Προς το περιεχόμενο

Cubase SX3 και TimeStretching


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά - τα φώτα σας.

 

Πρόκειται για ενα πρόβλημα που δεν εχω λύσει εδώ και χρόνια και αυτό είναι το πως να απενεργοποιήσω πλήρως το ρημάδι το timestretching του Cubase SX3 για τα audio tracks

 

Συγκεκριμένα, αν αλλάξω tempo σε μια περιοχή ενός κομματιού, οποιοδήποτε track πέφτει έστω και ελαφρώς μέσα στην περιοχή αυτή (πχ κάτι που ξεκινάει αμέσως μετά την περιοχή αλλά εχω αρχίσει να ηχογραφώ λίγο πριν) γίνεται αυτόματα timestretched με αποτέλεσμα να ξεσυγχρονίζεται. Το χειρότερο είναι πως σε μια μίξη όταν έχουν μπει τα tracks ειναι ευκολο να μην το πάρεις χαμπάρι.

 

Έχω δοκιμάσει να βάζω τα tracks σε time και όχι σε musical mode, έχω ψάξει όλα τα μενου 500 φορές, εχω φαει όλο το ιντερνετ αλλά τίποτα...

 

Και επειδή μόλις διάλυσα άλλο ενα track και ψάχνω να το διορθώσω απλώς κάνοντας μια ramp μετάβαση από δυο μέτρα ένα, θέλω να βρω επιτέλους πως το απενεργοποιώ...

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και θα είμαι υπόχρεος σε όποιον έχει μια γενική λύση..

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σωστός, απλός δουλεύω σε ενα προτζεκτ και εχω βαριά βαριά εναμιση μήνα να το τελειώσω, δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω DAW αυτή τη στιγμη (ξέχωρα τα θέματα συμβατότητας )  ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου