Προς το περιεχόμενο

Η μαγική θέση 2 - out of phase της Strat


AuditoryDriving

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδες, χαρούμενη μέρα χθες και ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας :)

 

Καπου το 2004 ή 2005 άλλαξα τους μαγνήτες της μεξικανικης fat στρατ μου σε SD little 59 neck, fender (μου διαφευγει το μοντελο, νομιζω texas special) μέση και JB για γέφυρα. Η κιθάρα επίσης έχει το πρώτο volume wired push / pull για να προσθέτει τον bridge σε καθε θέση και το πρώτο tone push / pull για split των διπλών.

 

Λόγω της κλασικής ασυμβατότητας / πολικότητας (ή καλύτερα της σύγχυσης λόγω των διαφορετικών συμβασεων που ακολουθεί κάθε εταιρία), οι θέσεις 2 και 4 δεν ήταν hum cancelling (προφανως αναφέρομαι στην περίπτωση που οι humbuckers ήταν split). Διαβάζοντας πιο προσεκτικα το site της Seymour Duncan κατάλαβα ότι αν αναποδογύριζα το hot και ground του μεσαίου θα έπαιρνα και hum cancelling στις 2 κ 4 όταν οι μαγνήτες ηταν split αλλά και out of phase ήχο που γενικα μου αρέσει πολύ (εχω και μια brian may που παιζω ελάχιστα αλλά εχω συνηθίσει το out of phase, με queen μεγάλωσα). Δεν ήξερα βέβαια πως θα ακουγόταν αυτο το out of phase στη strat. Αλλά μιας και δεν χρησιμοπουσα σχεδον ποτε τις 2 κ 4, αποφάσισα να τις θυσιάσω..

 

Λοιπον, ίσως ειναι το honeymoon effect και παρα το δραματικό volume drop, η θεση 2 out of phase στη στρατ ήταν μαγική! Έσκουζε πανέμορφα, πολύ περισσότερο clarity και ιδιαίτερος ήχος - όχι για γενική χρήση αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις ιδανική (σκεφτείται Peter Green)! Να πω βεβαια οτι διαβασα συχνα να αναφερεται οτι δεν δουλευει εξισου ομορφα για ολα τα ζευγη μαγνητων αλλα ίσως ήμουν τυχερος.

 

Η θεση 4 ήταν σχεδον ανυπαρκτης χρηστικότητας σαν ήχος μιας και ο ήχος ήταν τελείως άδειος στην περιπτωσή μου.

 

Παρ ολ αυτά, χθες το βραδυ οταν γύρισα σπίτι ανυπομονούσα (μετα από πολύ καιρο) να παίξω κιθάρα για τον ήχο και μόνο :)

 

 

Σειρά έχει η les paul μου μου φαίνεται...

 

Μαγική τελικά η θέση 2; Ίσως όχι για ´ολα τα γούστα, αλλά εμένα μου άρεσε απίστευτα και ανοίγει τρομερά την παλέττα ήχων της στρατ μου :)

 

 

ΥΓ: Να πω οτι με ενα 2pdt νομίζω διακόπτη μπορείτε να εναλλάσετε τη φάση ενος μονοπηνιου μαγνήτη - στην περιπτωση μου το χα παρει αποφαση από πριν οποτε δεν συνέδεσα διακόπτη :)

 

ΥΓ2 : Σορρυ για τα ορθογραφικά, πυρετός :)

 

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Τάκη!

Είναι σημαντικό να μας εμπνέει ο εξοπλισμός μας γιατί έτσι παίζουμε περισσότερο. ;)

 

Άμα ηχογραφήσεις κανένα ηχητικό δείγμα ανέβασέ το να το ακούσουμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Τάκη!

Είναι σημαντικό να μας εμπνέει ο εξοπλισμός μας γιατί έτσι παίζουμε περισσότερο. ;)

 

Άμα ηχογραφήσεις κανένα ηχητικό δείγμα ανέβασέ το να το ακούσουμε. :)

 

Thanks Δημήτρη! Είχα υποσχεθει και για τις μόντες στα πετάλια αλλα δεν ανέβασα... (βέβαια οι μόντες έχουν αυξηθεί, updates soon!)

 

Θα προσπαθησω να ανεβάσω αυτες τις μέρες - εντωμεταξυ έχει πολλά δείγματα στο youtube.

 

Βέβαια πιστεύω κάθετα ότι αν ο ήχος είναι κάποιας σημασίας, η αίσθηση που σου δίνει στο χέρι ο ήχος αυτός είναι πολύ μεγαλύτερης σημασίας - και αυτό δεν μπορείς να το πάρεις από βίντεο ή sample δυστυχώς :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Βέβαια πιστεύω κάθετα ότι αν ο ήχος είναι κάποιας σημασίας, η αίσθηση που σου δίνει στο χέρι ο ήχος αυτός είναι πολύ μεγαλύτερης σημασίας - και αυτό δεν μπορείς να το πάρεις από βίντεο ή sample δυστυχώς :)

Θα συμφωνήσω απόλυτα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απόλυτα. ;)

 

:) :)

 

Μόνταρα και τη Les Paul, μόλις τελείωσα μετά από ώρες δουλειάς - η στρατ μου πήρε 5 λεπτα γιατι έτυχε στη δικια μου περιπτωση (βλ. παραπανω) να χρειαζεται απλά να αναστρέψω δυο καλωδια, στη les paul μου αυτό δε γινόταν λόγω θέματος με τη γείωση οπότε αναγκαστικά επρεπε να πάμε "the original Peter Green way", να ανοίξουμε το μαγνητη και να περιστρεψουμε τη μαγνητική μπαρα. Αν δεν είχε χαλάσει το κολλητήρι μου που παρότι καινουριο παει για πεταμα μαλλον θα χα τελειωσει κατι ωρες νωρίτερα.

 

Επι τουτου: Ο ήχος πολυ πιο χρήσιμος για εμένα παρότι μου άρεσε αρκετα η κλασικη μεσαία θέση της Les Paul με το πολυ χρηστικο mixing της. Επίσης χωρίς να φύγεις από τη μεσαία θεση και παιζοντας με τα volume pots πας πολυ γρήγορα σε πρακτικά σχεδον αμιγως neck / bridge θέση (οχι οτι εχει κανα τρομερο μειονεκτημα απο το να αλλαξεις μαγνητη απο το διακοπτη αλλά λεμε τώρα). Πάντως αρχικά χρειάζεται πολυ ρυθμισμα του υψους των μαγνητων καθως αυτό καθορίζει το ποσο out of phase θα ειναι ο ήχος οταν και τα δυο volume ειναι στο 11 ή το πού και πώς ακουγεται το sweet / deepest spot του out of phase.

 

Το μόνο που δεν ξέρω ειναι μήπως απο το ανοιξε κλεισε του μαγνητη (burstbucker pro) αχρηστευτηκε το waxing και εχω μικροφωνισμους - δε μπορω να το τσεκαρω σπιτι οποτε θα μεινω με την αγωνία για καποιο καιρό. Να πω επίσης οτι ο συγκεκριμενος μαγνητης επρεπε να λυθει σχεδον παντελως προκειμενου να μπορεσω να γυρισω τον μαγνητη  ενω στο ιντερνετ εβλεπα οτι απλα με χαλαρωμα των βιδων η μπαρα μετακινειται ευκολα - ισως δεν επεμεινα πολύ.

 

Αυτα σαν εμπειρία για οποιον το επιχειρήσει. Πάντως η θεση 2 της στρατ μου χε φανει χθες πιο ενδιαφερουσα :)

 

 

ΥΓ: τι διάολο με τα ορθογραφικα,  διαλλείψεις παθαίνω;

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Τάκη!

Είναι σημαντικό να μας εμπνέει ο εξοπλισμός μας γιατί έτσι παίζουμε περισσότερο. ;)

 

Πολύ σωστό Δημητρη δεν ξεκολάω ;D ;D ;D

Πάντως η θέση 2 στην statocaster μου ειναι η αγαπημενη 57/62 pickups

CAM00770.thumb.jpg.d9b054522ed860ec3225fa62b38c6745.jpg

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστό Δημητρη δεν ξεκολάω ;D ;D ;D

Πάντως η θέση 2 στην statocaster μου ειναι η αγαπημενη 57/62 pickups

 

 

Βασίλη, in phase ή out of phase;

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βασίλη, in phase ή out of phase;

Αν σου πω οτι δεν ξέρω εβγαλα τους μαμα μαγνήτες απο am std και εβαλα τους 57/62 .Οπως τους εβγαλα ετσι τους εβαλα ::) ::)  ;D ;D

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

in phase λοιπον.

Είμαι και λίγο σκραπας μονο να παίζω θέλω :P αλλα μαγνήτες επρεπε να αλλαξω.....θα τα μάθω τα κολπα σας.. ;D ;DΠαντος μετα απο αυτη την αλλαγή εγινα φεντερακιας ;D ;D ;D Είσαι ωραίος ;)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου