Προς το περιεχόμενο

Πνευματικα δικαιωματα σε δειγματα απο τραγουδια..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την παρεα. Θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος τι παιζει με τα πνευματικα δικαιωματα.

 

Πχ εστω οτι ειναι ενα κομματι του 1960 και εγω θελω να σαμπλαρω τη φωνη και να φτιαξω ενα δικο μου. Γινεται να την παρω? Πρεπει να εχουν περασει καποια χρονια απο την κυκλοφορια ενος κομματιου ωστε να μπορεσω να παρω δειγμα του αλλα χωρις να υπαρχει προβλημα? Ακομα, παιζει ρολο αν ειναι εν ζωη ο καλλιτεχνης ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουγλαρε "ΑΕΠΙ" και μετα "συχνες ερωτησεις" για να παρεις ΕΓΚΥΡΕΣ και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ απαντησεις και οχι αποτελεσματα "μυρισματος νυχιων"... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

Καταλαβα....

 

''Ερώτηση: Πόσα χρόνια διαρκεί η προστασία ενός μουσικού έργου;

Απάντηση: Η πνευματική ιδιοκτησία πάνω σε ένα πνευματικό έργο, σύμφωνα με το νόμο, διαρκεί 70 χρόνια μετά το θάνατο του δημιουργού του. Σε περίπτωση που το έργο έχει περισσότερους από έναν δημιουργούς, η προστασία διαρκεί 70 χρόνια από την ημερομηνία θανάτου του τελευταίου αποβιώσαντος δημιουργού του. Μετά την παρέλευση των 70 ετών το έργο αυτό καθίσταται «κοινό κτήμα», π.χ. τα παραδοσιακά τραγούδια, οι κλασσικές συνθέσεις.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εμμμ...

 

ναι μεν, αλλά.

 

Αν το ΕΡΓΟ, της ηχογράφησης είναι πλέον κοινή κτήση (άρα ο συνθέτης έχει πεθάνει πριν από 70+ χρόνια (που ούτε αυτό είναι ακριβές), μπορεί η ηχογράφηση να έχει δικαιώματα.

 

Παράδειγμα: Η μουσική του Beethoven είναι ελεύθερη. Η εκτέλεσή μου ενός έργου του ΔΕΝ είναι ελεύθερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Nικόλα, και από που παίρνεις άδεια για να εκτελέσεις ένα τέτοιο έργο?

Αν σε καταλαβαίνω καλά, από πουθενά... Το ΕΡΓΟ του Μπετόβεν είναι ελεύθερο!

 

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις μια ηχογράφηση, πρέπει να μιλήσεις με την εταιρία που έκανε παραγωγή στο CD (mp3, flac, vinyl, whatever... )

 

Ή εννοείς κάτι άλλο που δε καταλαβαίνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ηρθε κατι να ρωτησω μιας και ξερεις π.χ. Nikola απο αυτα.

Ειχα διαβασει θυμαμαι παλιοτερα αν και  αναφερόταν σε ξενη νομοθεσια, δεν το βρισκω κι ολας να στειλω link , οτι η χρησιμοποιηση sample υπο καποιες μη εμπορικες προυποθέσεις δεν απαγορευεται, π.χ. για κατι χιουμοριστικο και μη επικερδες που θα το δημοσιευσει καποιος π.χ.  στο youtube.

 

Ισχυει αυτο?

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στην Αμερικάνικη (και Αγγλική, αλλά δε νομίζω στην Ελληνική) υπάρχει η έννοια του "fair use". Αυτό σου επιτρέπει τη χρήση copyrighted material, για εκπαιδευτικούς (κυρίως) λόγους...

 

Τώρα το να κανεις κάτι τσάμπα, για την πλάκα, κλπ... δε τρέχει και τίποτα (προσωπική άποψη) ΑΛΛΑ αν ο ιδιοκτήτης των δικαιωμάτων θέλει να σε σταματήσει μπορει. Υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα (ειδικά σε παιχνίδια Η/Υ. Αν κάνεις μία πλάκα με ήρωα τον Pac Man, ή τον Mario θα έχεις προβλήματα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ παιδια να καταλαβω:

 

Εχω μια rock μπαντα και γραφω cd. Ενα κανω διασκευη συνθετη που εχει πεθανει πανω απο 70 χρονια, οποτε λετε οτι μπορω να το κανω χωρις να ρωτησω,

 

αλλα,

 

Αν παρω ενα θεμα ενος εργου που και παλι εχει πεθανει πανω απο 70 χρονια, αλλα δεν το κανω διασκευη, και σε κομματι μελωδικης γραμμης του το χρησιμοποιω και βαζω δικους μου στοιχους, ειμαι ΟΚ;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε καταλαβαίνω καλά, από πουθενά... Το ΕΡΓΟ του Μπετόβεν είναι ελεύθερο!

 

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις μια ηχογράφηση, πρέπει να μιλήσεις με την εταιρία που έκανε παραγωγή στο CD (mp3, flac, vinyl, whatever... )

 

Ή εννοείς κάτι άλλο που δε καταλαβαίνω;

 

A κατάλαβα τη διάκριση. Ναι αυτό ρωτούσα πάνω κάτω. μπορείς πχ να φτιάξεις μία ορχήστρα και να παίξεις ότι θες από κλασικούς και δεν σε εμποδίζει κανένας. Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις όμως ένα κομμάτι από κάποιο ανάλογο έργο (ηχογραφημένο) πρέπει να πάρεις δικαιώματα άδεια. Good  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου