Προς το περιεχόμενο

Warm up exercises for drums.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω πάντως παλιά παίζοντας με σφιχτο grip μη ξέρωντας τίποτα για σωστό παιξιμο και επαναφορά.Το μόνο που καταφερνα ήταν να σφιγγουν οι μυες μου, χωρίς να έχω αναπτύξει καμία παθηση.Απλα το μόνο που κατάφερνα ηταν να καταπονώ το σώμα μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα και χρονια πολλα ,μια μικρη παρεμβαση γιατι βλεπω μια μικρη συγχυση στους εξης φιλους : α) Lampof god (λαμπα του Θεου ) προς θεου πηγαινε σε καλο γιατρο αν αυτο συνεχισθη

αν δηλαδη μετα την ξεκουραση 2-3 εβδομαδων αυτο συνεχιζεται τοτε καποιο προβλημα υπαρχει (κρυφο ) και θελει ψαξιμο καλο.

β) Nordic & dionssissab  το ζεσταμα να ειναι το πολυ 15-20 λεπτα μετα '' ψιλοαρπαζεις '' και δεν βγαινουν τα patterns & brakes , επισης και στο παξιμο ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΠΑΝΗΜΑ σε στυλ "γκασμας" αν βλεπετε τους Μεγαλους δεν κοπανανε  για να βγαινει το  groove απλως εχουν τεταμενη την προσοχη τους και κυριως ΑΚΟΥΝΕ τους ΑΛΛΟΥΣ και ειδικα τον τραγουδιστη εφ'οσον υπαρχει .Οποτε επαιξα " σκαβοντας" εγινε της π......ς .απο ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ .( καποιος εχει βαλει ενα dvd -tower of power κοιταξτε τον drummer  David Garibaldi ποσο χαλαρα παιζει και τι groove βγαζει ( με την βοηθεια του Rocco Prestia του μπασιστα)

γ)Vagelism ΞΕΡΩ ΤΙ ΥΠΟΨΙΑΖΕΣΑΙ για τον "λαμπα του θεου" αλλα ισως να θελει λιγο χρονο και ψαξιμο  σε καλο γιατρο που να ξερει απο τετοια (ολοι οι ορθοπεδικοι δεν εχουν τετοιεσ εμπειριες).Ας μην τον πανικοβαλουμε.

λαμπα θεου λεει ο θεουλης  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγελη ισως δεν υποψιαζεσαι  αυτο που νομιζα οτι υποψιαζεσαι.Απ'αυτη την αποψη εχεις δικιο

Αλλο εγω ειχα στο νου μου και ελπιζω να μην ειναι τετοιο πραγμα.ΜΙΚΡΟ το κακο λοιπον οσο αφορα την παρεξηγηση των διαμοιφθεντων.Ζητω συγνωμη αλλα μερικες φορες νομιζω οτι καταλαβαινω την σκεψη των αλλων πραγμα οχι ευκολο και κανω λαθος.Παντως ανεξαρτητα απο τις ηλικιες σας ακουστε και δειτε τουςΠαλιους Μεγαλους Ντραμμερ σε you tube,dvd και λαβετε τα μετρα σας .Επαναλαμβανω οτι την εχω παθει απο αμελεια και υπερβολικη σιγουρια.

Ο εμπειρος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παθει ζημια απο αυτον ακριβως τον λογο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγελη ισως δεν υποψιαζεσαι  αυτο που νομιζα οτι υποψιαζεσαι.Απ'αυτη την αποψη εχεις δικιο

Αλλο εγω ειχα στο νου μου και ελπιζω να μην ειναι τετοιο πραγμα.ΜΙΚΡΟ το κακο λοιπον οσο αφορα την παρεξηγηση των διαμοιφθεντων.Ζητω συγνωμη αλλα μερικες φορες νομιζω οτι καταλαβαινω την σκεψη των αλλων πραγμα οχι ευκολο και κανω λαθος.Παντως ανεξαρτητα απο τις ηλικιες σας ακουστε και δειτε τουςΠαλιους Μεγαλους Ντραμμερ σε you tube,dvd και λαβετε τα μετρα σας .Επαναλαμβανω οτι την εχω παθει απο αμελεια και υπερβολικη σιγουρια.

Ο εμπειρος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παθει ζημια απο αυτον ακριβως τον λογο .

 

Μήπως ανεξαρτήτου εμπειρίας, ισχύει το ρητό "αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nordic φιλε μου και αυτο ισχυει μερικες φορες  ειναι θεμα Αυτοελεγχου ,παιδειας αλλα καμια φορα και τυχης .Καλη δυναμη ( ο γνωστος ποδοσφαιριστης Βαμβακουλας σε μια ερωτηση του ρεπορτερ αν ζεσταινονται πριν παιξουν σε 5Χ5 ειπε το εξης αμιμητο ...παιδια εγω ζεσταθηκα με  καρβουνα .....κοκκαλο ο ρεπορτερ ) και προσοχη στα καρβουνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello there!

Μια ασκησουλα για warm up:

1η σελιδα Stick Control,

 

οπου R hand παιζεις Μποτα μαζι με ride

οπου L hand παιζεις ταμπουρο

Στο hi hat κρατας οστινατο 2-4

 

Εγω προσωπικα την κανω με 2 τροπους..Κατεβαζω μια ολη την ασκηση με wheel up και ξαναγυρναω στην αρχη διαβαζοντας με wheel down.Πολυ βασικο χαρακτηριστικο της συγκεκριμενης ασκησης ειναι να ειναι ολα flat σε εντασεις..Νο Accents!

Αν την παιξεται θα δειτε πως περνατε μονα-διπλα-τριπλα-τετραπλα και στα 3 μελη που σας αφορουν.(Δεξι-αριστερο χερι και δεξι ποδι)!

Την καλημερα μου και ελπιζω να βοηθησα!:))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια ασκηση φιλε Τolis.

Το τελευταιο χρονο χρησιμοποιω μια ωραια ασκησουλα για ζεσταμα αλλα και για συγκεντρωση και control.

Τα ποδια παιζουν 16α συνεχεια..αρχικα heel down κα τα χερια ξεκινανε  με 4ρτα {βραχιονες },8α καρπους ,τριηχα 8ον καρπους,16α καρπους ,3ηχα 16ων καρπους η δαχτυλα αναλογα την ταχυτητα, και τελος 32α δαχτυλα..Ξεκιναω αργα..Δεν ειναι ασκηση ταχυτητας στα ποδια αλλα control να βγουν οι αναλογιες ομορφα και χαλαρα.Μην ξεχναμε οτι ειναι ΚΑΙ ασκηση ζεσταματος.

μετα γυρναω την ιδια ασκηση με toe-heel στα ποδια και τελοσ heel up.

Kαλο ζεσταμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου