Προς το περιεχόμενο

Πνευματικα δικαιωματα σε δειγματα απο τραγουδια..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Πρόσεξε όμως τη διάκριση:

 

Ακόμη και αν το έργο είναι χωρίς δικαιώματα μπορεί η παρτιτούρα να έχει δικαιώματα, γιατί μπορεί να έχει στοιχεία και εργασία που έχει δικαιώματα (δηλαδή, η δουλειά του επιμελητή ΕΧΕΙ δικαιώματα, ακόμη και αν η μουσική αυτή καθ' αυτή ΔΕΝ έχει).

 

Είναι λίγο τρέχα γύρευε ομολογώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρώτηση δικιά μου τώρα. Πες ότι χρησιμοποιείς παρτιτούρα ενός άλλου χωρίς άδεια και ισχυριστείς ας πούμε ότι την κατασκεύασες εσυ? Σε πιάνουν?  ;D ;D

 

Και ένα δεύτερο. Είναι η αντιγραφή μίας μελωδίας ενός κομματιού (νομικά κατοχυρωμένου) ποινικά κολάσιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε όμως τη διάκριση:

 

Ακόμη και αν το έργο είναι χωρίς δικαιώματα μπορεί η παρτιτούρα να έχει δικαιώματα, γιατί μπορεί να έχει στοιχεία και εργασία που έχει δικαιώματα (δηλαδή, η δουλειά του επιμελητή ΕΧΕΙ δικαιώματα, ακόμη και αν η μουσική αυτή καθ' αυτή ΔΕΝ έχει).

 

Είναι λίγο τρέχα γύρευε ομολογώ...

 

Μου τα μπλεξες τωρα...

 

Και πού ξερω εγω πως ηταν η αρχικη παρτιτουρα του συνθετη;

 

Δηλ, πρακτικα δεν μπορεις να διασκευασεις παρτιτουρα ηδη διασκευασμενη αν δεν το ξερεις...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου