Προς το περιεχόμενο

Νέο κομμάτι... Ακούω γνώμες (το θάψιμο είναι free of charge)


funky_bassman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ένα κομμάτι που προσπαθώ να συνδυάσω λίγο space στοιχεία με κατά κάποιο τρόπο garage ήχο και κάποια παραδοσιακά όργανα (ούτι και μπαγλαμά)... Τα έχω θαμμένα λίγο στη μίξη γιατί θέλω ναι μεν να παίζουν μία χαρακτηριστική μελωδία αλλά κυρίως θέλω να ακουστεί το ρυθμικό μέρος του κομματιού...

Όλο γραμμένο στο Reaper.

Τα drums είναι κλασικά λούπες του EZ drummer...

Η κιθάρα είναι η γνωστή ροζ bullet squier strat.

Μπάσο το καινούριο μου Marinaκι..

Το ούτι είναι τούρκικο με αραβικό κούρδισμα και ο μπαγλαμάς είναι ένας της κακιάς ώρας αλλά καθότι δώρο τον αγαπάω...

Η ηχογράφηση έγινε με Line6 κάρτα και pod farm.

Η κιθάρα σε μία προσομοίωση VOX. (Ήθελα να πετύχω κάτι ανάμεσα στον ήχο του Edge και των Last Drive... Νομίζω πως το πλησίασα λιγάάάάκι)

Το μπάσο σε ένα υποτιθέμενο preamp (προσομοίωση της Line 6 πάλι)

Το ούτι με κάψα και λίγο tremolo και reverb

Ο μπαγλαμάς με το αγαπημένο μου dB δυναμικό μικρόφωνο...

Αυτά... Χτυπάτε ελεύθερα...

NEW.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επηρέασες άσχημα απο τα αποδυτήρια μια και δεν εκτιμώ τους λαστ ντράιβ καθόλου . Θα μου πεις προσωπική  άποψη ,έλα όμως που ο ήχος εκεί οδηγούσε?

Το ούτι δε το κατάλαβα ποιό είναι ,μπορεί και να μην το πρόσεξα . Ο μπαγλαμάς μου ακούγεται σα να μπήκε για να μπει . Το κομμάτι κατά τη γνώμη μου πάντα, αξίζει καλύτερης τύχης απ αυτήν την οποία του επιφύλαξες πειραματιζόμενος με όργανα και ψηφιακά μπλιμπλίκια . Τυχαίνει κι εγώ να τραβιέμαι τελευταία με τα μηχανήματα του διαβόλου και πιστεύω ότι μας οδηγούν σε ανόητες υπερβολές ,αφαιρώντας αυθορμητισμό

Αυτά ,μη πάρεις βαριά τη γνώμη κάποιου που έχει σχεδόν τα διπλά σου χρόνια ,μπορεί να είμαι και ξεμωραμένος  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάφερα να πλησιάσω τον ήχο των Last Drive τότε έκανα και κάτι καλό για πρώτη φορά σε ηχογράφηση μου... χεχε... Σεβαστές όλες οι γνώμες αλλά εγώ το εκλαμβάνω ως κοπλιμέντο το ότι κατάφερε ο ήχος να πάει προς τα εκεί!!! Ευχαριστώ πολύ!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρεσουμε τον λιγο πλαστικο ηχο (χεχε) μου αρεσει αρκετα το κομματι και απο ιδεες και στη ροη αλλα και στο πως αναμειγνυονται τα οργανα μεταξυ τους (οχι τοσο στις εντασεις οσο στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα).

Ευγε.

Αν και νομιζω πως πιο κοντα στους Earthbound εισαι, παρα στους Last Drive.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε  γενικές γραμμές  μελωδία και ήχος (περίπου )  πανέ προς  garage μεριά βέβαια οι μπαγλαμάδες ....

Το κυριότερο όμως είναι οτι  λείπει η μυρωδιά της βενζίνης ,απαραίτητο συστατικό για αυτές τις μουσικές . ;)

Όσο για τους Drive  τι να λέμε... ..μην ξεχνάμε οτι είναι απο τις καλύτερες μπάντες του είδους παγκοσμίως εδώ και πολλά χρόνια  8)

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυριότερο όμως είναι οτι  λείπει η μυρωδιά της βενζίνης ,απαραίτητο συστατικό για αυτές τις μουσικές . ;)

Δηλαδή θα πρότεινες κάτι σε κλασσικό επαναλαμβανόμενο "σόλο" στο backin ώστε να είναι πιο "rollin" το κομμάτι? Ή κάτι άλλο?

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πω ότι αυτό που άκουσα μου άρεσε. Αρχίζοντας από τα ηλεκτρικά όργανα που είναι άχρονα παιγμένα (και το τρέμολο της κιθάρας είναι έξω), τα <<τύμπανα>> που κάνουν άσχετες κόντρες. Τα ακουστικά επίσης, δεν τ΄ακούω στον τόνο.  

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και νομιζω πως πιο κοντα στους Earthbound εισαι, παρα στους Last Drive.

 

Πωπω.. Αν μου κάνανε τέτοια κοπλιμέντα θα είχα κοκκινίσει κανονικά... :)

Είναι 2 μπάντες που υπερλατρεύω.

 

Όσο για το κομμάτι σου, εντοπίζω 3 βασικές αδυναμίες.

Παικτικά, θέλεις δουλειά. Είναι κρίμα να ακούγεται μια ωραία ιδέα και η υλοποίησή της να χωλαίνει σε κάποια σημεία.

 

Επίσης ο ήχος σίγουρα μπορεί να γίνει καλύτερος αν τον φροντίσεις (μέσω σωστής ρύθμισης των plugins κτλ.) ώστε να γίνει πιο ζεστός και "απλωμένος", ιδιαίτερα αν ενδιαφέρεσαι για last drive αισθητική.

 

Τέλος, η μίξη δεν βοηθάει ιδιαίτερα ώστε να φανούν "ομαλά" οι ιδέες σου, χωρίς να τις ψάχνει ο ακροατής.

 

Γενικώς, άκουσα κάποιες ιδέες που μου άρεσαν(οι μελωδίες σου και ο μπαγλαμας ήταν μια χαρά) αλλά μένω με την εντύπωση πως αν δουλέψεις περισσότερο το κομμάτι θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. :)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυριότερο όμως είναι οτι  λείπει η μυρωδιά της βενζίνης ,απαραίτητο συστατικό για αυτές τις μουσικές . ;)

 

Την βενζίνη  θα την βρεις  εδώ:

Στους πρωτεργάτες

13th floor elevators

Sonics

Chocolate watch band

Electric prunes

Κλπ κλπ  ατέλειωτη  η λίστα

 

Στους ιθύνοντες για την αναβίωση   

Fuzztones

Dead moon

Fleshtones

69 eyes

Creeps

Hoodoo gurus

Κλπ κλπ  ατέλειωτη  η λίστα

 

Και φυσικα τους Cramps που τα εχουν όλα  και βενζίνη και νέφτι και κηροζίνη  ;D

Επίσης ψάξε τους Έλληνες έχουμε (ακόμη) πολύ ενδιαφέρουσα σκηνή.  8)

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας παιδιά... Είναι από τις λίγες φορές που ακούω καλά λόγια οπότε φαντάζομαι βελτιώνομαι σιγά σιγά... Στο παικτικό κομμάτι το ξέρω ότι πάσχω καθότι το μόνο όργανο που είναι παιγμένο σωστά είναι το μπάσο το οποίο δεν υπάρχει σωστή ηχογράφηση για να φανεί όπως θα το ήθελα... Αλλά δεν θα κάτσω να ασχοληθώ να μάθω καλά τα υπόλοιπα γιατί για αυτό που θέλω (να βάζω δλδ τις βασικές ιδέες) μου αρκεί η ελάχιστη γνώση που έχω... Έτσι και αλλιώς ποτέ μη βάζεις κάτω από την ίδια μασχάλη πολλά καρπούζια...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου