Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η και breadboard οπως ειναι πιο γνωστο.

 

Yep, το ανέφερα, αλλά αν πας σε μαγαζί και ζητήσεις "μπρέεντμποορντ", ο μαγαζάτορας θα σε κοιτάξει παράξενα (ειδικά αν είναι "παλιός"). Ράστερ το ξέρουν όλοι, τα τελευταία χρόνια μόνο χρησιμοποιείται πλέον και ο όρος breadboard στην Ελλάδα (προερχόμενος από κάποιους εις Βρετανίαν σπουδάσαντες την ηλεκτρονικήν, επιστρέφοντας στην Ελλάδα).

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep, το ανέφερα, αλλά αν πας σε μαγαζί και ζητήσεις "μπρέεντμποορντ", ο μαγαζάτορας θα σε κοιτάξει παράξενα (ειδικά αν είναι "παλιός").

 

Σωστος ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιά μόνιμη λύση δέν θα το πρότεινα (αν και σφηνώνουν αρκετά καλά τα ποδαράκια τών εξαρτημάτων μέσα) αλλά όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω είναι χρήσιμα γιά τα τρανζίστορ.

 

Τα μαύρα τα ζητάς σαν pins, κοστίζουν 1-2Ε η τραντάδα και, πίστεψε με, βοηθάνε!  ;)

 

Κάτσε για να καταλάβω δηλαδή, γιατί ακούγεται καλή ιδέα αυτή. Παίρνεις τα pins, τα κολλάς (με το κολλητήρι) δημιουργώντας τις συνδέσεις στην πλακέτα, και μετά σφηνώνεις τα εξαρτήματα σύμφωνα με τη συνδεσμολογία; Δεν τα κολλάς και τα εξαρτήματα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε για να καταλάβω δηλαδή, γιατί ακούγεται καλή ιδέα αυτή. Παίρνεις τα pins, τα κολλάς (με το κολλητήρι) δημιουργώντας τις συνδέσεις στην πλακέτα, και μετά σφηνώνεις τα εξαρτήματα σύμφωνα με τη συνδεσμολογία; Δεν τα κολλάς και τα εξαρτήματα ε;

 

Ναι, σωστά. Τα εξαρτήματα δεν τα κολλάς, απλά τα σφηνώνεις πάνω στα pins.

 

Ένα μπράβο στον Toneless κι από μένα πάντως! Έφτιαξα κι εγώ το πετάλι και για τα κυβικά του δουλεύει φανταστικά!

Με την πρώτη ευκαιρία θ'ανεβάσω και φωτογραφία. Για κουτί χρησιμοποίησα ένα φλασκί από jack daniels. Τρελή.. μούρη..! Χαχα!  :P

 

Φίλε μου Toneless.. σου βγάζω το καπέλο..!  :)

Αν δεν περισσέψει, δε φτάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx Babtua, θα το κοιτάξω γιά το μαγαζί στη Μαρασλή.

 

Το millennium bypass το επιχείρησα κι εγώ αλλά δεν δούλεψε, μάλλον επειδή το fet κι η δίοδος δεν ήταν ακριβώς αυτά που έγραφε το layout αλλά παρόμοια. Δεν πειράζει πάντως, μπορώ και χωρίς led, γιά την ώρα τουλάχιστον!

 

To breadboard είναι μιά χαρά εργαλείο, αλλά έχω την εντύπωση ότι απευθύνεται σε πιό πεπειραμένους DIYάδες. Γιά εμένα το στραβάδι που πάω τσούκου-τσούκου ακολουθώντας ευλαβικά layouts που δεν καταλαβαίνω καν, νομίζω ότι τα πινς είναι πιό χρήσιμα, κυρίως επειδή είναι πιό κοντά "αισθητικά" στο layout, καθώς κι επειδή βοηθάνε στην εξοικείωση με το κολλητήρι!  ;)

 

Όσο γιά τον Toneless, όσα "ευχαριστώ" και "μπράβο" και να τού πούμε, λίγα θα είναι... Είναι νονός στο βάπτισμα τού DIY πυρός γιά πολύ κόσμο! "Respect" που λένε κι οι νεολαίοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια και γω με τη σειρα μου θελω να ασχοληθω μπας και καταφερω να φτιαξω το νοιζ οβερντραιβ. Βεβαια ειμαι παντελως ασχετος. Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις.

 

α)Καταρχας ειδα οτι ενα παλικαρι προτεινε 3 μαγαζια απο θεσσαλονικη στα οποια θα βρω τα υλικα. Υπαρχει πιθανοτητα να βρω ΟΛΑ τα υλικα η θα παρω τα μισα και θα ψαχνομαι μετα μεσω ιντερνετ? Οταν λεω ολα εννοω και το κολιτηρι. Η αυτο το βρισκω σε αλλου ειδους καταστημα?

 

β)Σε καποιο απο αυτα θα μπορεσω να βρω και τα μεταλικα κουτια? Υπαρχουν καπου αλλου θεσσαλονικη η Αθηνα που θα μπορουσα να το παραγγειλω  να προτιμησω το Banzai που βρηκα απο ενα search?

 

γ)Τελος απο τη λιστα με τα υλικα, διαβασα ολο το θρεντ και καπου ειδα οτι κατι ελλειπε, αλλα δυστηχως δεν μπορω να το ξαναβρω. Μπορειτε να το συμπληρωσετε?

Ευχαριστω πολυ παιδες!

Αντιστάσεις ¼ watt

R1 - 2.2M

R2 - 22K

R3 - 560Ω

 

Ποτεσιόμετρo

P1 - 100k λογαριθμικό

 

Πυκνωτές 16v

C1 - 0.22μF

C2 - 0.22μf

 

Τρανζίστορ

Q1 - 2N3904

 

1 - DPDT διακόπτης

1 - jack μονοφωνικό για σασί

1 - jack στερεοφωνικό για σασί

1 - κλίπ για 9v μπαταρία

1 - Διάτρητη πλακέτα

Κουτί, καλώδιο, κουμπί ποτενσιόμετρου

Κοφτάκι, κολλητήρι(30watt), καλάι, πολύμετρο κλπ

 

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες τις ΔΙΟΔΟΥΣ - ένα ζευγάρι 1Ν4001 ή 1Ν34 ή 1Ν4148 κ.ο.κ.

 

Τα υλικά είναι πολύ κοινά και θα τα βρείς χαλαρά παντού. Κι αν δεν βρεις ακριβώς αυτά, ο,τι δήποτε αντίστοιχο κοντά στα ίδια specs κάνει.

 

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστω πολυ klhronomos! Eισαι απο Θεσσαλονικη? ξερεις καποιο συγκεκριμενο καταστημα? Oσον αφορα τα μεταλλικα κουτια?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάρισα είμαι, αλλά έχω αρκετές σχέσεις με Σαλόνικα και ανεβαίνω 1-2 φορές το μήνα. Σ' όποιο δήποτε μαγαζί ηλεκτρονικών μπορείς να τα βρεις τα εξαρτήματα, είναι πολύ κοινά.

 

Ο Babtua πρότεινε τον Ιωαννίδη στη Μαρασλή που ενδέχεται να έχει και 2PDT ποδοδιακόπτη.

 

P.S. Βάλτε και καμμιά φωτό ρε παιδιά όσοι το φτιάχνετε να παίρνουμε ιδέες γιά κουτιά και μόντες!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου