Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση ακουστικης (Sigma guitars)?


Archelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια!Ειμαι σε αναζητηση ακουστικης κιθαρας και το ποσο που θελω να διαθεσω ειναι απο 250 εως και 360 ευρω δεν νομιζω για παραπανω.

Επισης βρισκομαι θεσσασλονικη και γυρισα σχεδον ολα τα μαγαζια του κεντρου Ζαχο,τσελιο,μαυρομουστακη,ντορεμι,δεκαβαλα και καποιους αλλους πιο μικρους.

Οι κιθαρες που μου κερδισαν τις εντυπωσεις στα χρηματα που διαθετω ηταν οι cort με την ποιοτητα κατασκευης και τον ηχο τους αλλα και οι art&luthier μαρεσαν στον ηχο αν και δεν μαρεσανε καθολου κατασκευαστικα.Oπως και οι Ibanez, fender σε αυτα τα λεφτα δεν μαρεσανε πολυ.

Γενικα αυτο που θελω ειναι να βρω μια κιθαρα με μασιφ ξυλα και οχι κοντρα πλακε,το μπρατσο της να ειναι μονοκομματο και οχι 2 κομματια (αν και δεν με πειραζει τοσο), να εχει καλα μπασα για blues που την θελω και αξιοπρεπη καθαρα.

Ειδα οτι παιζουν σε αυτην την τιμη τετοιες κιθαρες, μαλιστα δοκιμασα και μερικες αλλα μαρκας τυπου recording king<-καλουτσικες μου φανηκαν.

 

Και που λετε πεφτει εχθες το βραδυ το ματι μου πανω στις Sigma guitars, ειδα οτι ειναι και θυγατρικη? της Martin & Co και δεν μπορεσα να κοιμηθω το βραδυ ;)

Συγκεκριμενα μου αρεσε αυτη εδω http://www.thomann.de/gr/sigma_guitars_dr28.htm

Ειναι μασιφ τα ξυλα της?Εχετε καποια προσωπικη αποψη για αυτες?

Μπορω να την βρω θεσσαλονικη διοτι δεν τις πηρε το ματι μου πουθενα.Αλλιως παιδια αν καποιος εχει καποια SIGMA και θα ηθελε να βρεθουμενα την δοκιμασω?

Δεν θα θελα να κανω καποια τυφλη παραγγελια :-\

Εχεται καμμια αλλη προταση προς τα που να κοιταξω?

 

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις sigma δεν εχω ιδεα.

Παιζουν επισης οι Walden και αλλη μια μαρκα *(δε θυμαμαι τωρα) που ετυχε να δοκιμασω σε μαγαζι (στον Δημου ) που μου αρεσε ο ηχος τους.

 

Παρολα αυτα εγω ακομα εχω μια art'n'lutherie (10 χρονια και λιγα λεω) που με εχει καλυψει πληρως και χωρις το παραμικρο προβλημα αν και εχει παει παντου ! Εγω αυτες θα προτεινα! ;)

 

*κινεζικες νομιζω.Αν θυμαται κανεις αλλος?

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως ειναι απο καναδα?

Συγκρινα μια walden με την Art&luthier στην ιδια τιμη και η δευτερη ηταν καλυτερη, ωραιος ηχος αλλα ειχε μια ματ υφη που χαραζεται με την πενα πολυ ευκολα,επισης στα 270 που την πετυχα δεν με ξετρελαναν τα ξυλα, βεβαια δεν θυμαμαι πιο μοντελο ητανε

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχει ο αδερφος μου μια sigma ....

 

1. ειναι κορεατικες

2. ειναι θυγατρικη της martins ( sto headstock γραφει : sigmamartins )

3. ειναι και γ@μω τις κιθαρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.Nομιζω ηταν 8υγατρικη της seagull που τωρα ανηκει(ουν) στην godin ή κατι τετοιο!

Δεν ξερω τι παιζει τωρα με τα μοντελα παντως η δικια μου δεν χαραζεται κα8ολου ευκολα.

Δεν εχει καν pickguard. Την ειχα παρει στα λεφτα που λες και ειχα βαλει ηλεκτρικα μετα απο αρκετο καιρο! Εχω ανεβασει ενα κλιπακι που παιζω με αυτη αν θες να την ακουσεις!

 

Στο model γραφει Α&L wildcherry/merisier αν δε βαριεσαι να ψαξεις

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα?εγω αυτη που επεξα ειχε πικαρντ και η ολη κιθαρα ητανε ματ και χαραζοτανε πχ με ενα δυνατο πεξιμο απο την πενα :( ναι νομιζω η godin καπου σχετιζεται,ειχε και godin ταμπελακι.Να ρωτησω απο που την ειχες παρει?

Μπορεις να μου στειλεις το κλιπακι?

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aθηνα (αλλα οταν μπαιναμε στο euro). τελικα απο οτι ειδα στο σιτε δεν υπαρχει κατι τετοιο πλεον οποτε μη σε παρω στο λαιμο μου!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η επιλογή ματ ή gloss σε μια ακουστική κιθάρα έχει ιδιαίτερη σημασία στον ήχο της. Ειδικότερα στις φτηνές κιθάρες (με solid καπάκι όμως) είναι τεράστια η διαφορά.

Προσωπικά προτιμώ τις ματ ακόμα και αναμεσα σε ακριβότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συγκεκριμενα μου αρεσε αυτη εδω http://www.thomann.de/gr/sigma_guitars_dr28.htm

 

 

Επειδη εχω κ εγω ακουστικη χωρις 'κοψιμο' στα κατω ταστα ειναι ενοχλητικο και αβολο λιγο....δεν ξερω αν σε ενοχλει αυτο

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου