Προς το περιεχόμενο

S.C. Prophet-5 (rev.2 & rev.3)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να θυμηθουμε λιγο το κλασσικο Prophet-5, synth που κατασκευαζε η Sequential Circuits (σημερα Dave Smith Instruments) απο το 1978 ως το 1984. Το βιντεο ειναι χθεσινο και ανεβασμενο απο τον Synth Guru/αγαπητο Katsunori Ujiie. 8)

Στο βιντεο παιζει με δυο Prophet-5, revision 2 & revision 3 αντιστοιχα.

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραία synths. Πότε θα βγουν στην αγορα? ;D

 

Εδω μια version με MIDI...αν και δεν ξερω αν ειναι in ή out :P

 

Δεν την εμφανιζει, οποτε μπορειτε να πατε μονοι σας στη σελίδα του στο vintage synth :P

 

http://www.vintagesynth.com/sci/p5.php

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 3-4 πρώτα προσωπικά album του Phil Collins παίζει να έχουν όλα τα presets από Prophet! μόλις ακούω prophet μουρχεται στο μυαλό κατευθείαν αυτό που παίζει κ ο Tony Banks μέσα.... βέβαια υπάρχει κ σε πολλές άλλες ηχογραφήσεις από δεκαετία 80 αλλά εμένα μουχε μείνει αυτό!

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραία synths. Πότε θα βγουν στην αγορα? ;D

 

Εδω μια version με MIDI...αν και δεν ξερω αν ειναι in ή out :P

 

Δεν την εμφανιζει, οποτε μπορειτε να πατε μονοι σας στη σελίδα του στο vintage synth :P

 

http://www.vintagesynth.com/sci/p5.php

 

 

Κοιτάζοντας προσεχτικά, είναι MIDI over USB. Και μια θύρα για external usb drives.  :P

 

prophet5.jpg

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι MIDI Out θα ειναι @Neeq.

 

μόλις ακούω prophet μουρχεται στο μυαλό κατευθείαν αυτό που παίζει κ ο Tony Banks μέσα...

Εγω παλι οταν ακουω Prophet μου ερχεται στο μυαλο παντα το Prophet-10, αυτο το "κτηνος" που ηταν στην ουσια δυο Prophet-5 σε ενα σασι και το ειχε για πολλα χρονια στο setup του ο Παπαθανασιου.

 

p10.JPG

 

Direct_1.png

Vangelis' Prophet-10

 

Προσωπικα τα καινουργια Prophet 08 & Prophet 12 μου αρεσουν πιο πολυ, ηχητικα κυριως.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και μια σπανια edition του Prophet-5 με αλλαγμενο λογοτυπο στο πισω μερος. Μονο δυο κατασκευαστηκαν και φυσικα σημερα κοστιζουν πολλες χιλιαδες ευρω.

Και τα δυο αυτα υπερσπανια κομματια βρισκονται σημερα στις εγκαταστασεις του ΣΚΑΪ TV στο Νεο Φαληρο. 8)

 

image.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου