Προς το περιεχόμενο

Warm up exercises for drums.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν συμβαινει να μουδιαζει ο αντιχειρας σε διπλα χτυπηματα σε γρηγορες ταχυτητες (2λεπτη ασκηση) τι κανουμε? δηλαδη ειναι φορες που μετα απο κανενα λεπτο στο δεξι μου χερι μονο, εχω την αισθηση πως χανω την επαφη με την μπακετα, λογο αντιχειρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνω σε αυτό που λες, περι κλειδώματος άρα δν μιλαμε για ξυλοκοπημα..νομίζω το διευκρίνησες.

Αποψή μου πάντως είναι άμα προθερμάινεσαι για live αφου κάνεις τις καθιερωμένες ασκήσεις να παίξεις μερικά κομμάτια που πρόκειται να παίξεις στην σκηνή.

1 λεπτό για κάθε κομμάτι επικεντρωνοντας το ενδιαφέρον σου σε fills ή se grooves.

Θα ήθελα να ακούσω τι rudiments χρησιμοποιέις για ζέσταμα ή τι συνδυασμούς μεταξύ

ποδιών και χεριών.

Χρησιμοποιω την ασκησουλα που σας παραθεσα στην αρχη.Αν κανεις το κοπο να της ριξεις μια ματια..θα δεις οτι ειναι μονα -διπλα-τριπλα και τετραπλα σε 2 μετρα.

αν την κανεις Βραχιονες καρπους και μετα καρπους δαχτυλα για κανα δεκαλεπτακι...θα δεις ποσο γρηγορα ζεσταινεσε..και ποσο εξυπνα τοποθετημενα ειναι ολο το sticking.

Eπισης συνηθως χρησιμοποιω την κλασσικη ασκηση 2 με τα χερια 2 με τα ποδια ..αρχικα αργα σαν 16α ...και ανοιγοντας τα χερια στα τομς ..γυριζω την ασκηση σαν 32α .Οτι πρεπει για να ζεστανεις το slide.Αυτο που θελω να κρατησετε απο αυτο το Post δεν ειναι τοσο το πως ζεσταινομαστε ο καθενας..γιατι υπαρχουν χιλιαδες ασκησεις που μπορουμε να προτεινουμε και να μην εχει τελος..αλλα την αναγκαιοτητα και την απαραιτητη σημασια που πρεπει να δινουμε στο ζεσταμα πριν απο καθε φορα που ανεβαινουμε σε σετ.

ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ με λιγα λογια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω την ασκησουλα που σας παραθεσα στην αρχη.Αν κανεις το κοπο να της ριξεις μια ματια..θα δεις οτι ειναι μονα -διπλα-τριπλα και τετραπλα σε 2 μετρα.

αν την κανεις Βραχιονες καρπους και μετα καρπους δαχτυλα για κανα δεκαλεπτακι...θα δεις ποσο γρηγορα ζεσταινεσε..και ποσο εξυπνα τοποθετημενα ειναι ολο το sticking.

Eπισης συνηθως χρησιμοποιω την κλασσικη ασκηση 2 με τα χερια 2 με τα ποδια ..αρχικα αργα σαν 16α ...και ανοιγοντας τα χερια στα τομς ..γυριζω την ασκηση σαν 32α .Οτι πρεπει για να ζεστανεις το slide.Αυτο που θελω να κρατησετε απο αυτο το Post δεν ειναι τοσο το πως ζεσταινομαστε ο καθενας..γιατι υπαρχουν χιλιαδες ασκησεις που μπορουμε να προτεινουμε και να μην εχει τελος..αλλα την αναγκαιοτητα και την απαραιτητη σημασια που πρεπει να δινουμε στο ζεσταμα πριν απο καθε φορα που ανεβαινουμε σε σετ.

ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ με λιγα λογια.

 

 

Ωραία η άσκηση που παρέθεσες..

Όλη την άσκηση την παίζεις flat?

η υπάρχουν αccents στα μονά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκιναω ολα flat...και σιγα σιγα  ανεβαζω ταχυτητα .

Πραγματικα θεωρω οτι ειναι πολυ εξυπνη ασκηση για αυτο την εκανα Post.

να σε καλα και να προσεχεις τα χερια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο τενοντιτιδες οι οποιες δεν περνανε ποτε (απλως '' κοιμουνται'' )και θελουν 2-3 φορες την εβδομαδα ειδικες ασκησεις  με λαστιχα ,βαρη και παγο + προβλημα στον δεξιο τετρακεφαλο απο πολυχρησια και πολλα χιλιομετρα περπατημα  (παλι ασκησεις + παγο )ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΚΟΜΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΡΙΣΚΕΨΙΑ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΜΕΛΕΤΑΓΑ Η ΕΠΑΙΖΑ ΧΩΡΙΣ ΖΕΣΤΑΜΑ  .Προσοχη λοιπον στο ζεσταμα ειναι βασικο και ειδικα για τους Επαγγελματιες

που ειναι πιθανον οτι χρηματα βγαζουν να τα πληρωνουν σε φυσικοθεραπειες κλπ.

Α! και πριν το ζεσταμα 15 λεπτα Σουηδικη γυμναστικη ειναι ιδανικη για ακομα καλυτερα αποτελεσματα.Αν εισαι δε πανω απο 40 ειναι πολυ ευκολο να την ''πατησης'' λογω του οτι οι τυχον Βλαβες δεν ξεπερνιουνται οριστικα .Ο μεγαλος Terry Bozzio εχει κομμενο τενοντα εδω και 3 χρονια και δεν εχει κανει εγχειρηση αλλα μονο βαρη & φυσιοθεραπεια και μιλαμε για φοβερο επαγγελματια.Ολοι λοιπον την  εχουν... παθει αλλος λιγο αλλος πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Περιανδρε..

καταρχην λυπαμαι που επαθες αυτο το προβλημα και κατα δευτερον..σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στο κοπο να μας παραθεσεις την εμπειρια σου.

Για μενα αυτο το θεμα ειναι λιγο θεωρητικο μιας και πριν απο πολλα - πολλα χρονια εμπλεξα με ενα συγκεκριμενο ανθρωπο που ευτυχως για μενα ολα αυτα τα θεματα..δεν τα περναγε στο ντουκου ...και ως τωρα..χτυπαω ξυλο δεν εχω παθει καποιο προβλημα .

Το ποστ σου ειναι πραγματικα πολυτιμο και ελπιζω οι νεοι συναθλητες μας να λαβουν την εμπειρια σου σαν μαθημα ζωης.

Να σε καλα και καλη χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ζεσταμα κατά την ταπεινή μου άποψη είναι παραπάνω απ' τη μισή δουλειά (ή live ή πρόβα ή ηχογράφηση).

Πάντοτε ακολουθώ περίπου αυτά που ανέφερες Βαγγέλη. Παίζω πάντα σχεδόν σε ελεύθερο μέτρο και προσπαθώ να μην ακολουθώ τη μουσική. Ενέχει κινδύνους όπως είπες.

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν συμβαινει να μουδιαζει ο αντιχειρας σε διπλα χτυπηματα σε γρηγορες ταχυτητες (2λεπτη ασκηση) τι κανουμε? δηλαδη ειναι φορες που μετα απο κανενα λεπτο στο δεξι μου χερι μονο, εχω την αισθηση πως χανω την επαφη με την μπακετα, λογο αντιχειρα..

 

Και εμένα μου συνέβαινε για ένα μεγάλο διάστημα πριν κάποιο καιρό. Είναι θέμα λαβής. Προφανώς σφίγγεις πολύ την μπακκέτα με τον αντίχειρα. Χαλάρωσε την λαβή σου, και παίξε πιο αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου