Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά εγω που θέλω να φτιάξω κατι σαν το BOSS DS-1 θα τα καταφέρω η κατι σχετικό που να μου δίνει extra gain?

 

Για το Βoss

 

http://www.sabrotone.com/?attachment_id=13

 

Και πιο απλό στα ίδια ΠΕΡΙΠΟΥ κυβικά

 

http://www.sabrotone.com/?attachment_id=2467

 

Που θα το δοκιμάσω για tone πανω από την πλακέτα και θα σου πω.

Αν βάλεις και ένα απλό boosterακι από πίσω(LPB-1)έχεις μπόλικο distortion(ισχύει και για το boss).

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...Αν βάλεις και ένα απλό boosterακι από πίσω(LPB-1)έχεις μπόλικο distortion(ισχύει και για το boss).

 

...και μπολικο θορυβο ενιοτε.  :)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Βoss

 

http://www.sabrotone.com/?attachment_id=13

 

Και πιο απλό στα ίδια ΠΕΡΙΠΟΥ κυβικά

 

http://www.sabrotone.com/?attachment_id=2467

 

Που θα το δοκιμάσω για tone πανω από την πλακέτα και θα σου πω.

Αν βάλεις και ένα απλό boosterακι από πίσω(LPB-1)έχεις μπόλικο distortion(ισχύει και για το boss).

Το θέμα είναι ότι αυτα τα διαγράμματα δεν έχουν καμία διαφορα με τα κινεζικά για μένα. Υπάρχει κανα site που να εξηγεί τι είναι το καθένα;

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και μπολικο θορυβο ενιοτε.  :)

 

 

 

Δεν είχα κάποιο θέμα θορύβου,αλλά το πετάλι δεν τελείωσε ακόμα οπότε είναι λίγο πρόχειρη η δοκιμή.

 

Μόλις το τελειώσω θα το τσεκάρω και θα γράψω πως συμπεριφέρεται. ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι αυτα τα διαγράμματα δεν έχουν καμία διαφορα με τα κινεζικά για μένα. Υπάρχει κανα site που να εξηγεί τι είναι το καθένα;

 

Στο συγκεκριμένο site στην λορίδα που βρίσκεται το home κτλ υπάρχει μια επιλογή που λέει step by step.

Δόσε λίγο προσοχή γιατί όπως κοιτάς το σχήμα του πεταλιού η κάτω μεριά είναι αυτή με τις λορίδες του χαλκού.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα κάποιο θέμα θορύβου,αλλά το πετάλι δεν τελείωσε ακόμα οπότε είναι λίγο πρόχειρη η δοκιμή.

 

Μόλις το τελειώσω θα το τσεκάρω και θα γράψω πως συμπεριφέρεται. ;)

 

γι' αυτο εγραψα και το ενιοτε.

 

Συνηθως οταν μπαινουν πολλα gain stages στη σειρα, αναποφευκτα αυξανει και ο θορυβος.

 

...θυμαμαι που εβαζα ενα (OC44)rangemaster μπροστα απο (AC128)fuzzface και παρολο που επαιζε φανταστικα, ο θορυβος ηταν ανυποφορος!  :o

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε MetalMan,

 

αν θες ds-1 δες τα παρακάτω link.

 

Εχει αναλυτικές οδηγίες, απλα δεν είναι σε breadboard.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι' αυτο εγραψα και το ενιοτε.

 

Συνηθως οταν μπαινουν πολλα gain stages στη σειρα, αναποφευκτα αυξανει και ο θορυβος.

 

...θυμαμαι που εβαζα ενα (OC44)rangemaster μπροστα απο (AC128)fuzzface και παρολο που επαιζε φανταστικα, ο θορυβος ηταν ανυποφορος!  :o

 

Το ξέρω και'γω συμπάσχον είμαι έχεις τον ήχο αλλά με θόρυβο βάζεις κάτι ΜΟΝΟ για τον θόρυβο(Ν,G  N,S κτλ) και σου ανοίγει αλλού πληγή χάνεται ο ήχος σου κτλ,και λες,δεν μπορούσε να ήταν ο ήχος ακέραιος χωρίς ΑΠΛΑ τον κ :-X :-Xθόρυβο? ???

 

Το boosterάκι μου είναι κάνει καλή δουλειά αλλά δεν είναι το πάραπολύ δυνατό και μήπως γι'αυτό δεν έχει θόρυβο.

 

Θα φανεί στην νεκροψία ότν το τελειώσω. ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Βασίλη φτιαξε το DS-1 και κανε ένα phototutorial. Ξέρετε πόσο θα μου στοίχισε πάνω κάτω; Υπάρχει κάποιος βαθμός επικινδυνότητας; Κι κατι άλλο μπορω να κάνω το δικο μου design?

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου