Προς το περιεχόμενο

Waltz για πιανο και theremin (Αλεκοοο) - Neeq


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλά σε όλους  :D

 

Εγραψα ενα κομματι για πιανο και πανω που σκεφτομουν τι αλλο να βαλω θυμηθηκα τον μεγαλεκο και είπα να του βαλω ενα θερεμινοειδές να ξεχαρμανιασει  ;D

 

Πως σας φαινεται?  8)

 

 

waltz.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

πωπω ρε Νικ! Πολύ ωραίο είναι βρε σύ! Πολύ ωραίο! Έχει μία όμορφη αισθητική, κάτι το γλυκό, το λίγο παλιό (και ΔΕΝ το λέω για το theremin, αλλά για τα ακόρντα και το κλαρινετάκι).

 

Αναλυτικότερα:

 

(Ακούω από mini-hifi, 1 ηχείο, όχι δύο).

 

1. Μου φαίνεται υπερβολικά μετρημένο. Θα ήθελα να έχει πολύ λιγότερο αυστηρό ρυθμό. Είναι τόσο γλυκό κομμάτι, και ο αυστηρός ρυθμός το ψιλοχαλάει νομίζω.

2. Η μίξη λίγο χωλαίνει (νομίζω, γιατί έτσι όπως ακούω...) Το theremin έχει τρελό reverb, Και αν και ο ήχος του πάει, το βγάζει και εκτός μίξης. Το hapsichord (ή ότι είναι) στο τέλος δεν έχει σχεδόν καθόλου, το κλαρινέτο, πάλι είναι λίγο πιο έξω, κλπ.

 

Άλλο σχόλιο δεν έχω, αλλά και πάλι μπράβο γιατί είναι ΥΠΕΡΟΧΟ!

 

Και ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Νικόλα :)

 

Θα σταθώ στο μετρημενο που είπες, γιατι οπως εχω ξαναπει στα περι μιξεως είμαι και ασχετος και μπουνταλας :)

 

Εννοείς το παιξιμο στο πιανο να είναι πιο "χορευτικο", να είναι πιο ελευθερο και οχι πολυ στο μετρονομο? Μηπως η ενορχηστρωση να είναι πιο ελευθερη?

 

Νομιζω οτι συμφωνω μαζί σου σε κατι που δεν καταλαβα καλα χεχεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το κομμάτι δεν είναι για χορευτικό... Πιο ελεύθερο, με πιο rubato (δες google αν δεν ξέρεις τι σημαίνει). Να μην πατάς στο μετρονόμο και να έχεις ένα εσωτερικό ρυθμό που να σε βοηθάει να ακολουθήσεις το τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτο που φανταστηκα και στην αρχη οτι εννοουσες. Εχεις δίκιο, αν κατσω να το μελετήσω θα προσπαθήσω να το παίξω μονοκόμματο χωρίς μετρονομο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως συνήθως δε ξέρω να σου πω συμβουλές αλλά λατρεύω ότι έχω ακούσει από εσένα, και το ίδιο ισχύει και εδώ!!

 

2η φορά τώρα, και μου αρέσει περισσότερο και από πριν :)

 

Μ αρέσει η σύνθεση, η ιδέα, όλο! Σούπερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό! Μόνο αυτό με το "μετρημένο" που ανέφερε ο Νικόλας παραπάνω και όντως ισχύει, το κάνει περισσότερο σαν soundtrack παρά σαν standalone κομμάτι. Αν το παίξεις λίγο πιο ελεύθερα και εκφραστικά θα ανέβει πολύ, πιστεύω...

 

Ακούγοντάς το, σε κάποια στιγμή το φαντάστηκα παιγμένο από μπάντα, intrumental shoegaze, post-rock φάση, με τα θέματα παιγμένα από κιθάρα με ebow κλπ... δεν μπορώ να εκφράσω ακριβώς τί εννοώ, πάντως ήταν κάτι που με εξίταρε πολύ.

 

Εξαιρετικό κομμάτι neeq!

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Κλουζω και Μπαμπτουα.

 

Ναι, εχετε δικιο για το μετρημενο. Θα το μελετήσω αυριο το κομματι και θα δοκιμασω να το στησω σαν πιο "live" παιξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου