Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για τροφοδοσία για Whammy 4! Help! :)


akisgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το όμορφο forum μας!  ;D

 

Θα ήθελα μια απάντηση σε μια απορία! Σήμερα μου ήρθε ένα καταπληκτικό Whammy 4 αλλα οι υπεύθυνοι απο το Tonefactor (απο εκει το αγόρασα και πάρα πολυ φθηνά μάλιστα, όποιος θέλει πληροφορίες να μου πει) έκαναν λάθος και μου έστειλαν τροφοδοσία που είναι για μή ευρωπαικές χώρες, το αποτέλεσμα ήταν να πάω σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών να ζητήσω μετατροπέα, οπότε το πετάλι πλέον δουλεύει κανονικά..... στην συνέχεια όμως καθώς το κοιτούσα μου δημιουργήθηκε μία απορία! Επειδή το πετάλι είναι 9V αν δεν κάνω λάθος (πόσα mA τρώει ακριβώς δεν κοίταξα όμως) θα μπορούσα να το τροφοδοτήσω με 1spot κλασσικά ή όχι? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Ευχαριστώ!  ;D  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ το όμορφο forum μας!  ;D

 

Θα ήθελα μια απάντηση σε μια απορία! Σήμερα μου ήρθε ένα καταπληκτικό Whammy 4 αλλα οι υπεύθυνοι απο το Tonefactor (απο εκει το αγόρασα και πάρα πολυ φθηνά μάλιστα, όποιος θέλει πληροφορίες να μου πει) έκαναν λάθος και μου έστειλαν τροφοδοσία που είναι για μή ευρωπαικές χώρες, το αποτέλεσμα ήταν να πάω σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών να ζητήσω μετατροπέα, οπότε το πετάλι πλέον δουλεύει κανονικά..... στην συνέχεια όμως καθώς το κοιτούσα μου δημιουργήθηκε μία απορία! Επειδή το πετάλι είναι 9V αν δεν κάνω λάθος (πόσα mA τρώει ακριβώς δεν κοίταξα όμως) θα μπορούσα να το τροφοδοτήσω με 1spot κλασσικά ή όχι? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Ευχαριστώ!  ;D  ;D

γεια σου φιλε!δυστυχως δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις one spot γιατι η τροφοδοσια του whammy ειναι 9V AC,ενω το one spot παρεχει 9V DC..καλα παιξιματα παρολαυτα!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν το πετάλι σου παίρνει AC, και με τον μετατροπέα που πήρες έκανες την δουλειά σου, μην το πειράζεις. Εκτός κι αν θες να παραγγείλεις το γνήσιο για Ευρωπαϊκό ρεύμα για λόγους ασφαλείας.

Πρόσεχε μην κάνεις το λάθος και το βάλεις χωρίς τον μετατροπέα στο Ευρωπαϊκό ρεύμα. Να έχεις το νού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε!δυστυχως δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις one spot γιατι η τροφοδοσια του whammy ειναι 9V AC,ενω το one spot παρεχει 9V DC..καλα παιξιματα παρολαυτα!!

 

Εχεις απόλυτο δίκαιο δεν πρόσεξα αυτήν την λεπτομέρεια και σ' ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!  ;D Πάντως είναι άπαιχτο πετάλι!  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το πετάλι σου παίρνει AC, και με τον μετατροπέα που πήρες έκανες την δουλειά σου, μην το πειράζεις. Εκτός κι αν θες να παραγγείλεις το γνήσιο για Ευρωπαϊκό ρεύμα για λόγους ασφαλείας.

Πρόσεχε μην κάνεις το λάθος και το βάλεις χωρίς τον μετατροπέα στο Ευρωπαϊκό ρεύμα. Να έχεις το νού σου.

 

Σε πληροφορώ έχω κολλήσει με μαύρη ταινία τον μετατροπέα με την τροφοδοσία για να μην το ξεχάσω, οπότε δεν τα ξεκολλάω ποτέ! Στην αντίθετη περίπτωση λόγω των 220V η τροφοδοσία θα έφτανε στο ταβάνι του δωματίου μου....! ;D Πάντως σκέφτομαι να το ξεκολλάω στα live για να κάνει ωραία "εφέ" προς το κοινό!! Τι ωραία θα είναι να βλέπεις μια ιπτάμενη τροφοδοσία και τον κιθαρίστα μαζί να κάνει whammy Electro-Shock Solos χαχαχαχαχαχα  ;D ;D ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DIGITECH PS 913 POWER SUPPLY

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_ps0920_netzteil.htm

 

παρε αυτο για να εισαι  100% σιγουρος..

 

Και με αυτόν τον τρόπο είμαι 100% σίγουρος, δουλεύει μια χαρα.....αλλα κάποια στιγμή στο μέλλον μάλλον θα  πάρω την τροφοδοσία που μου προτείνεις η οποία είναι για ευρωπαικές χώρες..! ;) Όχι τίποτα άλλο απλά για να ξεφορτωθώ και τον μετατροπέα, ο οποίος μαζί με την τροφοδοσία του whammy 4 δημιουργούν κανονικό πύργο στο πολύμπριζο χαχαχαχα ;D  ;D  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικα, ο συνδυασμος μη ευρωπαικου μετασχηματιστη και μετατροπεα, προσθετει ισως λιγο παραπανω θορυβο απο το original ευρωπαικο τροφοδοτικο της digitech... αφου εισαι ενταξει, οκ.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικα, ο συνδυασμος μη ευρωπαικου μετασχηματιστη και μετατροπεα, προσθετει ισως λιγο παραπανω θορυβο απο το original ευρωπαικο τροφοδοτικο της digitech... αφου εισαι ενταξει, οκ.. :)

 

Το περίεργο είναι οτι ο θόρυβος είναι στο μηδέν! Οπότε βολεύομαι προς το παρον, το πολύ πολύ να πάρω τον άλλον κάποια στιγμή (τον official της digitech) για να φύγει ο πύργος απο το πολύμπριζο χαχαχαχαχα ;D  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου