνθεση θα ελεγα οτι πνιγεται λογω της απουσιας μπασου και ενος κανονικου drummer.τελος θα σας χαραχτηριζα ως thrash μπαντα

 

Φιλικα παντα  ;D

 

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τραγούδι είναι καλό αν και κάπως περίπλοκο με την έννοια ότι δεν ξεκαθαρίζει τι μέταλ είναι ;D η αρχη και το τέλος ήταν κάτι σκοτεινό σε στυλ progressive death,atmospheric,το υπόλοιπο λιγο metalcore,λιγο heavy,λιγο stoner..παντως θα πηγαινε πιστευω να γινόταν ενδιάμεσα πιο death,πιο κοφτές κιθάρες,πιο γρήγορα ντραμς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης με μία πρώτη "αυτιά".

 

1)Ωραίο ξεκίνημα.

2)Αρχικά χαμήλωσε τις κιθάρες και τα χορωδιακά, "πίκαρε" η κάρτε μου, όλα στο κόκκινο :o ;D

3)Άφησε τα τύμπανα να βγούν πιο μπροστά και κόψ'τους λίγα πρίμα.

3β)Βγάλε και το μπάσσο λίγο πιο μπροστά.

4)Στην εισαγωγή εκεί που η κιθάρα παίζει το riff, βάλε πλάτες γιατί ακούγεται γυμνό, στο 1:26 άστο καλό είναι και μπαίνει ωραία το δεξί κανάλι.

5)Στο σόλο, τα πατήματά σου δεν είναι σίγουρα και σε πολλά σημεία ακούγεσαι εκτός κλίμακας, επίσης στα bendings που κρατάνε "βιμπράρισέ" τα μη το φοβάσαι.

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η βοηθεια σας ειναι αφανταστη!

 

Νexarulhu, satyricon δεν εχω ακουσει ποτε κ μου αρεσε το κομματι που παρεθεσες, οποτε ευκαιρια να ξεκινησω να ακουω. Ευχαριστω για την συμβουλη παντως. ακομα το κομματι ειναι προχειρο καθως δεν υπαρχει καν μπασο yet.

 

Εσυ DEXTER(c(s)erialkiller) τι εννοεις κοφτες κιθαρες κ ντραμς?

Ειμαι νηπιο στην κιθαρα κ γενικοτερα (2χρονια παιζω) οποτε γιοκ απο καποιες εννοιες. Μπορεις να παραθεσεις καποιο αντιστοιχο κομματι για να καταλαβω ακριβως??

 

Φιλε Williamsats το σολο το εγραψε ο κολλητος μου ετσι οπως το φανταζοταν ο ιδιος.. συμφωνω στο να βιμπραρει κ αλλο τα bendings μιας κ το να μπουν καποια συγκεκριμενα ηταν δικη μου ιδεα κ συλληψη.

Εγω ειχα στο μυαλο μου κατι λιγο πιο απλο κ με περισσοτερο συναισθημα στα bendings οποτε θα ξαναγραψουμε "σολο".

 

Παντως κατα καποιο τροπο μου αρεσει το υπαρχον (σολο) που βγαινει εκτος κλιμακας σε σημεια.. Ειμαι τρελος? :D

 

Περι μιξης δεν ξερω την τυφλα μου, αλλα θα μαθω σιγα σιγα, που θα παει..

 

Λιγο reverb προσθεσα σε ντραμς κ κιθαρες κ επαιξα κ με το eq του ezdrummer για να μην ακουγονται εντελως κουφια... Το να τα βγαλω μπροστα μπορω να το κανω, αλλα να κοψω πριμα οπως λες δεν μπορω γιατι δεν ξερω πως γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου