Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ποτενσιόμετρο είναι συνδεδεμένο έτσι όπως φαίνεται στο σχέδιο μου..δηλαδή τα ποδαράκια που είναι στα άκρα ..είναι τα άκρα της απεικονιζόμενης αντίστασης ..και το μεσαίο ποδαράκι..δηλαδή η λήψη..πηγαίνει στο output στο ποδαράκι που ακουμπάει το καρφί του καλωδίου...

στις διόδους έχω βάλει γείωση..( δηλαδή μόνο στην μία..γιατί ενώνονται μεταξύ τους)

και όπου έχω το σήμα της γείωσης στο σχήμα ..πήρα όλα αυτά τα άκρα και τα ένωσα μεταξύ τους...άρα έκανα και το γεφύρωμα που αναφέρεσαι...

τι μπορεί να φταίει..?

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το ποτενσιόμετρο είναι συνδεδεμένο έτσι όπως φαίνεται στο σχέδιο μου..δηλαδή τα ποδαράκια που είναι στα άκρα ..είναι τα άκρα της απεικονιζόμενης αντίστασης ..και το μεσαίο ποδαράκι..δηλαδή η λήψη..πηγαίνει στο output στο ποδαράκι που ακουμπάει το καρφί του καλωδίου...

στις διόδους έχω βάλει γείωση..( δηλαδή μόνο στην μία..γιατί ενώνονται μεταξύ τους)

και όπου έχω το σήμα της γείωσης στο σχήμα ..πήρα όλα αυτά τα άκρα και τα ένωσα μεταξύ τους...άρα έκανα και το γεφύρωμα που αναφέρεσαι...

τι μπορεί να φταίει..?

 

Εννοώ αυτή την ένωση

http://s1175.photobucket.com/albums/r621/kbasilis/?action=view&current=555.jpg

 

Τα jack σου είναι σωστά?

Δηλαδή η επαφές σήματος και γειώσεων είναι σωστές?

Τα τσέκαρες με το πολύμετρο πριν τα κολλίσεις?

 

Οι κολίσεις σου όλες ΟΚ?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ αυτή την ένωση

http://s1175.photobucket.com/albums/r621/kbasilis/?action=view&current=555.jpg

 

Τα jack σου είναι σωστά?

Δηλαδή η επαφές σήματος και γειώσεων είναι σωστές?

Τα τσέκαρες με το πολύμετρο πριν τα κολλίσεις?

 

Οι κολίσεις σου όλες ΟΚ?

ναι είναι οκ ..

 

τα jack είναι σωστά και τις επαφές τις τσέκαρα με πολύμετρο στο μπιπερ..

04072012118.thumb.jpg.64a1d46dd0c4bb31e89025c63d14c659.jpg

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι οκ ..

 

τα jack είναι σωστά και τις επαφές τις τσέκαρα με πολύμετρο στο μπιπερ..

 

Μια χαρά φαίνεται.

 

Το τρανζίστορ δεν θα το ρωτίσω το φαντάζομαι σε σωστή θέση.

 

Οπότε τσεκάρισε το ποτενσιόμετρο μήπως τα έφτησε αν είναι το απλό είναι πολύ ευαίσθητο.

 

Το κρατούσες πολύ ώρα το κολιτίρι πάνω στις κολλίσεις γενικά?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS έφτιαξα το πετάλι και δούλευε μέχρι που το έβαψα απ έξω κ τώρα δεν δουλεύει. Δεν πείραξα τίποτα από μέσα μόνο έκλεισα το καπάκι και ξεκόλησαν 2 καλώδια τα οποία μετά ξανακόλησα εκεί που ήταν. Από ότι είδα δεν εχει καεί τίποτα τα τσέκαρα με το πολύμετρο. Δουλεύει μόνο όταν ακουμπάω με το δάχτυλό μου τις συνδέσεις C1-R1 και R1-R2-C2-Transistor. δοκίμασα να τις ακουμπίσω με καλώδιο αλλά δεν δούλεψε.

Τί φάση παίζει? Πώς γίνεται να δουλεύει όταν ακουμπάω 2 συνδέσεις με το δάχτυλο? Είναι θέμα γείωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS έφτιαξα το πετάλι και δούλευε μέχρι που το έβαψα απ έξω κ τώρα δεν δουλεύει. Δεν πείραξα τίποτα από μέσα μόνο έκλεισα το καπάκι και ξεκόλησαν 2 καλώδια τα οποία μετά ξανακόλησα εκεί που ήταν. Από ότι είδα δεν εχει καεί τίποτα τα τσέκαρα με το πολύμετρο. Δουλεύει μόνο όταν ακουμπάω με το δάχτυλό μου τις συνδέσεις C1-R1 και R1-R2-C2-Transistor. δοκίμασα να τις ακουμπίσω με καλώδιο αλλά δεν δούλεψε.

Τί φάση παίζει? Πώς γίνεται να δουλεύει όταν ακουμπάω 2 συνδέσεις με το δάχτυλο? Είναι θέμα γείωσης?

 

Εκεί που πατάνε τα jacks και κάνουν την μεταξύ τους γείωση μήπως πήγε μπογιά ή δεν είναι καθαρό και θέλει λίγο ξύσιμο για να κάνουν επαφή.

 

Όπου πατάει το jack κατά το βίδομά του ξύστο για να καθαρίσει και να κάνει επαφή.

8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έφτιαξα..αλλά..ακούγεται πολύ χαμηλά..δηλαδή πρέπει να βάλω στο τέρμα τον ενισχυτή για να ακούσω το πετάλ...τι μπορεί να φταίει ?

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έφτιαξα..αλλά..ακούγεται πολύ χαμηλά..δηλαδή πρέπει να βάλω στο τέρμα τον ενισχυτή για να ακούσω το πετάλ...τι μπορεί να φταίει ?

 

 

Αν όλα είναι ΟΚ κολλίσεις κτλ. τότε τσέκαρε καλώδια μήπως ψιλοέσπασε τπτ και το ποντεσιόμετρο της φωνής.

 

Πρώτα όμως μέτρα με το πολύμετρο την μπαταρία σου πόσα Βολτ έχει μήπως ξελιγόθικε.

8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν το έχω στο ράστερ οπότε κολλήσεις δεν παίζει να είναι το πρόβλημα..

και όσο το βλέπω και το ξαναβλέπω είναι ολόσωστο..και είναι ότι πιο απλό ...αλλα ΔΕΝ..πρέπει να βάλω το ενισχυτή στο 10 για ακούσω κάτι..

η μπαταρία είναι εντάξει ..την μέτρησα..τι άλλο μπορεί να φταίει ? :o

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν το έχω στο ράστερ οπότε κολλήσεις δεν παίζει να είναι το πρόβλημα..

και όσο το βλέπω και το ξαναβλέπω είναι ολόσωστο..και είναι ότι πιο απλό ...αλλα ΔΕΝ..πρέπει να βάλω το ενισχυτή στο 10 για ακούσω κάτι..

η μπαταρία είναι εντάξει ..την μέτρησα..τι άλλο μπορεί να φταίει ? :o

 

Είχαμε μιλήσει για το ποτενιόμετρο και πριν λίγο καιρό όταν δεν σου δούλευε καθόλου.

 

Το τσεκάρισες,το άλλαξες γενικός δουλεύει σωστά το ποτενσιόμετρο? 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου