Προς το περιεχόμενο

κατασκευη true bypass box


zexnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξερει κανεις που μπορω να βρω ενα ηλεκτρονικο σχεδιο για να κατασκευασω ενα τετοιο?εχω μια εμπειρια απο ηλεκτρονικα-κολησεις κτλ οποτε μιλαω για κατασκευη εκ του μηδενος.

για χαμηλες συχνοτητες, στο μπασο δηλαδη,θα αλλαζε κατι στην κατασκευη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τίποτα παραπάνω από έναν διακόπτη (footswitch προφανώς) DPDT και δύο βύσματα jack. Συνδεσμολογείς ως εξής:

 

                                               

                                                 

         o---------------G---------------o

      instr                                            instr

      in                   X----X                     out

         ο------------X      X------------o  

                            X      X

                            |      |

         o------------+      +------------o

stomp in                                              stomp out

         o---------------G---------------o

 

 

instr in: εισοδος κιθαρας/μπασου/κλπ

instr out: εξοδος προς ενισχυτη

stomp in: είσοδος πεταλακίου

stomp out: έξοδος πεταλακίου

 

Tα Χ είναι οι ακροδέκτες του DPDT διακόπτη και το G η γείωση (βάλτο σε μεταλλικό κουτί και καλωδίωσε τα σημεία G (no pun intended!) στο μέταλλο του κουτιού)

 

Ελπίζω να είναι κατανοητό (μου αρέσει το ASCII art...)

Δεν αλλάζει τίποτα για μπάσο ή οποιοδήποτε όργανο...

 

Εννοείται πως θα έχεις το πεταλάκι μόνιμα στο ON και θα το ανοιγοκλείνεις από το DPDT. Τώρα, αν χρειάζεσαι και ενδεικτικό LED, χρειάζεσαι διακόπτη με τρεις σειρές επαφών, κλιπ για μπαταρία και μπαταρία, και LED. Xρησιμοποιείς τις εξτρά επαφές για να τροφοδοτείς ή όχι το LED από τη μπαταρία...

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω Babtua!φαινεται τρομερα απλο.καλα στη αγορα γιατι αυτες οι κατασκευες εχουν μεχρι και 60 ευρω??!!σε τι διαφερουν απο ενα αυτοσχεδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ίδιο λόγο που ο ηλεκτρολόγος σου παίρνει 40€ για να σου αλλάξει μια ασφάλεια...

 

Παρεμπιπτόντως, θα σου κοστίσει:

 

διακόπτης DPDT 3€

μεταλλικό κουτί 5€

4 βύσματα θηλυκό καρφί 3€

 

Δηλαδή περίπου 11€. Δεν υπολογίζω κολλητήρια, κόλληση, καλωδιάκια, τρυπάνια κλπ. που υποθέτω έχεις ή μπορείς να δανειστείς

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο κολλητηρια και τετοια ειμαι ενταξει.τα αλλα που μπορω να τα προμηθευτω απο δω ελλαδα?αν θες στειλε μου πμ για να μην κανουμε και διαφημιση.

και να ρωτησω κατι τελευταιο,αφου το κυκλωμα του bypass ειναι απλο γιατι τα γνωστα πεταλακια,για παραδειγμα της boss,digitech,δεν εχουν true bypass οπως ισχυριζονται πολλοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα μπορείς να τα προμηθευτείς τοπικά από οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων ή online από εξωτερικό (ξαναδες το παραπάνω ποστ μου, έβαλα λινκς για τα εξαρτήματα)

 

Δεν έχουν true bypass για πρακτικούς λόγους. Για παράδειγμα, στα πεταλάκια της Boss δεν υπάρχει χώρος για τον (ογκώδη) DPDT που απαιτείται, έτσι υλοποιεί το switching ηλεκτρονικά με απλό μικρό διακοπτάκι μιας επαφής (momentary) το οποίο είναι και κατά πολύ φθηνότερο. Βεβαίως είναι πολύ καλής ποιότητας το κύκλωμα που αναλαμβάνει το switching και δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου επίδραση στον ήχο. Υποθέτω κάτι ανάλογο ισχύει και για τις άλλες μάρκες.

 

Συγκεκριμένα καταστήματα εδώ δεν μπορώ να σου πω, εκτός αν μένεις Θεσσαλονίκη. Για άλλες πόλεις δεν ξέρω...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφατα ανακαλυψα ποσο ωραιος ειναι ο ενισχυτης μου οταν το καλώδιο δεν περνα απο τα χαζοπεταλια.

το πιο απλο και το πιο χρησιμο.

θα το φτιαξω και εγω. ευχαριστουμε για τις πληροφοριες. :)

 

και μια ερωτηση, μηπως γνωρίζετε εάν το Λουπερακι της Μποςς , εχει τρου μπαι-πας ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αντισταση στο σχημα(στο θετικο καρφι) γιατι χρησημευει?ή και καλα αντιπροσωπευει το φορτιο?επεισης η αντισταση πριν απο το λαμπακι γιατι υπαρχει και αυτη??συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις,ειμαι καινουργιος στον χωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου