Προς το περιεχόμενο

Waltz για πιανο και theremin (Αλεκοοο) - Neeq


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πιανιστικα μέρη μου θύμισαν κάπως Μερτενς.  ΜΠΡΑΒΟ!  Πολύ ωραία σύνθεση, που δυστυχώς την χαντακώνει κάπως η παραγωγή της...

Μπραβο Neeq!

 

Σ'ευχαριστω ;D Μακαρι να μπορουσα να κανω κάτι για την παραγωγη γενικα σε καθε κομματι. Τουλαχιστον ετσι ειμαι εξασφαλισμενος οτι δε θα το παιξουν πουθενα αλλου ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενδιαφέρουσα ιδέα να βάλεις το theramin σε κάτι τοσο "κλασσικό" . Θα συμφωνούσα και εγώ για το ίσως πιο "χαλαρό" (ρυθμικά) παίξιμο . Όμορφο ...

He,that he knows the much and his mind downloads..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τεχνικες λεπτομερειες, οπως παντα δεν μπαινω. 8)

 

Στην ουσια. ;)

 

Πολυ καλο κομματι και πολυ ωραια εναλλαγη ηχων.

 

Δειχνεις, οτι εχεις πολυ ευαισθησια και ταλεντο πανω στην συνθεση.

 

Αν ειχα συγκροτημα  :'(  θα σε ηθελα για πιανιστα-οργανιστα. ;)

 

Με συμπαθεια.

 

Καλη συνεχεια.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραίο

εμένα μου αρέσει και το "ρυθμικό" παίξιμο

μόνο η παραγωγή το αδικεί λίγο, αλλά απ ότι κατάλαβα δεν είναι αυτό που σε ενδιαφέρει.

Ο ήχοε του theremin είναι από sytnh; Αν ναι, από ποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολύ όμορφο, ατμοσφαιρικό, με γεμάτο πιάνο και αερικό theremin. Κι εγώ προτιμώ πιο αυστηρό ρυθμό κι όχι τόσο ελέυθερο σε τέτοια βαλσάκια. Προτιμώ να φαίνεται η ζωντάνια της εκτέλεσης μέσα από τους τονισμούς κι όχι από rumbati, a piaceri κτλ. Φίλε μου είναι πανέμορφο, κάνει μπαμ ότι το έκανες με πολύ μεράκι! Μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ. Μπορώ να πω ότι πειστηκα να του αποδοσω ενα πιο ελευθερο στυλ. Αυτη τη στιγμη ψαχνω και καποιο σαμπλ απο υπαιθρια αγορα (αν και είναι λιγο σουρεαλιστικό με τον ήχο του πιανου), και ισως του βαλω καποιο κρουστο "του δρομου" (ντεφι πχ).

 

@Mediumswing. Δεν είναι τόσο ότι δε με ενδιαφερει, οσο οτι δεν εχω τις γνωσεις και την ορεξη να τις αποκτησω αυτη τη στιγμη :)

 

Ο ηχος theremin και τα κρουστα ειναι απο το roland fantom g, το πιανο απο το kurzweil micro ensemble, το κλαρινετο απο την garritan personal orchestra και το μπασο απο το moog little phatty. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους το ακουσα.

 

Αψογος οπως παντα και περισσοτερο μετριoφρων απο οσο θα επρεπε (ή τουλαχιστον απο οσο θα ημουν εγω στη θεση σου) :)

Iσως μαλιστα, αν ησουν λιγο πιο ψωνιο να εδινες περισσοτερη σημασια και στην παραγωγη (όντως μεσα σε μια μερα γινεται όλη η δουλεια;)  , με ό,τι αυτο συνεπαγεται για το τελικο αποτελεσμα.

 

Μπραβο απο καθε αποψη, εισαι ο αγαπημενος μου clip poster ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ όμορφο κομμάτι.

Κατ' αρχήν υψώνω το ανάστημά μου απένατι στον Νικόλα ( και όπως γνωρίζεις καλά αυτό δεν είναι εύκολο  ;) ) και θα πω ότι το "μέτρημα" στην αρχή, άστο όπως είναι. Είναι από μόνο του ένα άψογο ψυχασθενικό statement στην ευρύτερη spooky ατμόσφαιρα του κομματιού. Η δε τελική πινελιά στο harps στο τέλος, όλα τα λεφτά. Θέλει λίγο διαφορετικό ήχο (το harps) αλλά η ιδέα παραμένει super.

 

Το μόνο που ψιλοχαλάει είναι εκείνα τα .... (δεν ξέρω) κρουστά στο 1:49

 

Για μάζευέ τα σιγά σιγά για να ξεκινάμε. Νομίζω ότι το υλικό για άλμπουμ υπάρχει.

Και δεν το λέω χαβαλωδώς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυυυυ πολύ :D

 

blue: Συνηθως ναι, σε μια μέρα η ηχογραφηση. Καποιες μερες καθομαι και παιζω μεχρι να βρω καποια ιδεα που να μου αρέσει. Οταν γίνει αυτό την επομενη φορα που θα εχω ενα αδειο απογευμα καθομαι και το γραφω (ενορχηστρωση - ηχογραφηση). Εντελως προχειρα. Και δεν νομιζω να είμαι μετριοφρων, οπως βλέπεις ενα πατημα θελω για να αρχισω να λεω  :D

 

audiokostas: Τα κρουστα και τα τυμπανα μου χαλανε γενικως πολύ κόσμο στα κομματια που τους βαζω να ακουνε. Αλλα ελπίζω καποτε να γίνει ενα νεο ρευμα και να μεινεις στην ιστορία ως ο ανθρωπος που δεν του αρεσε ο πιο δημοφιλης τυπος ρυθμου και κρουστων του 22ου αιωνα ;D

 

Για το μετρημα, μαλλον συμφωνω με τον Νικόλα, θα ήθελα ολα μου τα κομμάτια να εχουν την αισθηση ότι παίζονται απο μια ορχηστρα του δρομου.

 

Κι εγω νομίζω οτι εχω μαζεψει ενα υλικο ψιλοομοιογενες για να μπει σε ενα αλμπουμ. Αυτο τον καιρό πιεζω ενα φίλο, γνωστη των ηχητικών και της επεξεργασίας να το βαλουμε μπροστα μηπως και δω ολοκληρωμενη δουλεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ατμοσφαιρικό και ιδιαίτερο! Συγκινητικό θα έλεγα... :'( Με την καλή έννοια, βέβαια!Ταξιδιάρικο, γλυκύτατο, μπράβο σου. Πολύ χαίρομαι να ακούω και τέτοιες μελωδίες εδώ μέσα, με κάνουν να νιώθω τυχερή που βρίσκομαι ανάμεσα σε τόσο άξιους μουσικούς...Σε ευχαριστώ για αυτό που μοιράστηκες μαζί μας!!!

 

Να συμπληρώσω ότι η μετριοφροσύνη που σε χαρακτηρίζει -δεδομένου του μεγάλου ταλέντου σου-είναι δείγμα ανθρώπου εξαιρετικής ποιότητας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου