Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Laney cub-12r


p0k0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συμφορουμιτες!! :D

 

Λοιπον μπαινω στο ψητο...

Εχω ενα Cub-12r για περιπου 1,5 χρονια τωρα.Τον ανοιγω παιζω 10-15 λεπτα και μετα πεφτει η ενταση.Ο ενισχυτης εχει παιξει σε χαμηλες εντασεις στο σπιτι μονο.

Πηρα σημερα τηλ. στον Θωμα και μου ειπαν οτι φταινε μαλλον οι λαμπες,πραγμα που δεν νομιζω οτι ισχυει.

 

καποια βοηθεια καποιος??? :'( :'( Τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε τις λάμπες, μπορεί όντως αυτές να φταίνε. Ανοιξε τον και περίμενε να ζεσταθεί, μετα πηγαινε απο πίσω και δες τι χρωμα εχουν. Αν ειναι πορτοκαλί, εισαι οκ. Αν ειναι μπλεδίζον, ταφαγαν τα ψωμια τους.

 

όταν πεφτει η ένταση, σβήνει κ το λαμπάκι? Η ένταση πέφτει κάνοντας fadeout ή αποτομα?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε τις λάμπες, μπορεί όντως αυτές να φταίνε. Ανοιξε τον και περίμενε να ζεσταθεί, μετα πηγαινε απο πίσω και δες τι χρωμα εχουν. Αν ειναι πορτοκαλί, εισαι οκ. Αν ειναι μπλεδίζον, ταφαγαν τα ψωμια τους.

 

όταν πεφτει η ένταση, σβήνει κ το λαμπάκι? Η ένταση πέφτει κάνοντας fadeout ή αποτομα?

 

Απο οσο θυμαμαι τον εχεις και εσυ τον ιδιο ενισχυτη και ειχες και καποιο προβλημα,αλλα δεν μπορω να θυμηθω τι ακριβως.

Οι λαμπες εχουν πορτοκαλι φως,οποτε μαλλον απο κει ειμαι ενταξει.

 

Το λαμπακι on/off  απο τις πρωτες μερες δεν την παλευε και πολυ.Εδω και αρκετο καιρο ηταν μονιμως σβηστο.Επαιζα παντως κανονικα.Οσο για την ενταση κανει fade out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο θυμαμαι τον εχεις και εσυ τον ιδιο ενισχυτη και ειχες και καποιο προβλημα,αλλα δεν μπορω να θυμηθω τι ακριβως.

Οι λαμπες εχουν πορτοκαλι φως,οποτε μαλλον απο κει ειμαι ενταξει.

 

Το λαμπακι on/off  απο τις πρωτες μερες δεν την παλευε και πολυ.Εδω και αρκετο καιρο ηταν μονιμως σβηστο.Επαιζα παντως κανονικα.Οσο για την ενταση κανει fade out.

επρεπε να τον ειχες αλλαξει τοτε....!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε τον λεχω πουλήσει εδώ και καιρό, αφου βέβαια είχε επισκευαστεί.

 

λεπτομέρειες για το δικό μου πρόβλημα εχει εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=187377.0

 

θα διαβασεις αρκετές πληροφορίες

 

η ένταση σβηνει τελείως? δηλαδη δεν ακουγεται τίποτα? η απλά χαμηλώνει.

 

όταν σβησει τελείως τσέκαρε πριν τον κλεισεις τις λαμπες απο πίσω, σβήνουν κι αυτές? Αν ναι παει να πει οτι κάτι τους κόβει το ρεύμα.

 

Το πρόβλημα εμφανίστηκες το καλοκαίρι με τις ζέστες? Αν ναι, αυτό είναι ένδειξη οτι ο διακόπτης υπρθερμανσης που έχουν αυτοι οι ενισχυτές τα'παιξε (συνηθισμένο προβλημα στους συγκεκριμενους, και οχι τιποτα σπουδαιο επισης)

 

Αν σου σβήσει, δοκίμασε να τον κλεισεις και να τον ξανανοίξεις. Θα κρατήσει και πάλι για 10λεπτά πριν ξανασβήσει? Αν όχι, ειναι ακόμα μια ενδειξη οτι φταίει κάποιος θερμοστάτης. Και λογικά θα πρεπει να κρυώσει καλά για να κρατήσει πάλι 10 λεπτα, ε?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επρεπε να τον ειχες αλλαξει τοτε....!

Εισαι απολυτα σωστος φιλε μου...απλα βαρεθηκα την διαδικασια. :(

 

η ένταση σβηνει τελείως? δηλαδη δεν ακουγεται τίποτα? η απλά χαμηλώνει.

τελειως

 

όταν σβησει τελείως τσέκαρε πριν τον κλεισεις τις λαμπες απο πίσω, σβήνουν κι αυτές? Αν ναι παει να πει οτι κάτι τους κόβει το ρεύμα

 

ναι σβηνουν ΚΑΙ οι λαμπες

 

Το πρόβλημα εμφανίστηκες το καλοκαίρι με τις ζέστες? Αν ναι, αυτό είναι ένδειξη οτι ο διακόπτης υπρθερμανσης που έχουν αυτοι οι ενισχυτές τα'παιξε (συνηθισμένο προβλημα στους συγκεκριμενους, και οχι τιποτα σπουδαιο επισης)

 

Ναι το καλοκαιρι εμφανιστηκε αυτο το προβλημα,αρα τωρα???....τι κανω?Τον στελνω στου "Θωμα το μαγαζι"?

 

Ηρακλη σε ευχαριστω για την βοηθεια σου ! :-* :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ...διαφορικη διάγνωση δειχνει οτι μάλλον έχεις το ιδιο προβλημα που ειχα κ γω και φαινεται να ειναι και ψιλοκλασσικο προβλημα στους συγκεκριμενους ενισχυτες

 

οπότε

 

βουρ στο θωμα, κοιτα να περιγραψεις καλα και το προβλημα, να καταλαβουν οτι ειναι σοβαρο προβλημα κ οχι χαζομαρες

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευκαιρίας δοθείσης και σορυ για το ξεκάρφωμα  :-\

 

Αυτό με το λαμπάκι που δε την παλεύει με τίποτα (σβήνει στο δευτερο λεπτό) , μου το κάνει τελευταία ο HotRod DLX μου ..... χωρίς όμως ΚΑΝΕΝΑ άλλο σύμπτωμα .

 

Οι λάμπες είναι καινούργιες και ο ενισχυτής κελαηδάει ....

 

Να ασχοληθώ ή μπα ??

 

και πάλι ζητώ συγνώμη για το όφ τόπικ . 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό με το λαμπάκι που δε την παλεύει με τίποτα (σβήνει στο δευτερο λεπτό) , μου το κάνει τελευταία ο HotRod DLX μου ..... χωρίς όμως ΚΑΝΕΝΑ άλλο σύμπτωμα .

 

και πάλι ζητώ συγνώμη για το όφ τόπικ . 

Οφ τοπικ

Ειναι θεμα ψυχολογίας, ενας fender πρεπει οχι μονο να κελαηδάει αλλα και να ..φωτάει :D

Μάλλον δεν κάνει καλή επαφή,ξεβίδωσε το κέλυφος και ρίξε μια ματιά στο λαμπάκι

 

Ο δικός μου super reverb το έχει μόνιμα καμμένο γιατι αυτά τα άχρηστα που βρίσκω στο εμπόριο κρατάνε κανα δίμηνο, το έχει παράληλα στα νήματα 6,3 V AC.

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου