Προς το περιεχόμενο

Korg TR και sampling - τι χρειάζεται;


miglis-mrc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχουν ηχοι ειτε σαν pcg που χρησιμοποιουν τη rom του οργανου που δεν απαιτειται ραμ ,ειτε pcg χρησιμοποιούν ηχο που ειναι αποθηκευμένος στη ραμ.

 

επαναδιατυπώνω

 

υπαρχουν ήχοι που απαιτουν την χρηση της καρτας σαμπλινγκ και αλλοι που δεν απαιτουν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί ρε παιδιά τόσο πολύ το m3 Ελλάδα?Εγώ από Ελλάδα πριν 2 χρόνια το αγόρασα 1900.Δεν μπορώ να πω ότι έκανες λάθος πάντως.Εγώ που έχω το m3 θα σου έλεγα ότι ακόμη δεν είμαι ικανοποιημένος στο λαικό κομμάτι και σκέφτομαι κάποια προσθήκη για αυτό της προηγούμενης σειράς.Το πιο πιθανόν βέβαια να πάρω μεταχειρισμένο extreme σε τιμή γύρω στα 1000.

Πάντως άποψη μου θα ήταν να ξεκινήσεις με ήχους pcg.Εμένα προσωπικά με εκνευρίζει η όλη διαδικασία με τους ήχους που χρησιμοποιούν δείγματα(φορτωμα ξεφόρτωμα,προβληματικά samples και δεν συμαζεύεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παιδιά τόσο πολύ το m3 Ελλάδα?Εγώ από Ελλάδα πριν 2 χρόνια το αγόρασα 1900.Δεν μπορώ να πω ότι έκανες λάθος πάντως.Εγώ που έχω το m3 θα σου έλεγα ότι ακόμη δεν είμαι ικανοποιημένος στο λαικό κομμάτι και σκέφτομαι κάποια προσθήκη για αυτό της προηγούμενης σειράς.Το πιο πιθανόν βέβαια να πάρω μεταχειρισμένο extreme σε τιμή γύρω στα 1000.

Πάντως άποψη μου θα ήταν να ξεκινήσεις με ήχους pcg.Εμένα προσωπικά με εκνευρίζει η όλη διαδικασία με τους ήχους που χρησιμοποιούν δείγματα(φορτωμα ξεφόρτωμα,προβληματικά samples και δεν συμαζεύεται)

παιδια απο κοργκ ειμαι ασχετος παντα δουλευα γιαμαχα...τι ειναι οι ηχοι pcg?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pcg ειναι  ο τύπος αρχειου που αναγνωριζει το Τρ ωστε να διαμορφωουν οι καταλληλες ρυθμισεις για να βγει ο ηχος που θες.

 

 

σαμπλινγκ ηχοι χωρις την κάρτα δεν γίνεται

 

γενικά καλο ειναι να ψαχτεις κ μονος σου.θελει διάβασμα η υποθεση κ οχι μονο ποστάρισμα

 

 

για αρχη μπορεις να δεις αυτό και αργοτερα να διαβάσεις το μανιουαλ.

 

http://www.korg.com/uploads/Support/TR_OpGuide_E2_633659970976170000.pdf

προσωπικα πριν αγορασω το οτιδηποτε πρώτα διαβάζω το μάνιουαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε εδώ: http://www.midipart.gr/main/index.php?page=forum&op=viewThread&id=7415&title=Thelw-na-doulepsw-me-samples-sto-Tr-Help&pg=1

Υπάρχει όμως περίπτωση να μπερδευτείς περισσότερο!

 

Αν γνωρίζεις αγγλικά διάβασε εδώ: http://www.korgforums.com/forum/phpBB2/viewtopic.php?t=47351&sid=3b96cfc2bb0ec192ae8600cd792039ee

 

Από αυτά κατάλαβα ότι για να παίξεις samples δε χρειάζεσαι την κάρτα exb smpl, αλλά μόνο τις μνήμες και κάποιο software που να μετατρέπει τα δείγματα σε korg format.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπαρχει λογισμικο που να μετατρεπει το σαμπλ σε ρομ wave ε τοτε  κατι βρωμαει..η ο εμεις αρμενιζουμε στραβά ή στραβος ειναι ο γιαλός......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου