Προς το περιεχόμενο

Αγορά TAMA Rockstar dx1


nickdrummer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλικάρια γεια σας!!  :)

Ένας φίλος μου πουλάει μια TAMA Rockstar dx1 αγορασμένη καίνουρια το 1991.

Φαίνεται να είναι σε καλή κατάσταση αλλά δεν την έχω ψάξει λεπτομερώς. Οι διαστάσεις της είναι 22" κάσα 12",13" τομ 16" βαθύ και 14" ταμπούρο το οποίο είναι αλλαγμένο δεν πρόσεξα μάρκα αλλά είναι ξύλινο και όπως μου είπε το αγόρασε περίπου 400 ευρώ μετά το 2003 και όντως ακούγεται πολύ ωραία. Επίσης έχει διπέταλο TAMA δεν ξέρω αν είναι το Iron Cobra αλλά και αυτό μου είπε ότι το πήρε γύρο στα 400 ευρώ μετά το 2005. Όλο το hardware είναι της TAMA, 1 βάση Hi-Hat, και ακόμα 2 cymbal stands γερανούς, επίσης έχει και rack με βάσεις για 2 τομ και 2 πιατίνια. Από πιατίνια μου δίνει Hi-Hat Zildjian 14" (που τα αγόρασε περίπου 200 ευρώ απ' ότι μου έχει πει) και ένα ride stagg 20" όχι και πολύ καλό. Όλα αυτά περίπου στα 700 με 800 ευρώ. Τι λέτε καλά είναι?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια γεια σας!!  :)

Ένας φίλος μου πουλάει μια TAMA Rockstar dx1 αγορασμένη καίνουρια το 1991.

Φαίνεται να είναι σε καλή κατάσταση αλλά δεν την έχω ψάξει λεπτομερώς. Οι διαστάσεις της είναι 22" κάσα 12",13" τομ 16" βαθύ και 14" ταμπούρο το οποίο είναι αλλαγμένο δεν πρόσεξα μάρκα αλλά είναι ξύλινο και όπως μου είπε το αγόρασε περίπου 400 ευρώ μετά το 2003 και όντως ακούγεται πολύ ωραία. Επίσης έχει διπέταλο TAMA δεν ξέρω αν είναι το Iron Cobra αλλά και αυτό μου είπε ότι το πήρε γύρο στα 400 ευρώ μετά το 2005. Όλο το hardware είναι της TAMA, 1 βάση Hi-Hat, και ακόμα 2 cymbal stands γερανούς, επίσης έχει και rack με βάσεις για 2 τομ και 2 πιατίνια. Από πιατίνια μου δίνει Hi-Hat Zildjian 14" (που τα αγόρασε περίπου 200 ευρώ απ' ότι μου έχει πει) και ένα ride stagg 20" όχι και πολύ καλό. Όλα αυτά περίπου στα 700 με 800 ευρώ. Τι λέτε καλά είναι?? 

 

Λοιπον

 

Τα TAMA rockstar ειναι ιστορικα τυμπανα για οποιον ακουει μεταλ και χαρντ ροκ στα 80ς και 90ς. Αν δεις εδω http://www.tamadrum.co.jp/anniversary/page.php?cat_id=92&year=1990 ειναι πολλα μεγαλα ονοματα της εποχης.

 

Παμε τωρα στην ουσια. Τα τυμπανα αυτα ειναι φτιαγμενα απο "basswood  and other selected woods" οπως λεει ο καταλογος. Δηλαδη ξυλα-καυσοξυλα με τα  οποια φτιαχνονται σημερα τα entry level σετ καθε εταιρίας.

 

Μιλαμε δηλαδη για ενα entry level σετ κατασκευασμενο με την τεχνολογια προ 20 ετιας και αρκετα ωριμο (20 ετων!)

 

Το ποσο αγορασε ο φιλος σου το οτιδηποτε αγορασε ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ. Αυτο που μετραει ειναι με ποσα χρηματα βρισκεις αναλογο καινουργιο προιον στην αγορα.

 

Και σίγουρα με 700 ευρω παιρνεις καινουργιο σετ, με καινουργιο hardware, το οποιο θα ειναι κατασκευασμενο με προδιαγραφες του 2010 οι οποιες ειναι πααααρα πολυ μπροστα σε σχεση με αυτες του 1990.

 

Για τα τυμπανα και το hardware δε θα εδινα πανω απο 400 ευρω

 

Τωρα αν το πεταλι ειναι cobra και σε καλη κατασταση υπολογιζε 60 70% απο την τιμη που κανει καινουργιο. Το ιδιο και για τα πιατα (αν ειναι σε αριστη κατασταση). Ξαναλεω το ποσο τα αγορασε δεν εχει καμμια σημασια. Μπορει να του πουλησαν (λεμε τωρα) για 200 ευρω hi hat zildjian zbt που δεν κανει ουτε για να σερβιρεις καφε. Αυτο δε λεει τιποτα.

 

Στην τελικη γιατι πρεπει να τα αγορασεις ολα? Το hi hat σου αρεσε? το ιδιο και το ride?

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλά αυτά που λες, αλλά για να πάρω ένα καινούριο σετ και να ρίξω πάνω οτι hardware και ότι έξτρα έχει βάλει αυτός θα ξεπεράσω το χιλιάρικο σίγουρα και δεν έχω τέτοια περιθώρια.

Τις τιμές τις λέω γιατί στα ντράμς συνήθως ισχύει το "ότι δίνεις παίρνεις" και ότι έχει πάρει το πήρε καινούριο και πράγματι το ταμπούρο είναι φοβερό το ίδιο και το διπέταλο και το hi-hat, το rack για τα τομ και αυτό το πήρε έξτρα και είναι ίδιο με αυτό που έχουν τα άσπρα τύμπανα στην φωτογραφία Νο.2 απο το λινκ που έβαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξε να δεις. Το οτι το ταμπουρο η το hi hat ειναι φοβερα δεν εχει να κανει με το αν πληρωνεις την αξια τους.

 

Αξιολογησε τι χρειαζεσαι. Αν για σενα ειναι σημαντικοτερο να εχεις ενα σετ 20ετιας με ρακ με βασεις για 4 πιατα, παρα ενα καινουργιο  σετ με καινουργιο hardware ΟΚ

 

απλα έχε υπ οψιν σου οτι σετ με ιδια specs και πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης οπως αυτα κοστίζουν καινουργια περι τα 500 ευρω

 

http://www.thomann.de/gr/mapex_thomann_standard_black.htm

http://www.thomann.de/gr/sonor_507_stage_1_black.htm

 

Σου ξανατονιζω οτι το μεταχειρισμενο το αξιολογουμε με βαση αναλογο προιον καινουργιο και οχι με το ποσο αγοραστηκε καποτε.

 

Να σου πω το εξης παραδειγμα. Εγω το 2001 που ουτε φορουμ υπηρχαν ουτε thomman και πηγαιναμε στους ελληναρες εμπορους, ειχα αγορασει 2 crash paiste 802 (κατι σαν τα alpha) για 400+ ευρω!!. Οπως καταλαβαινεις αν σημερα επελεγα να τα πουλησω πχ 250 ευρω θα ημουν αν μη τι αλλο γραφικος (διοτι ενα καινουργιο alpha κοστιζει 140 ευρω) οσο ωραια κ αν ακουγονται.

 

τεσπα εσυ εχεις τα γενια εσυ και τα χτενια. Απλα προσπαθησε να πληρωνεις την πραγματικη αξια αυτου που αγοραζεις, και βεβαια να την χρειαζεσαι

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιο εχεις σ'αυτα που λες αλλα δεν κοιταω μονο το hardware το οποιο σε καμια περιπτωση δεν φαινεται για 20ετιας μπορει να το εχει αλλαξει κιολας, παρ'ολα αυτα πιστέω οτι είναι πολυ πιο βολικο το ρακ γιατι μπορεις να ρυθμισεις καλυτερα την θεση των τομς και εμφανισιακα ειναι πολυ ενυπωσιακα ντραμς και πολυ καλα συντηριμενα.

Επισης παιζω ντραμς περιπου 1,5 χρονο και εχω εχω ψαχτει παρα πολυ σε αυτο το θεμα και μπορω να καταλαβω αν ενα ταμπουρο η οτιδηποτε πανω στα τυμπανα ειναι καλο η οχι.

Παρ 'ολα αυτα εχω κι αλλες λυσεις στο μυαλο μου οπως:

http://www.thomann.de/gr/tama_imperialstar_standardmcsbk.htm

http://www.thomann.de/gr/tama_is62h6mnm_standard_set.htm

που εχουν και πιατα μαζι τους οχι πολυ καλα βεβαια αλλα κατι κανουν..

Ενα αλλο + που εχω για την συγκεκριμενη Rockstar ειναι οτι μπορω να του δωσω μια προκαταβολη και να την παρω πιο νωρις απο οτι θα επαιρνα αν επαιρνα καινουρια..

 

Δες κι ενα βιντεακι απο ενα live που παζει με αυτα τα ντραμς για να ακουσεις και τον ηχο τους. (δεν ακουγεται και πολυ καθαρα αλλα βγαζεις μια ακρη  ;D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αμα το παζάρευες στα 500 με 600 το πολύ να ταν καλό deal.

Τα πιάτα πάντως δε λένε τίποτα, μη βάζεις το διπέταλο σαν προτεραιότητα αν δε χρειάζεσαι άμεσα (υπάρχουν για όλα τα βαλάντια καινούρια και μεταχειρισμένα) , σαν ξύλα είναι αυτό που είπε ο hwept, δε νομίζω να υπάρχουν χειρότερα στο εμπόριο. Οσο για το hardware νομίζω οποιοδήποτε σετ pearl-sonor-tama yamaha κτλ δίνει εξίσου καλό.

 

Γενικά πιστεύω οτι οποιοδήποτε καινούριο σετ απο 600-1000ε είναι πολύ ανώτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα τα λετε και οι δυο απλα σε αυτη την υποθεση το μεγαλο + ειναι η οικονομικη διευκολινση που μπορει να μου κανει. Για τα Imperialstar που ποσταρα πριν τι λετε? Αξιζουν τα λεφτα τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμίζω οτι εμείς εδώ σου λέμε κάποιες απόψεις, η τελική επιλογή είναι δική σου πάντα ;)

Τα imperialstar είναι το πρώτο entry level σετ της ΤΑΜΑ. Δεν είναι άσχημα. Με αυτά τα χαρακτηριστικά παίζουν pearl forum (των οποίων είμαι κάτοχος) και vx. Και τα 2 αυτά είναι φτηνότερα απο imperial.

Αλλα σετ σε αυτή την κατηγορία χρημάτων είναι και τα sonor 507 -1007, Mapex Horizon, Yamaha gigmaker κτλ. Ειδικά τα 1007 είναι πολύ ωραία!

Τα περισσότερα απ όσα προαναφέρθηκαν μπορείς εύκολα να τα βρείς στα μαγαζιά αν πας μια βόλτα στο κέντρο (αν είσαι αθήνα) και να αποφασίσεις μόνος σου ποιό σου αρέσει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα σετ που μου ειπες μου φαινονται πολυ καλα!

Παντως μαλλον για ΤΑΜΑ (γιατι μου αρεσει πολυ αυτη η μαρκα)  το κοβω να πηγαινω ειτε για τη μεταχειρισμενη Rockstar (αν καταφερω να ριξω την τιμη) ειτε τα Imperialstar χωρις να αποκλειω τελειως και τις υπολοιπες προτασεις.

Δυστυχως δεν μενω Αθηνα και έτσι δεν εχω τοσες επιλογες για να δω απο κοντα αλλα κατι θα κανω και στην Θεσσαλονικη!  ;)

 

Οπως και να 'χει ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου