Προς το περιεχόμενο

compressor noise


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας κ παλι...εχω καποιο προβλημα με τον compressor της πεταλιερας μου.εχω την tonelab SE.το προβλημα ειναι πως οποιες ρυθμισεις κανω για να εχω καποιο compression,εχω πολυ θορυβο στην εξοδο.αν ανεβασω το noise reduction πολυ,εχω το προβλημα πως δεν θα μπορω να παιξω με δυναμικες..........τι να κανω?εχω βαλει στο ματι εναν dbx compressor αλλα μεχρι να μαζεψω τα γιουρος.......πρεπει να κανω κατι για τα live.υπαρχει καμια λυση?μηπως κανω κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε το "sustain"&(μια ρυθμιση level στο 3 & sustain&στο 1,5 ειναι καλη) αν βαζεις πολυ sustain/compression ΟΛΟΙ οι κομπρεσσορες βγαζουν θορυβο.

Προσωπικα εγω χρησιμοποιω ενα φθηνα Marshall ED1 ΜΠΡΟΣΤΑ απο την tonelab για να μ[πορω να χρησιμοποιησω ταυτοχρονα & τα "πεταλακια" της tonelab κατι που δυστυχως δεν γινεται μια και ο κομπρεσορας της ειναι στην ιδια μπανκα.

&

Γενικα οι "σωστες" ρυθμισεις οποιουδηποτε πεταλιου κομπρεσσορα (με θεσεις ωρων ρολογιου) ειναι Level 12,attack 5,sustain 10&,με αυτες τις ρυθμισεις εχεις ενα "ζωντανο" σημα χωρις θορυβο & με πολυ αττακα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εγω εχω τα εξης: Gt8 και το cs-3 της boss......μεχρι πριν που ειχα gt6 εβαζα τον cοmpressor μετα απο&την πεταλιερα και μου ανεβαζε πολυ τον ηχο,εδινε δυναμη&και ζωντανια.....δεν εχω δοκιμασει να το βαλω πριν την πεταλιερα.....οι&ρυθμισεις του&compressora ειναι:&(συμφωνα με ρολοι) Level 2,tone&2,Attack 5(full),sustain 9&ή 10.....τι λετε?τι&να κανω ?&&&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτον ΜΠΡΟΣΤΑ απο την πεταλιερα,με τις ιδιες ρυθμισεις,φροντισε βεβαια το Bybass σημα της πεταλιερας σου να ειναι το ΙΔΙΟ με το effected

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει που εισαι απολυτοςem.icon.tongue.png

Ξερεις τι γινεται ,απλα φοβαμαι επειδη παιζω με πολλα γκαζια εκτος απο τα καθαρα φοβαμαι μην εχει επιπτωση στον ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν καταλαβα γιατι ακριβως φοβασαι,απλα σου επισημαινω οτι τα πεταλακια κομπρεσορες ειναι σχεδιασμενα να μπαινουν ΜΠΡΟΣΤΑ απο ολα (ακριβως μετα την κιθαρα δηλ.) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!@#@$%^......ακομη θορυβος...αν χαμηλωσω το compression κι αλλο, θα ειναι σαν να μην υπαρχει...τι να κανω ο ανθρωπος?ειδα πως δεν παιζει κατι με την λειτουργια "chain" οποτε δεν κανω καποιο λαθος απο εκει.γιατι τοσος θορυβος??? :evil: :evil: καταρα...περα απο το marshall που μου προτεινεις Superfunk, οι dbx ειναι καλοι?μιλαω για αυτους που εχουν γυρω στα 200-250 γιουροζ...

 

αυτο που λες για το ο,τι ειναι στην ιδια μπαντα το παρατηρησα δυστυχως αλλα...........συγχωρεμενοι να ειναι οι σχεδιαστες της VOX.τουλαχιστον για wah εχω ετσι κι αλλιως ξεχωριστο.ο compressor ομως...μηπως δεν ειναι για πολλα γκαζια?παρατηρησα πως ενω λειτουργει απιστευτα σε καθαρους και crunchy ηχους,στα πολλα γκαζια με αφηνει ξεκρεμαστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου