Προς το περιεχόμενο

AKG vs Audio Technica


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λόγω διάφορων χωροταξικών αλλαγών και ανακατατάξεων, έχω υποχρεωθεί να αποχωριστώ τα monitors μου και να μην μπορώ γενικώς να χρησιμοποιώ κανονικά ηχεία. Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικά για να κάνω δουλειά μέχρι να έχω πάλι τη δυνατότητα χρήσης ηχείων. Κοίταξα τα παλιότερα θέματα αλλά σχεδόν όλα αφορούσαν ακουστικά υψηλότερης τιμής.

 

Έχω καταλήξει στα AKG 141 Studio (περίπου 90 ευρώ) και τα Audio Technica ATH-40MF (70 ευρώ). Και τα δύο είναι κλειστού τύπου, σχεδόν ίδιου βάρους και τα specs τους είναι παρόμοια απ' όσο κοίταξα.

Ό,τι πάρω θα χρησιμοποιηθεί για ακρόαση μουσικής και ταινιών στο PC και σύνδεση με το synth μου και τη νέα μου πεταλιέρα ώστε να παίζω πλήκτρα και κιθάρα αντίστοιχα.

 

Όπως καταλάβατε, ψάχνω γνώμες από όσους τα έχουν ή έστω τα έχουν ακούσει. Για τα Audio Technica έχω ήδη πάρει μια πολύ θετική γνώμη, είδα και για τα AKG καλά πράγματα. Σας ακούω λοιπόν και σας ευχαριστώ... :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω ένα bump στο θέμα μπας και λάβω καμιά απάντηση. Όχι τίποτε άλλο, θέλω μέχρι την άλλη εβδομάδα να βρω τι θα πάρω για να δρομολογήσω παραγγελία. Thanks και πάλι... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ καλα ακουστικα και τα δυο!

Σε αυτα τα λεφτα νομιζω ειναι κορυφαιες επιλογες!

 

Θα ελεγα πως τα AKG 141 ειναι λιγο πιο αναπαυτικα στο κεφαλι, αλλα οσων αφορα τα τεχνικα νομιζω παιζουν στα ισα. Ισως λιγο πιο boomy τα ΑΤ, αλλα και παλι οχι κατι ενοχλητικο.

 

Παντως το σιγουρο ειναι πως τα 141 δεν θα σου σπασουν ΠΟΤΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση φίλε ZombieTone! Η άνεση είναι βασική παράμετρος, όπως και η αντοχή. Αν συμφωνούν σε αυτή την άποψη και τα άλλα παιδιά, μάλλον θα καταλήξω εύκολα κάπου... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχω τα audio technica και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. εγω τα χρησιμοποιω σε

λαιβ αλλα και για τη χρηση που θε ςμια χαρα ειναι.Ισως να σου λειπουν λιγο τα μπασσα

τιποτα που να μη λινεται με λιγακι eq.

ειναι και σχετικα φτηνα.

 

για τα akg δεν εχω αποψη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από akg δοκίμασα ταυτόχρονα τόσο τα 141 όσο και τα 271 αλλά και 240 studio, μαζί και με μια σειρά άλλων. Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι τα 240 ήταν ότι πιο κοντά σε μονιτορ ακουστικά. Πιο αναλυτικά από τα υπόλοιπα (και όχι μόνο από τα akg) και με "σωστό" μπάσο και γενικότερα πολύ καλά στην κατηγορία 100-150€. Το αποτέλεσμα ήταν να τα κλείσω και αύριο μεθαύριο να τα πάρω. Άκουσέ τα τα 240 και θα με θυμηθείς

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω για τα AKG ειδικά τα 240 είναι το κάτι άλλο. Αυτά έχω κι εγώ και από ότι άλλο ακουστικό είναι αυτά που με κερδίσαν.

 

Αλλά και τα 141 δεν είναι καθόλου άσχημα. Ελαφριά, άνετα και με πολύ καλό ήχο αν τα πάρεις δεν θα το μετανοιώσεις.

 

Για τα audio technica δεν έχω γνώμη μιά που είναι από τα ακουστικά που δεν έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα προσφατα τα AKG271 και τα συνεκρινα μe τα audio technika.Ta ΑKG ειναι πιο αναλυτικα και σαφως υπερτερουν οταν αναπαραγουν μουσικα συνολα με αρκετα οργανα,ορχηστρες κλπ.Στον ενισχυτη και στην πεταλιερα,παιζοντας κιθαρα,οι διαφορες ειναι ελαχιστες,θα ελεγα μαλιστα οτι λογω χαμηλοτερης αναλυσης,τα audio technika ακουγονται λιγο καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου