Προς το περιεχόμενο

James Brown-Let yourself go


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικές φορές τυχαίνει ν' ακούσω κάτι και να "μερακλωθώ". Πάντα την "έβρισκα" με τον James Brown, αλλά είτε επειδή βρισκόντουσαν ευκολότερα  είτε επειδή στη 10ετία του '70 έκανε μαγικά πράγματα μου άρεσαν περισσότερο αυτοί οι δίσκοι.

Σήμερα έβαλα στο πλατώ έναν 60'ς δίσκο του, συγκεκριμένα το James Brown sings Raw Soul που έβγαλε στη δισκογραφική εταιρία King το 1967 και άκουσα το περί ου ο λόγος κομμάτι. Ε! λοιπόν αυτός ο ήχος για το 1967 ήταν δεν ξέρω τι. Αλλά James Brown ήταν αυτός, πάντα ήταν χρόνια μπροστά.

 

YouTube - Broadcast Yourself

Raw_soul.jpg.a9d9b98647099de36cbc2adbf6fda085.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε! λοιπόν αυτός ο ήχος για το 1967 ήταν δεν ξέρω τι.

 

εγω ξερω....ηταν απλα η καλυτερη ποπ μουσικη που εγινε ποτε.... ;)

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε απο δω  ρε καρεκλα....γκιραπι  :D  

Είμαι, όντως ;)

εγω ξερω....ηταν απλα η καλυτερη ποπ μουσικη που εγινε ποτε.... ;)

Είναι, όντως. 8)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι οτι ο θειος James...δεν ειχε αποκτησει τυχαια το nick.."Τhe Godfather of Soul".

Πολλα Respect στο θειο για την ιδιοφυια του ...στον αιωνα των αιωνων  ..

Αποκορυφωμα του οραματος του να εχει την καλυτερη Live μπαντα στην Αμερικη ηταν το γεγονος οτι οποιος εκανε λαθος κατα τη διαρκεια του Live και τον επιανε.. {Ακομα και στο σολο του}δεν τον πληρωνε.. Και ο γερος...ακουγε ακομα και οταν εκανε την πιστα να καιγεται!!

Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα..η μπαντα να παιζει σαν καλοκουρδισμενη μηχανη κανοντας ακομα και 350 live!!! το χρονο.

Μεγαλο credit στον θειο James επισης... για την ανακαλυψη του Bootsy.

O Clyde Stubblefield καπου ελεγε οτι υπευθυνος πισω απο αυτα τα υπεροχα beat που αφησαν εποχη  στα κομματια του Brown...δεν ηταν ο ιδιος - αλλα ο ιδιος ο Βrown που ειχε απολυτη αποψη στο πως επρεπε να παιχτουν τα κομματια και συνηθιζε να του τραγουδαει τα ρυθμικα σχηματα .

Mεγαλο κεφαλι-κεφαλαιο στην ιστορια της μουσικης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ !!!! ηταν πολυ περιεργος και αστηρος με τους μουσικους του.Αλλα ηταν ολα τα λεφτα τι να λεμε τωρα.Οσο γι'αυτον που αποκαλεσε γερους μμμμμμμμ δεν νομιζω γιατι εχουμε τηυ Τρελλα της Μουσικης που μας κραταει ΝΕΟΥΣ .Εμαστε σαν τα Βαμπιρ μονο που αντι για αιμα

''πινουμε μουσικη '' δηλαδη παιζουμε .Και ο γερος μεχρι που εφυγε τα εδινε ολα πανω στο gtage .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου