Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε γιατί το δοκίμασα με πολύμετρο και δεν κάνει μπιπ. Αν βάλω ένα 10Κ που έχω υπάρχει πρόβλημα?

φωτος θα ανέβουν  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε γιατί το δοκίμασα με πολύμετρο και δεν κάνει μπιπ. Αν βάλω ένα 10Κ που έχω υπάρχει πρόβλημα?

φωτος θα ανέβουν  ;)

 

Για να σου κάνει μπιπ πρέπει να είναι τελείως κλειστό και να το βάλεις στο μεσαίο με την γείωση.

Το σήμα που έρχεται από πλακέτα(διόδους) να σου δώσει 100kΩ κλειστό-ανοιχτό με μεσαίο ποδαράκι(για swicth) ή και γείωση.

 

Τη γείωση μόνο με το μεσαίο όταν είναι ανοιχτό τελείως θα σου δώσει 100 όταν είναι κλειστό τίποτα.

 

Δεν θα στο πρότηνα το 10άρι  8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρνα το και από την άλλη να δούμε σε τί θέση έχεις το τρανζίστορ (σόρυ για την ταλαιπωρία)

 

Σου σημάδεψα που να βάλεις το πολύμετρο με το μπίπερ για να δεις αν τα εξαρτήματα σου κάνουν καλή επαφή με τις γέφυρες που έχεις βάλει.(Ζωγραφιστό πολύμετρο το κόκκινο με τον μαύρο κύκλο).

http://s1175.photobucket.com/albums/r621/kbasilis/?action=view&current=12345654321.jpg

 

Με λίγα λόγια το καλώδιο γειώσεως που πάει στο jack αν έχει επαφή με τα αντοιστιχα εξαρτήματα.

 

Και με το σήμα επίσης,πέρα από το α και β που δείχνει.

 

Ξανάτσέκαρε τις κολλίσεις όταν έχεις πιο ξεκούραστο κεφάλι.

 

Αν σου είναι εύκολο στείλε όλη την κατασκευή να δούμε αν τα καλώδια πάνε σωστά(σημάδεψε στα jacks πιο το σήμα και ποιά η γείωση).

 

Με λίγα λόγια στη φώτο να είναι στιμένο όλο το κύκλωμα όπως το layout.

 

Π.χ. στον διακόπτη μου έχεις κίτρινο καλώδιο και μετά φεύγει άσπρο το οποίο πάει για ποτενσιόμετρο.

Που στο ποτενσιόμετρο όμως από τις τρεις επαφές? 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις ξαναλεκανα τεστ με το πολυμετρο. στη μέτρηση αντίστασης φαίνεται κανονικά να λειτουργεί το 100Κ το ποτενσιόμετρο κ μου δείχνει την τιμή αυτή (ενώνοντας μεσαίο με ένα απο τα ακριανά) όμως όταν το βάζω στο μπιπ δεν κάνει τπτ! βγάζω τώρα φωτος (να τις σημειώσω και εκείνες με βελάκια κ τέτοια>?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως με ενδιαφέρει να λύσω πρώτα το πρόβλημα με το πολύ μπάσο που βγάζει και μετά την πτώση της έντασης.

Το βιάζομαι κιόλας γιατί μέχρι την παρασκευή πρέπει να το φτιάξω αλλιώς πρέπει να τα κουβαλήσω όλα στην Κρήτη! (όπου με περιμένει ο Twin Rverb!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To προβλημα του μπασου που λες μαλλον προκυπτει απο τους πυκνωτες που βρισκονται στο κυκλωμα (μερος φιλτρου). Εχω το ιδιο προβλημα στο tubescreamer μου, και ολο βαριεμαι να το φτιαξω. Αυτο που πρεπει να γινει ειναι να αλλαχτουν καποιοι πυκνωτες. Τωρα για το αν πρεπει να μπει μεγαλυτερη ή μικροτερη τιμη, ας σου απαντησει καποιος αλλος. Δεν τα εχω πολυ καλα αυτα :P

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις ξαναλεκανα τεστ με το πολυμετρο. στη μέτρηση αντίστασης φαίνεται κανονικά να λειτουργεί το 100Κ το ποτενσιόμετρο κ μου δείχνει την τιμή αυτή (ενώνοντας μεσαίο με ένα απο τα ακριανά) όμως όταν το βάζω στο μπιπ δεν κάνει τπτ! βγάζω τώρα φωτος (να τις σημειώσω και εκείνες με βελάκια κ τέτοια>?)

 

ναι όμως ποιά άκρα τσεκάρισες?

στο ένα δείνει πάντα 100 και στο άλλο.

Αν το βάλεις το μεσαίο με την γείωση  κελστό τίποτα και ανοιχτό στα 100.

 

Το μπιπ στην γείωση με το μεσαίο θα σου κάνει όταν είναι κλειστό το volume.

 

Όταν είναι ανοιχτό με το volume το μεσαίο με την άλλη επαφή εισαγωγη σήματος(αυτό το ξέχασα να σου το πω γιατί από την κούραση δεν έβλεπα μπροστά μου).

 

To προβλημα του μπασου που λες μαλλον προκυπτει απο τους πυκνωτες που βρισκονται στο κυκλωμα (μερος φιλτρου). Εχω το ιδιο προβλημα στο tubescreamer μου, και ολο βαριεμαι να το φτιαξω. Αυτο που πρεπει να γινει ειναι να αλλαχτουν καποιοι πυκνωτες. Τωρα για το αν πρεπει να μπει μεγαλυτερη ή μικροτερη τιμη, ας σου απαντησει καποιος αλλος. Δεν τα εχω πολυ καλα αυτα :P

 

Και εγώ άλλαξα πυκνωτή γι'αυτό τον λόγο αλλά πρώτα να φιάξει το πρόβλημα αυτό για να ξέρεις τι ήχο βγάζει ενώ δουλεύει σωστά και μετά αλλάζεις και πυκνωτή είναι το μόνο εύκολο. 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου