Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εφτιαξα το πεταλι δουλευει μια χαρα μπολυ ωραιος ηχος.Ηρθε η ωρα λοιπον για καμια αλλαγη.. :P Παιζει να εχει ξαναυποθει απλα καλητερα να ειναι μαζεμενα. Η R2 ρυθμιζει το Gain σωστα? Οι αλλες τι ακριβως κανουν?Αλλαζα την R1 και νομιζω ειχε μεγαλες διαφορες στο tone.Σωστα?Επισης η  R3 τι ακριβως επιρεαζει?Τελος εχω βαλει  τις 1N4148-1N4148 διοδους,αλλα και να τις βγαλω ή να βαλω led  στην θεση τους δεν αλλαζει ο ηχος καθολου ή ελαχιστα.Ξερει κανεις τι παιζει?Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αααααααααα... θα μας κάψεις τα πυκνωτάκια κρίμα είναι :(  η R3 καθορίζει το gain και όσο λιγότερα ohm απά  τα 560 πού λέει ο tonelees τόσο περισσότερο gain ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω κάτι?

 

Πήγα και αγόρασα τα απαραίτητα για το project και συνειδητοποίησα πως μου έδωσαν μια πλακέτα η οποία από πίσω έχει λωρίδες χαλκού που ενώνουν τις τρύπες κατα μήκος της πλακέτας ανα γραμμή και όχι τετραγωνάκια χαλκού σε κάθε τρυπα.. Ποια είναι η διαφορά? Είναι βραχυκυκλωμένες οι τρύπες που ενώνονται?

 

[xazos_mode]Επίσης μπορώ να χρησιμοποιήσω καλώδια που έχουν μέσα πολλά συρματάκια?[/xazos_mode]

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που χάθηκες εσύ πουλάκι μου;

Η πλακέτα δεν κάνει, να την πάς πίσω και να πάρεις αυτήν με τα τετραγωνάκια!

Επίσης, μιά χαρά είναι το πολύκλωνο καλωδιάκι, και είναι και πιό βολικό, λυγίζει πιό εύκολα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά, είναι πλακέτα με βραχυκυκλωμένα τα τετραγωνάκια, σε οριζόντιες γραμμές, είναι για άλλα κόλπα αυτή η πλακέτα. Εσύ θες την απλή, για να κολλήσεις τα πραματάκια που θα βάλεις πάνω όπως θες εσύ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πήρες είναι το λεγόμενο bread board, εξαιρετικά βολικό για να αναπτύξεις κυκλώματα χωρίς να μπεις στη διαδικασία των κολλήσεων.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι.. αν είναι λωρίδες χαλκού... προφανώς είναι ενωμένες οι αντίστοιχες τρύπες. Αν βάλεις σωστά τα εξαρτήματα... αυτό μπορεί να σε βοηθήσει. Οπου χρειάζεται, κόψε τις πίστες με χαράσσοντάς τις με κάτι. Π.χ. με ένα ξυράφι.

 

Εννοείται ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολύκλωνο καλωδιάκι. Οποιος ισχυρίζεται ότι ακούει διαφορές μεταξύ 2 πόντων πολύκλωνου και μονόκλωνου καλωδίου ανάμεσα σε lo-fi  στοιχεία που ψαλιδίζουν, χρειάζεται να του αφαιρεθούν οι πιστωτικές κάρτες και  οι λογαριασμοί του να τεθούν υπό εποπτεία διότι προφανώς είναι επιρρεπής σε τρέλλες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι θες μπορεις να χρησιμοποιησεις. Εγω μια φορα που ξεμεινα συνεχισα με καλωδιο ηλεκτρολογικης εγκαταστασης σπιτιου...σα σχοινι που ειναι, διπλο μαλιστα και επρεπε να το ξεκολησω.

 

Παντως θεωρω οτι το μονοκλωνο σου κανει τη ζωη πολυ πιο ευκολη, σε θεμα κολλησεων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jasemeister δεν πήρα breadboard πήρα πλακέτα. Ξέρω τι είναι το breadboard.. ;) :) 

 

Είναι διάτρητη πλακέτα. Είμαι σε σχολή μηχανικών Η/Υ γιαυτό το λέω με τόση σιγουριά.. Αλλά τέτοια πλακέτα δεν έχω ματα-δεί! Απλά αν η μοναδική διαφορά είναι οτι απλά είναι βραχυκυκλωμένες οι τρύπες κατά μήκος της λωρίδας, με σωστή τοποθέτηση γίνεται!.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! ;D

 

Κι εγώ είμαι υπέρ του μονόκλωνου αλλά παραδόξως ΔΕ ΒΡΗΚΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου