Προς το περιεχόμενο

Warm up exercises for drums.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια..ο Lamp ανεφερε μουδιασματα..οχι πονακια λογω σφιξιματος.

Αυτο μπορει να ειναι χιλια δυο.

Μακαρι να μην ειναι τιποτα.

αλλα δεν χανεις τιποτα να επισκεφτεις εναν ειδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα πονάκια που λες, τα νιώθεις στον καρπό και πάνω. Το μούδιασμα στον αντίχειρα συμβαίνει απο την μεγάλη ένταση. Μπορεί μακροχρόνια να σου δημιουργήσει πρόβλημα, φαντάζομαι, αλλά μπορείς να το προλάβεις εύκολα απλά ρίχοντας την ταχύτητα και ανεβάζοντας μόνο όταν νιώθεις άνετα. Είναι θέμα, απ' όσο γνωρίζω απο προσωπική εμπειρία, grip.

Γενικά, καλό είναι να μην βιαζόμαστε να μάθουμε πράγματα για τα οποία, απ' ότι φαίνεται, είναι ακόμα νωρίς. Αργά και χαλαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παει σε ορθοπεδικο (η αληθεια ειναι πως δεν ξερω αν με ικανοποιησε η διλεπτη εξεταση), απλα μου επιανε τον αντιχειρα και εκανα διαφορες κινησεις.Εν ολιγοις μου ειπε πως ειναι θεμα ξεκουρασης και δεν ειναι τιποτα σημαντικο.τελοσπαντων βλεπουμε, ευχαριστω ,  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο θέμα.Εγώ ζεσταίνομαι -σωστά ή λάθος,δεν ξέρω,ποτέ δεν είχα δάσκαλο- παιζοντας απλους ρυθμους 4/4,2/4 και με triplets και σταδιακά ανεβάζω ταχύτητα ή ακόμα βάζω γρηγορα break σε αργους ρυθμούς...κάτι άλλο,πόση ώρα ζεσταίνεστε?κανα τέταρτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο θέμα.Εγώ ζεσταίνομαι -σωστά ή λάθος,δεν ξέρω,ποτέ δεν είχα δάσκαλο- παιζοντας απλους ρυθμους 4/4,2/4 και με triplets και σταδιακά ανεβάζω ταχύτητα ή ακόμα βάζω γρηγορα break σε αργους ρυθμούς...κάτι άλλο,πόση ώρα ζεσταίνεστε?κανα τέταρτο?

 

Έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες: με τον καιρό (το κλίμα), με την εμπειρία σου και με το πόσο καλά το κάνεις.

Εγώ προθερμαίνομαι (ειδικά το καλοκαίρι) όλη την ώρα από τότε που θα φτάσω στο συναυλιακό χώρο μέχρι να ξεκινήσω να παίζω. Η υγρασία το καλοκαίρι και το κρύο το χειμώνα είναι αρκετά για να με κάνουν να παίζω συνέχεια ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΑ.

Η προθέρμανση λέγεται έτσι επειδή ακριβώς δεν πρέπει να "καούμε απ' το ζέσταμα". Πρέπει απλώς να φέρουμε τα χέρια και τα πόδια σε καλό επίπεδο. Το πικ της απόδοσης θα δωθεί στο live. 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η προθέρμανση λέγεται έτσι επειδή ακριβώς δεν πρέπει να "καούμε απ' το ζέσταμα". Πρέπει απλώς να φέρουμε τα χέρια και τα πόδια σε καλό επίπεδο. Το πικ της απόδοσης θα δωθεί στο live.  

 

Αυτό λένε πολλά τέρατα στο χώρο.

Warm up, but don't overdo it.

Προσωπικά όταν νίωσω αυτο το ευχαριστό ελαφρύ μουσδιασμα στον καρπο μου και στα δαχτυλα μου, ξερω ότι εχω προθερμανθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και χρονια πολλα ,μια μικρη παρεμβαση γιατι βλεπω μια μικρη συγχυση στους εξης φιλους : α) Lampof god (λαμπα του Θεου ) προς θεου πηγαινε σε καλο γιατρο αν αυτο συνεχισθη

αν δηλαδη μετα την ξεκουραση 2-3 εβδομαδων αυτο συνεχιζεται τοτε καποιο προβλημα υπαρχει (κρυφο ) και θελει ψαξιμο καλο.

β) Nordic & dionssissab  το ζεσταμα να ειναι το πολυ 15-20 λεπτα μετα '' ψιλοαρπαζεις '' και δεν βγαινουν τα patterns & brakes , επισης και στο παξιμο ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΠΑΝΗΜΑ σε στυλ "γκασμας" αν βλεπετε τους Μεγαλους δεν κοπανανε  για να βγαινει το  groove απλως εχουν τεταμενη την προσοχη τους και κυριως ΑΚΟΥΝΕ τους ΑΛΛΟΥΣ και ειδικα τον τραγουδιστη εφ'οσον υπαρχει .Οποτε επαιξα " σκαβοντας" εγινε της π......ς .απο ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ .( καποιος εχει βαλει ενα dvd -tower of power κοιταξτε τον drummer  David Garibaldi ποσο χαλαρα παιζει και τι groove βγαζει ( με την βοηθεια του Rocco Prestia του μπασιστα)

γ)Vagelism ΞΕΡΩ ΤΙ ΥΠΟΨΙΑΖΕΣΑΙ για τον "λαμπα του θεου" αλλα ισως να θελει λιγο χρονο και ψαξιμο  σε καλο γιατρο που να ξερει απο τετοια (ολοι οι ορθοπεδικοι δεν εχουν τετοιεσ εμπειριες).Ας μην τον πανικοβαλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά όταν νίωσω αυτο το ευχαριστό ελαφρύ μουσδιασμα στον καρπο μου και στα δαχτυλα μου, ξερω ότι εχω προθερμανθει.

 

Ακριβώς ;) Η προθέρμανση είναι σημαντικότατο στοιχείο είτε παίζουμε σε Live, είτε κάνουμε πρόβα, είτε μελετάμε είτε ηχογραφούμε. Αυτό προϋποθέτει το σωστό παίξιμο (σωστό στησιμο, σωστή τοποθέτηση χεριών και ποδιών κ.λπ.) Γιατί όσο καλή προθέρμανση και αν έχεις κάνει, αν παίζεις λάθος, τα χέρια απ' τα πρώτα χτυπήματα κουράζονται.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dionssissab  το ζεσταμα να ειναι το πολυ 15-20 λεπτα μετα '' ψιλοαρπαζεις '' και δεν βγαινουν τα patterns & brakes , επισης και στο παξιμο ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΠΑΝΗΜΑ σε στυλ "γκασμας"

Η διάρκεια του ζεστάματος εξαρτάται απ' τον καθένα μας. Ένας drummer που παίζει κάθε μέρα του χρόνου, συμμετέχοντας σε σεμινάρια, lives, πρόβες, μαθήματα κ.λπ. δεν του παίρνει παραπάνω από 10 λεπτά να προθερμανθεί. Ανάλογα με το πότε είμαστε έτοιμοι και τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν, παίζουμε όπως είπες χαλαρά ακόμα και στο ίδιο το live.

Το καλοκαίρι έπαιζα σε μια παραλιακή πόλη με τρελή υγρασία. Δεν σταμάτησα επί 25 λεπτά να παίζω γιατί ένοιωθα τους τένοντες και τους καρπούς να "παγώνουν". Χαλαρά πάντα...

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιανδρε,..θα διαφωνησω μαζι σου..[1η φορα στα χρονικα ;D}

Προτιμω να τον πανικοβαλω και να παει να το ψαξει....παρα να σκεφτομαστε παντα θετικα και το παιδι να παθει καμια ζημια.

Η αποψη μου παντα ...και ξερεις ποσο εκτιμω την δικη σου.

Βασικα τα ιδια πραγματα λεμε.. και εσυ εχοντας μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα..ξερεις καλυτερα οτι οταν το ξεκουραζεις σταματαει..[κοιματε} οπως πολυ σωστα ανεφερες ..δεν γιατρευετε..οποτε αγαπητη Λαμπα του θεου.. ΤΡΑΒΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ!!!!

{Κι ας μην εχεις τιποτα}

Οσον αφορα μουδιασματα και προθερμανση...φανταστητε ενα δρομεα ...πολυ καλα ζεσταμενο με μουδιασμενα ποδια..δεν στεκει.

Οταν παει κατι λαθος σε ενα μυ ...πρωτα ερχονται τα τσιμπηματα , μετα τα μουδιασματα  μετα οι κραμπεσ και τελος οι πονοι. .

Φυσικες αμυνες του οργανισμου για να μας πει οτι κανουμε μια δεξιοτητα λανθασμενα.Καμια φορα επισης μετα απο χρονια καταπονηση..και ενω μπορει να μην εχουμε συμπτωματα..μπορει να βγει ξαφνικα προβλημα..με ενα κρυο παιξιμο, το σηκωμα ενος βαρους κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου