Προς το περιεχόμενο

Warm up exercises for drums.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη χρονια σε ολους τους φιλους.

Θα ηθελα να θιξω ένα θεμα που καμια φορα στην φουρια μας να μελετησουμε ,να προβαρουμε ,να στησουμε η  να παιξουμε ένα live - παραμελουμε…και αυτό είναι το θεμα του ζεσταματος.{warm ups}

Σκοπος αυτου του post είναι να συζητησουμε την σπουδαιοτητα και την αναγκαιοτητα  του ζεσταματος πριν από την μελετη η τη συναυλια και για ποιο λογο είναι τοσο σημαντικο, για όλα τα μουσικα οργανα και ειδικα για εμας τους ντραμμερς που εκτος από “σκακιστες”..ειμαστε και λιγο αθλητες.

Η αποψη μου είναι ότι ολο το χρονο αλλα ειδικα το χειμωνα..πρεπει να μαθουμε να προσεγγιζουμε τους μυς, τους τενοντες αλλα και τα σωμα  μας ..σαν τα κρυα μεταλλα μιας μηχανης ενός αυτοκινητου η μιας μοτοσυκλετας. Οπως δεν θα ξεκιναγαμε το αυτοκινητο μας παγωμενο μεσα στο χειμωνα με 100..ετσι δεν πρεπει να ξεκιναμε να παιζουμε 32α στο χιλια  - απλα και μονο επειδη μπορουμε , η νομιζουμε ότι μπορουμε.

Πολύ σημαντικο και θα ηθελα να το σκεφτητε...ειναι ότι αν ένα μεταλλικο καπακι ενός μοτερ  μπορει να ραγισει από την αποτομη μεταβολη θερμοκρασιας και τις διαστολες  ..τι μπορει αραγε να παθει ένα μυς από μια αντιστοιχη μεταβολη θερμοκρασιων ?? Τενοντιτιδες ,μυικα προβληματα ,αφορητοι πονοι, μουδιασματα στα δαχτυλα, τσιμπηματα στους μυς , πεταγματα στους μυς..ειναι μερικα από τα προβληματα που δημιουργουνται όταν δεν προσεχουμε τους μυς μας οσο πρεπει. Χρονιες τενοντιτιδες που εχουν μεινει χωρις επιβλεψη..οδηγουν σε ολοκληρωτικη εγκαταλειξη του οργανου,και ολοι μας εχουμε παντα καποιο γνωστο που επαθε προβληματα στους μυς του από αμελεια η ελλειπη σημασια στο ζεσταμα του..η ακομα και σε αποτομες εναλλαγες θερμοκρασιων.

Ξεκιναμε λοιπον παντα αργα προσπαθωντας να ζεστανουμε ολες τις μυικες ομαδες που χρησιμοποιουμε στο σωμα. Στα χερια ξεκιναμε αργα με 4ρτα από ψηλα και παιζοντας με τους βραχιονες , προσπαθωντας να ζεστανουμε τους μυς της ωμοπλατης..

Προχωραμε στα 8α με αγκωνες {οι καρποι και τα δαχτυλα είναι κλειδωμενα..} και συνεχιζουμε με 16α αργα  και με καρπους..

Συνεχεια εχουν τα 32α  με δαχτυλα και μονα η διπλα η paradidle.  

Ολη αυτή η διαδικασια από τα 4ρτα στα 32α πρεπει να γινει πολύ αργα..και αρκετες επαναληψεις μεχρι να νιωσουμε ανετα και τους μυς μας  ότι εχουν αρχισει να ζεσταινονται.

Αυτό διαφερει από εποχη σε εποχη..και από χωρο σε χωρο οποτε δεν πρεπει να εχουμε σταθερες . Εχει να κανει με αισθημα..οχι τοσο με χρονο. Μου εχει τυχει σε συναυλιακο χωρο ανοιχτο να κανει τοσο κρυο που μου ειχε παρει 35 λεπτα να ζεστανω μονο τα χερια.

Μεγαλη προσοχη πρεπει να εχουν οσοι διδασκουν μιας και  καμια φορα θελοντας να δειξουμε μια ασκηση τι δινει γρηγορα στους μαθητες μας..ξεχναμε ότι ειμαστε παγωμενοι.

 

Στη συνεχεια σειρα εχουν τα ποδια που ξεκιναμε με αργα και σταθερα χτυπηματα {4ρτα}ειτε με Heel Up ειτε με Heel down {καλο είναι και με τους 2 τροπους}. Το νοημα είναι να φτασουμε τους μυς μας  στην ιδανικη θερμοκρασια για να μπορεσουν να μας δωσουν πισω την δεξιοτητα που απαιτουμε χωρις να τους εκθεσουμε σε κινδυνο.

Σας εχω μια ασκηση που χρησιμοποιω συχνα στο ζεσταμα..Μια ασκηση που ειχε δωσει ο Vinnie Colaiuta σε ένα περιοδικο πριν από χρονια και που εκεινος ελεγε ότι την χρησιμοποιει στα ξενοδοχεια πανω στο κρεβατι για να ζεσταθει.

Είναι πραγματικα μια ευφυεστατη ασκηση για ζεσταμα ..απο έναν ευφυεστατο drummer.

Η  ασκηση που την εχω ονομασει το Paradidle toy Vinnie εχει ως εξης και είναι σε 16α. Τα μονα χτυπηματα {RL -LR}είναι καρποι και όλα τα υπολοιπα RRR LLL κλπ είναι δαχτυλα.

         L R L L  R R L L   L R R R   L L L L  /  R R R R   L L L R   R R L L  R R L R

Ελπιζω να σαs ευαισθητοποιησα εστω και λιγο για την σπουδαιοτητα του ζεσταματος και ειμαι παντα ανοιχτος σε μια σοβαρη συζητηση αποψεων αλλα και ασκησεων που μπορει εσεις να χρησιμοποιητε για το ζεσταμα σας.  Προσοχη στους μυς σας και καλα παιξιματα.

Keep drumming.

Β.Μουλακακης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίος Βαγγέλη. Χρησιμότατο το post σου, συγκεκριμένα για τα τύμπανα αλλά και σαν συνειδητοποίηση για όλους όσους παίζουν κάποιο μουσικό όργανο, όλα (+φωνή!) θέλουν ζέσταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ξεκιναμε λοιπον παντα αργα προσπαθωντας να ζεστανουμε ολες τις μυικες ομαδες που χρησιμοποιουμε στο σωμα. Στα χερια ξεκιναμε αργα με 4ρτα από ψηλα και παιζοντας με τους βραχιονες , προσπαθωντας να ζεστανουμε τους μυς της ωμοπλατης..

Προχωραμε στα 8α με αγκωνες {οι καρποι και τα δαχτυλα είναι κλειδωμενα..} και συνεχιζουμε με 16α αργα  και με καρπους..

Συνεχεια εχουν τα 32α  με δαχτυλα και μονα η διπλα η paradidle.  

Ολη αυτή η διαδικασια από τα 4ρτα στα 32α πρεπει να γινει πολύ αργα..και αρκετες επαναληψεις μεχρι να νιωσουμε ανετα και τους μυς μας  ότι εχουν αρχισει να ζεσταινονται.

 

 

 

 

Συμφωνω γενικά με την ιδέα του ζεστάματος.

Ενα καλό ζέσταμα σε βοηθάει να αποφύγεις τραυματισμούς, ειδικά όταν οι καιρικές συνθήκες είναι ψυχρές.

Η απορία μου είναι η εξής.Περιγράφεις ζέσταμα με κλειδωμένα δάχτυλα και καρπούς..

Αυτό από μόνο του δημιουργεί ένταση σε όλες τις ομάδες μυών.

Τωρα θα μου πείς αμα παιζεις αργά(60 bpm) κλειδωνοντας καρπούς και δάχτυλα δεν παίζει να τραυματιστείς, αφου επαναφορά χρησιμοποιείς σε μεγαλύτερα tempo..

Και όμως παρόλα αυτα εχω πάθει τεντονιτιδα παλαιότερα προσπαθώντας να ζεσταθω με το τρόπο που περιγράφεις.

Τότε ήταν που αλλάξα μέθοδο και άρχισα να ζεσταινομαι με moeller τεχνικη(ανοιχτο όλο το χέρι) ζεσταίνοντας παράλληλα και τα καρπούς και δαχτυλα παίζοντας quarter notes,8th notes, 16th notes,8th notes triplets και 16th note triplets.

Kαι επεξηγω χρησιμοποιώ full moeller για ωμοπλάτες, half moeller για αγκώνα και πηχη,

και low moeller για καρπούς και δάχτυλα.

Κατέληξα όμως στο συμπερασμα πως όταν μιλάμε για ζεσταμα μιλάμε για ευελιξία των μυικών ομάδων και όχι για ξυλοκόπημα.

Αυτό που με βοηθησε πολύ ήταν οι διατάσεις των μυών, ακριβώς όπως κάνει ένας αθλητής που σηκώνει βαρη.

Θα ηθελα πολυ να ακούσω την αποψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ακολουθω την ιδεια μεθοδο με το νορντικ ;)ενιωθα και εγω κατι τρελα τραβιγματα στα  χερια μου και ζεστνομαι με μοελερ τωρα πλεον και νιωθω καλυτερα.

Επισεις ξανασυμφωνω στις διατασεις πριν και μετα το παιξιμο.

(Για οσους νιωθουν τραβιγματα στα χερια να συμβουλεψω διατασεις και μασαζακια εντατικα,

εμενα με βοιθισανε πολυ ....)

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι κλειδωνοντας μια μυικη ομαδα επικεντρωνεσε στο να ζεστανεις αυτη που θες εσυ. Δηλαδυ..ξεκινωντας ΑΡΓΑΑΑΑ με 4ρτα και βραχιονες..απλα επικεντρωνεις οτι θες να ζεστανεις τους μυς τησ ωμοπλατης..κλειδωνοντας καρπους αγκωνεσ και δαχτυλα..

Αφου το κανεις αυτο..οση ωρα χρειαστει , περνας στην επομενη μυικη ομαδα που ειναι ο αγκωνας..τα δαχτυλα και οι καρποι παραμενουν κλειδωμενα...αλλα οχι σφιγμενα..Ισα για να νιωθεις οτι δεν τα χρησιμοποιεις..Μετα περνας καρπου..,μεχρι τα δαχτυλα.

Το νοημα ειναι να ζεστανεις λοιπον καθε μυικη ομαδα ξεχωριστα και αργα.Ακομα και τα δαχτυλα

Γενικα δουλεουμε ΑΡΓΑ ΑΡΓΑ ΑΡΓΑ...και προσεκτικα. Μιλωντας σημερα με ενα μαθητη που διαβασε το ποστ μου ειπε οτι του αρεσει να ζεσταινετε παιζοντας πανω σε μουσικη...

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ....που ειχα ξεχασει να αναφερω.

Οι διατασεις , το ζεσταμα με το μολλερ και ολα τα κολπα με τις μπακετες που αναφερουν οι συναδερφοι  κανουν επισης πολυ καλο. Περιμενω τις προτασεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη, πολύ καλές συμβουλές. Έχοντας κάνει συχνά το λάθος να μην ζεσταίνομαι πριν παίξω, και έχοντάς το πληρώσει με περιαρθρίτιδα ώμου (ευτυχώς μικρής διάρκειας, αλλά ανυπόφορη όσο κράτησε) δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο στην ανάγκη για ζέσταμα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άντε καλά, στα χέρια κάνεις ενα ζέσταμα πριν το Live. Αλλά τι γίνεται με τα πόδια? Δεν μπορείς να κάθεσαι μόνο σου πίσω απο το set, ενώ υπάρχει κόσμος στο μαγαζί, και να ζεσταίνεις τα πόδια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ευστοχη η ερωτηση σου φιλε μου.

2 λυσεις υπαρχουν πανω στο ερωτημα σου.

η πρωτη ειναι ενα practice pad κασσας με ενα εξτρα πεταλι {η ενα διπλοπεταλο}στα παρασκηνια..

και η δευτερη ειναι 20 λεπτα πριν ξεκινησει το live..ανεβαινεις στο παλκο..λες στον ηχοληπτη να κλεισει ολα τα μικροφωνα και τα φωτα και την ωρα που ακομα παιζει μουσικη απο cd..εσυ ζεσταινεσε πανω στο σετ σου..Σε περιπτωση που δεν υπαρχουν backstage η παρασκηνια ο δευτερος τροπος ειναι και ο τροπος που χρησιμοποιω εγω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι κλειδωνοντας μια μυικη ομαδα επικεντρωνεσε στο να ζεστανεις αυτη που θες εσυ. Δηλαδυ..ξεκινωντας ΑΡΓΑΑΑΑ με 4ρτα και βραχιονες..απλα επικεντρωνεις οτι θες να ζεστανεις τους μυς τησ ωμοπλατης..κλειδωνοντας καρπους αγκωνεσ και δαχτυλα..

Αφου το κανεις αυτο..οση ωρα χρειαστει , περνας στην επομενη μυικη ομαδα που ειναι ο αγκωνας..τα δαχτυλα και οι καρποι παραμενουν κλειδωμενα...αλλα οχι σφιγμενα..Ισα για να νιωθεις οτι δεν τα χρησιμοποιεις..Μετα περνας καρπου..,μεχρι τα δαχτυλα.

Το νοημα ειναι να ζεστανεις λοιπον καθε μυικη ομαδα ξεχωριστα και αργα.Ακομα και τα δαχτυλα

Γενικα δουλεουμε ΑΡΓΑ ΑΡΓΑ ΑΡΓΑ...και προσεκτικα. Μιλωντας σημερα με ενα μαθητη που διαβασε το ποστ μου ειπε οτι του αρεσει να ζεσταινετε παιζοντας πανω σε μουσικη...

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ....που ειχα ξεχασει να αναφερω.

Οι διατασεις , το ζεσταμα με το μολλερ και ολα τα κολπα με τις μπακετες που αναφερουν οι συναδερφοι  κανουν επισης πολυ καλο. Περιμενω τις προτασεις σας

 

Συμφωνω σε αυτό που λες, περι κλειδώματος άρα δν μιλαμε για ξυλοκοπημα..νομίζω το διευκρίνησες.

Αποψή μου πάντως είναι άμα προθερμάινεσαι για live αφου κάνεις τις καθιερωμένες ασκήσεις να παίξεις μερικά κομμάτια που πρόκειται να παίξεις στην σκηνή.

1 λεπτό για κάθε κομμάτι επικεντρωνοντας το ενδιαφέρον σου σε fills ή se grooves.

Θα ήθελα να ακούσω τι rudiments χρησιμοποιέις για ζέσταμα ή τι συνδυασμούς μεταξύ

ποδιών και χεριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου