Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν το έφτιαξα αλλά δεν περνάει σήμα!! τα τζακς που έχω είναι με 3 επαφές το καθένα και είναι και τα 2 μονοφωνικά. Τί συνδέω σε κάθε επαφή του τζακ??

Πρεπει να πηρες jack με n.c. tip (πρεπει να 'ναι μαυρα και να γραφουν "Japan" στο πλαι...)

μελετησε λιγο το σχηματακι ειναι πολυ σαφες για το τι συνδεεις. Προτεινω να παρεις ενα στερεοφωνικο για το input αλλιως πρεπει να βαλεις διακοπτακι για την τροφοδοσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπόν το έφτιαξα αλλά δεν περνάει σήμα!! τα τζακς που έχω είναι με 3 επαφές το καθένα και είναι και τα 2 μονοφωνικά. Τί συνδέω σε κάθε επαφή του τζακ??

 

Ούτε truebypass έχεις?

 

Πάνε σελίδα 75 να μάθεις για τις επαφές των jack.

 

Και πες μας τι έκανες  8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης κάτι ακόμα. έχω βάλει μετά την R3 ενα ποτενσιόμετρο για γκειν. αυτό πώς το συνδέω γιατί εκεί πρέπει να έχω κάνει πατατιά. και οταν λέει γείωση στο σχήμα τί σημαίνει αυτό οσον αφορά τη σύνδεση που πρέπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης κάτι ακόμα. έχω βάλει μετά την R3 ενα ποτενσιόμετρο για γκειν. αυτό πώς το συνδέω γιατί εκεί πρέπει να έχω κάνει πατατιά. και οταν λέει γείωση στο σχήμα τί σημαίνει αυτό οσον αφορά τη σύνδεση που πρέπει να κανω?

Συνδεεις μεσαιο ποδαρακι στην R3 και ενα απ' τα ακριανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης κάτι ακόμα. έχω βάλει μετά την R3 ενα ποτενσιόμετρο για γκειν. αυτό πώς το συνδέω γιατί εκεί πρέπει να έχω κάνει πατατιά. και οταν λέει γείωση στο σχήμα τί σημαίνει αυτό οσον αφορά τη σύνδεση που πρέπει να κανω?

 

Πάνε σελίδα 74 εκεί φαίνεται πως είναι ενωμένο το μεσαίο με το ακριανό.

 

Το άσπρο καλώδιο είναι αυτό που έρχεται το σήμα προς το ποντεσιόμετρο δλδ. από το τρανζίστορ πάει το άσπρο όπως το βλέπεις και το μπλε πάει για γείωση  8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης κάτι ακόμα. έχω βάλει μετά την R3 ενα ποτενσιόμετρο για γκειν. αυτό πώς το συνδέω γιατί εκεί πρέπει να έχω κάνει πατατιά. και οταν λέει γείωση στο σχήμα τί σημαίνει αυτό οσον αφορά τη σύνδεση που πρέπει να κανω?

 

Αν και εγώ το gain το έβαλα στην R2 με ισάριθμο με την αντίσταση πάντα ποντεσιόμετρο.

Στην R3 έχω τρίμερ ποντεσιόμετρο που το γυρνάς με κατσαβίδι και όσο χαμηλώνω αντήσταση τόσο πιο πολύ gain έχω  8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας παρουσιασω και τη (1η) δικη μου εκδοχη...

Ειναι η μια απ'τις δυο εκδοσεις(για τη δευτερη αναμενω οσσονουπω τα υλικα) και το εχω φτιαξει με κεραμικους πυκνωτες, καρμπον αντιστασεις και το διακοπτη 2 σταδιων να εναλλασει διοδους 1N4001 & κοκκινα led.

Να σημειωσω πως η δευτερη εκδοση θα εχει MKT πυκνωτες, metal film αντιστασεις, διακοπτη δυο σταδιων να εναλλασει πυκνωτες, gain pot και ενας διακοπτης 3 σταδιων, αυτη τη φορα(on-off-on), που θα εναλλασει διοδους 1N914 & μπλε led & τιποτα για μεγαλο gain.

Επισης κατι "ωραιο" αισθητικα που θα γινει ειναι οτι θα βγουν στην επιφανεια τα led τα οποια θα αναβοσβηνουν αναλογα με το παιξιμο (εννοειτε οτι δεν θα υπαρχει led ενδειξης λειτουργειας).

2012-06-21_16-57-33_593.thumb.jpg.384c9a000de72eb168ec7a2f4f33fa41.jpg

2012-06-21_16-58-05_207.thumb.jpg.e471680fd4a5d3b4c7b118a9b1555855.jpg

2012-06-21_16-59-35_462.thumb.jpg.43d2832cb557d1bfbc912db28ab03574.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας παρουσιασω και τη (1η) δικη μου εκδοχη...

Ειναι η μια απ'τις δυο εκδοσεις(για τη δευτερη αναμενω οσσονουπω τα υλικα) και το εχω φτιαξει με κεραμικους πυκνωτες, καρμπον αντιστασεις και το διακοπτη 2 σταδιων να εναλλασει διοδους 1N4001 & κοκκινα led.

Να σημειωσω πως η δευτερη εκδοση θα εχει MKT πυκνωτες, metal film αντιστασεις, διακοπτη δυο σταδιων να εναλλασει πυκνωτες, gain pot και ενας διακοπτης 3 σταδιων, αυτη τη φορα(on-off-on), που θα εναλλασει διοδους 1N914 & μπλε led & τιποτα για μεγαλο gain.

Επισης κατι "ωραιο" αισθητικα που θα γινει ειναι οτι θα βγουν στην επιφανεια τα led τα οποια θα αναβοσβηνουν αναλογα με το παιξιμο (εννοειτε οτι δεν θα υπαρχει led ενδειξης λειτουργειας).

 

Οππ να χαρώ :) Μπράβο ωραίο!!!

 

Κάτι να ακούσουμε όταν μπορέσεις 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη δεν κατάλαβα πώς συνδέεται το τζακ με 3 επαφές. μπορείτε να μου εξηγήσετε τί κανει η μεσαία και τί οι 2 ακριανές και πώς μεταφράζονται με βάση το αρχικό σχήμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου