Προς το περιεχόμενο

Boss DD-20 Digital Delay & CE-20 Chorus Ensemble ή κάποια μη ψηφιακά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω στην κατωχή μου 2 αναλογικά πετάλια, ένα overdrive και ένα compressor και θέλω να αγοράσω επίσης ένα delay και ένα chorus πεταλι. Σαν χαρακτηριστηκά μου άρεσαν τα:

Boss DD-20 Digital Delay, Boss CE-20 Chorus Ensemble για τις επιλογές που σου δίνουν να χρησιμοποιεις διαφορετικούς τύπους delay και chorus αντίστοιχα αλλά σαν ψηφιακά πετάλια που είναι μήπως θα επηρεάσουν τον αναλογικό ήχο? θα είναι καλύτερα να επιλέξω καποια αναλογικά πετάλια? Συμαντικη προυπόθεση οτί ο ενισχυτής είναι λαμπάτος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι εννοείς ακριβώς να επηρεάσουν τον αναλογικό ήχο? Ο ήχος σου μια χαρά αναλογικός θα είναι μόλις βγει από αυτά. Αν εννοείς την πιο συνηθισμένη παρανόηση από την εποχή του Χαλκού (γιατί μάλλον αυτό εννοείς), δλδ αν θα υπάρχει κάποια "ατέλεια" στον ήχο, αυτό είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ χαρακτηριστικό της εκάστοτε υλοποίησης και έχει μόνο σχέση με το αν σου αρέσει ή όχι η απόδοση του κάθε πεταλιού κι όχι αν το πετάλι σου είναι αναλογικό ή μη (κοινώς, έχω ακούσει άπειρα ψηφιακά πετάλια που μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τα αντίστοιχα αναλογικά, και το ανάποδο επίσης).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως τα πεταλια της boss ειναι απο τα καλυτερα ψηφιακα για να μην σου χαλανε τον ηχο και εχουν πολυ ωραια εφφε. Παντως προσωπικα οταν βρεθηκα στην ιδια θεση πριν λιγο καιρο εδωσα τα super chorus και giga delay που ειχα και πηρα αναλογικα. Και ειμαι χαρουμενος με την αποφαση αυτη. Δεν ξερω με τον δικο σου ηχο αν θα ισχυσει το ιδιο, απλως σου λεω την αποψη μου.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παιδιά να χαλάσει ο ήχος? Όταν λέμε αναλογικό πετάλι εννοούμε ότι δεν έχει τρανζιστορ πάνω αλλά λυχνίες? Για να καταλάβω και εγώ δηλαδή γιατί έχω πραγματικά μπερδευτεί...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παιδιά να χαλάσει ο ήχος? Όταν λέμε αναλογικό πετάλι εννοούμε ότι δεν έχει τρανζιστορ πάνω αλλά λυχνίες? Για να καταλάβω και εγώ δηλαδή γιατί έχω πραγματικά μπερδευτεί...

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάλια που να λειτουργούν με αναλογικό κύκλωμα (τρανζίστορ και λάμπα πάνε εδώ) ή πετάλια που δουλεύουν με τσιπ, ας πούμε εντελώς χοντρικά.

 

Η απάντηση μάλλον θα έρθει απο το αποτέλεσμα που θα ακούσεις. Εγώ χρησιμοποιώ και των δύο ειδών χωρίς να έχω πρόβλημα. Δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά αυτό έχει να κάνει με τα πετάλια και όχι με τον τρόπο λειτουργίας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάλια που να λειτουργούν με αναλογικό κύκλωμα (τρανζίστορ και λάμπα πάνε εδώ) ή πετάλια που δουλεύουν με τσιπ, ας πούμε εντελώς χοντρικά.

 

Ούτε αυτό είναι σωστό. Το σωστό είναι: αναλογικά είναι αυτά που δεν μετατρέπουν το σήμα σε ψηφιακό (μια σειρά 0 και 1 δηλαδή) σε καμία βαθμίδα τους, ενώ ψηφιακά είναι αυτά που το κάνουν.

 

Φυσικά και υπάρχουν αναλογικά με "τσιπ". Το 90% των αναλογικών είναι με "τσιπ" (κάποιον τελεστικό ενισχυτή).

 

Τα ψηφιακά χρειάζονται A/D-D/A converters (αναλογικό-σε-ψηφιακό και το αντίστροφο) που επίσης θα μπορούσαν να μην είναι φτιαγμένοι με "τσιπ" αλλά με απλά τρανζίστορ (σε ένα θεωρητικό πλάνο βέβαια, είναι ασύμφορο να γίνει έτσι)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και, για να μείνουμε στο θέμα μας, τα DD-20 και CE-20 είναι απίθανα πετάλια, προσωπικά θα τα έπαιρνα αβλεπί...

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να πεις "αυτά δεν έχουν αναλογικό ήχο"... ό,τι κι αν σημαίνει αυτό για σένα...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φιλος Babtua εχει απολυτο δικιο. Προσωπικα εγω ειμαι κατα τις ψηφιακης μετρατροπης του σηματος κυριως στα Drive πεταλια. Για chorus και για delay ομως εχω καταληξει στα εξης που δεν με βλεπω να τα αλλαξω ποτε:

1) hardwire delay

2) hardwire chorus

για μενα ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει. δεν ξερω ποιοι συμφωνουν και ποιοι οχι αλλα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Σου δινουν πολλες δυνατοτητες. Θα σου ελεγα λοιπον να τους ριξεις μια ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου