Προς το περιεχόμενο

Pat Metheny Licks


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά δεν είμαι fan των licks.

Όμως εδώ έπεσα πάνω σ' ένα παλικάρι, που δείχνει κάποια πολύ συγκεκριμένα πράγματα, εξηγώντας ταυτόχρονα (με ένα πραγματικά λιτό, αλλά επαρκέστατο και ουσιαστικό τρόπο) την λογική πίσω από αυτά.

 

Ώρα για μελέτη (παρ' όλη την ζέστη).

 

Part 1

 

 

Part 2

 

 

Part 3

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ με αρεσαν θα τα μελετησω. Ισως πρεπει να αρχισω να ψαχνω λιγο και την τζαζ πλευρα της ζωης! Τετοιου ειδους λικς δεν εχω κοιταξει ποτες και ακουγονται υπεροχα. :D

Ευχαριστω που τα μοιραστηκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι λες τωρα!!!

 

Πες μου αδελφε, θυμασαι ενα γαλλικο βιβλιο με transcriptions...True Notes Vol.1 &2..

...ειχα το 1, μου χες δωσει το 2. Ειχε, μεταξυ αλλων, και δυο κομματια του Metheny, ενα

απο οποια και το κομματι που περιεχει το lick 3 απο τα παραπανω...μαλιστα το ειχε γραμμενο

ως...13ηχο!!!...ακομα προσπαθω να το μετρησω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες τωρα!!!

 

Πες μου αδελφε, θυμασαι ενα γαλλικο βιβλιο με transcriptions...True Notes Vol.1 &2..

...ειχα το 1, μου χες δωσει το 2. Ειχε, μεταξυ αλλων, και δυο κομματια του Metheny, ενα

απο οποια και το κομματι που περιεχει το lick 3 απο τα παραπανω...μαλιστα το ειχε γραμμενο

ως...13ηχο!!!...ακομα προσπαθω να το μετρησω!

Τα κλάμματα επιτρέπονται?

Ναι, θυμάμαι, απλά δεν πίστευα ότι το είχες ακόμα. :-*

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το Vol.1 εχει old school παιχτες, Django, Tal Farlow,Joe Pass κλπ...το Vol.2 εχει απο

Mclaughlin και δωθε. Και ολες οι εξηγησεις στα...Γαλλικα. Gamme pentatonique και

αλλα τετοια!  :)

 

Ρε fusiongtr, θυμασαι το αλλο το απιστευτο....εκεινο το LP του Coryell, το Dragon Gate,

που ειχε μεσα μπουκλετακι με transcriptions και μπλα μπλα απο τον ιδιο?! Δεν τα φτιαχουν

πια οπως παλια, αυτο εχω να πω!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου