Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ήχου για Epi Special


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ο Bakas είναι τιμωρία και δεν μπορεί να ανοίξει καινούργιο θέμα, αλλά επειδή έχει απορίες, τον διευκολύνω

 

παιδια εχω και εγω μια ερωτηση σχετικα με μαγνητες...εχω μια επιφον σπεσιαλ 2...δεν 3ερω τι μαγνητες φοραει...3ερω μονο οτι απο πισω λενε epiphone f και r αντιστοιχα...γινετε να εχω πιο ....ακουστικο ηχο???να μην ακουγετε τοσο πολυ ΓΚΛΟΝ ...??????

 

Με ενδιαφέρει και εμένα η ανάλυση του ΓΚΛΟΝ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα ευχαριστω marathonομαχε...οταν λεω γκλον εννοω τον ηχο με τα τρελλα μπασσα που εχει η επιφον μου οταν βαραω συχορδιες..θελω να εχω ενα πιο ακουστικο ηχο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα ευχαριστω marathonομαχε...οταν λεω γκλον εννοω τον ηχο με τα τρελλα μπασσα που εχει η επιφον μου οταν βαραω συχορδιες..θελω να εχω ενα πιο ακουστικο ηχο ...

Ο Κακανιάρης κάνει τις solid body, hollow body?. Μήπως θα 'πρεπε, οσμίζομαι τρελές δουλιές. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πρώτη δόση, δεν πάς να δοκιμάσεις τη κιθάρα σε ένα άλλο ενισχυτή?

 

την εχω δοκιμασει σε crate 80w και σε Harley benton 20w και εχω τον ιδιο (απο αποψη μορφης) ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαθάρισε τι εννοείς τότε, "Ακουστικό" ήχο. Ο (πραγματικά) ακουστικός ήχος σε ηλεκτρικές κιθάρες δεν είναι εύκολη (ούτε φτηνή) ιστορία.

Για μένα ας πούμε, ακουστικός ήχος είναι αυτό

http://www.fishman.com/products/details.asp?id=56

 

Για σένα, μπορεί να είναι απλά ένα εξωτερικό EQ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα ευχαριστω marathonομαχε...οταν λεω γκλον εννοω τον ηχο με τα τρελλα μπασσα που εχει η επιφον μου οταν βαραω συχορδιες..θελω να εχω ενα πιο ακουστικο ηχο ...

 

παρε μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ κιθαρα (δηλ.Fender).... :),θα εχεις οτι ηχο θελεις,οι Gibson ειναι για κατι γεροντες οπως ο Marathon που παιζουν με MAC ... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ κιθαρα (δηλ.Fender).... :),θα εχεις οτι ηχο θελεις

Να δώ που θα βρεί τα "μεσαία" των 2 διπλών...σίγουρα όμως μία Fender θα ακούγεται πιο light και ακουστική από μία Gibson (ή παρόμοια)

 

οι Gibson ειναι για κατι γεροντες οπως ο Marathon που παιζουν με MAC ...

...εδώ, έχεις δίκιο ;D

Μην ξεχνάς όμως, ότι μετά από μένα, άρχισε να παίζει σε Mac και ο John McLaughlin ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα ευχαριστω marathonομαχε...οταν λεω γκλον εννοω τον ηχο με τα τρελλα μπασσα που εχει η επιφον μου οταν βαραω συχορδιες..θελω να εχω ενα πιο ακουστικο ηχο ...

 

Έχω την epi special II LP και πράγματι οι μαγνήτες της είναι ιδιαίτερα δυνατοί και μουντοί καθώς είναι overwound και κεραμικοί... Για metalιές μια χαρά είναι αλλά στο καθαρό ψιλο-"βαράνε".

 Μια λύση (η πιο οικονομική) θα ήταν να βάλεις ένα πυκνωτή μικρό(1 έως 10nF) σε σειρά με το jack της κιθάρας ως εξής:

Μπορείς να βάλεις κι ένα διακοπτάκι (ή κι ενα pot) για να έχεις bass control!

 

 

 

Lp_filter.png.c8431ee929af2f4a53e58807e9a7f226.png

Lp_filter_simple.jpg.1e04fcf845fde955071d4c7a2bb75106.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου