Προς το περιεχόμενο

How to Make a backing track


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Υπάρχει και αυτό το θέμα, όπου είναι συγκεντρωμένα διάφορα links από free backing tracks :

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172741.0

 

Για να φτιάξεις bt μόνο με μπάσο-κιθάρα-ντραμς θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις το Band in a Box, από όπου θα χρησιμοποιείς τους έτοιμους ήχους μπάσου-ντραμς και θα ηχογραφείς κιθάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπες στο guitarbackingtrack.com. Εχει backing tracks απο πολλες μπαντες. Αν πας στο J γραμα και μετα στο ''Jamtracks'' εχεις 115 ετοιμα  backing tracks  για να αυτοσχεδιασεις να σολαρεις και οτι αλλο θελεις.Πχ. αυτο: http://www.guitarbackingtrack.com/play/jamtracks/classic_rock_backing.htm

 

:)

 

 

moderated : όχι links σε υλικό του οποίου τα δικαιώματα δεν είναι ελεύθερα ή δικά μας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=182009.0

 

Εγώ,τελικά,χρησιμοποίησα τη demo version του Addictine drums,ως VST στο DAW,που δουλεύω.Έχει γύρω στους 20 έτοιμους ρυθμούς πολύ καλής ποιότητας,αλλά δε μπορείς να φτιάξεις κάτι δικό σου.

Για δικούς μου ρυθμούς,χρησιμοποιώ τις δωρεάν ηχητικές βιβλιοθήκες της Native-instuments,IK multimedia και Yellow Tools(στο DAW μου) και τους φτιάχνω κομμάτι κομμάτι(σπαστικό,οπότε δεν το κάνω και πολύ συχνά).

 

Κάνεις λάθος φίλε μου. Μπορείς μια χαρά να φτιάξεις κάτι δικό σου. Τους ρυθμούς και γενικά τα drum patterns τα φτιάχνεις από άλλο πρόγραμμα σε μορφή midi (π.χ. απ'το guitar pro) και τα κάνεις import σε κάποιο πρόγραμμα DAW, μέσα στο οποίο έχεις ανοίξει σαν vst το addictive drums.Εκτός αν εννοείς πως στην demo έκδοσή του δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι δικό σου, αυτό δεν το ξέρω.

 

Τώρα για να απαντήσω στο ερώτημα του φίλου, εγώ αυτό που κάνω είναι το εξής:

Σαν πρόγραμμα DAW για να ηχογραφώ έχω το reaper.

 

Σαν πρόγραμμα για τα ντραμς έχω το addictive drums το οποίο θεωρώ απ'τα καλύτερα.

 

Για το μπάσο έχω το πακέτο studio instruments που έχει επίσης και ντραμς, διάφορα έγχορδα και πιάνο (άθλιο). Και στο μπάσο προγραμματίζεις σε μορφή midi ό,τι θες (στο guitar pro ή άλλο παρόμοιο πρόγραμμα), το βάζεις (import) στο DAW και ανοίγεις σαν εφφέ-vst το bass studio instruments ή όποιο άλλο πρόγραμμα μπάσου έχεις και διαβάζει το midi, παίζει δηλαδή κανονικά ό,τι έχεις προγραμματίσει.

 

Για τις κιθάρες χρησιμοποιώ το amplitube 3  σε συνδιασμό με κάποια impulses. Και σε αυτή την περίπτωση ανοίγεις σαν εφφέ το πρόγραμμα (amplitube) μέσα στο DAW σου και ηχογραφείς μια χαρά με πολύ καλά αποτελέσματα. Στο δικό μου pc όταν ηχογραφώ δεν ακούω τον ήχο που θα βγάλει μετά το amplitube αλλά τον ακουστικό ήχο της κιθάρας χωρίς παραμόρφωση.

 

Και ας περάσουμε και στο pc: δεν έχει κάτι ιδιαίτερο το δικό μου. Την απλή on board κάρτα ήχου που είχε, 1 giga μνήμη RAM και 2,3 giga CPU. Τρώει βέβαια κάτι σκαλώματα όταν έχω πολλά να τρέχουν μέσα στο DAW αλλά την δουλειά μου μια χαρά την κάνω.  Αυτά από μένα, ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θα πρέπει να μάθει να μιξάρει, να ενορχηστρώνει και όλες αυτές τις "απλές" διαδικασίες, δεν βλέπω να απασχολεί και κανέναν.

 

Μάγκα, δεν υπάρχει "φτιάχνω backing track" αλλά φτιάχνω μουσική. Αν θέλεις να τζαμάρεις απλά με την κιθάρα σου πάνω από κάποιο κομμάτι, μην μπεις στη διαδικασία της "παραγωγής". Είτε βρες έτοιμα backing tracks, είτε βρες ένα πρόγραμμα αυτόματης... παραγωγής  ;D όπως το Band in a box  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστός ο BGkakos...κι εγώ κάτι παρόμοιο κάνω, γράφεις τα drums ή τα παίρνεις έτοιμα στο guitar pro σε midi και τα περνάς στο addictive drums, μέσα στο Reaper..και απο εκεί τα διαμορφώνεις ηχητικώς όπως θες..

 

οι κιθάρες από guitar rig/amplitube/διάφορα άλλα vsts μέσω IR cab impulses, το μπάσο το γράφω κανονικά με πραγματικό μπάσο..φωνή δεν τολμάω! ;D

 

για όλα αυτά, μία EMU 0202 USB που κάνει 100 ευρώ και είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ value for money!, και ένα laptop με core i5, 4gb ram, 500gb 7200rpm, 17" και windows 7 32bit, το οποίο κόστισε 900 ευρώ..χωρίς προβλήματα whatsoever, και τώρα που πήρα το pod hd-500 πάλι κανένα πρόβλημα...και η πλάκα είναι ότι ο κολλητός μου πήγε και έδωσε για τα ίδια features 2000 ευρώ για το macbook...με την 15άρα... ::)

 

bottom line..ούτε πολλά λεφτά χρειάζεσαι ούτε να γίνεις sound engineer..με λίγο ψάξιμο τα μαθαίνεις όλα..google is our friend.. ;) σιγά σιγά, όσο το μαθαίνεις όλο και καλύτερο θα γίνεται το αποτέλεσμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αστα να πάνε Marathon.. και ξέρεις πιο είναι το χειρότερο από όλα; Όταν θα "δημοσιεύσει" το πόνημα του, π.χ. στο noiz, αν τυχόν κάνεις το λάθος και πεις μια κουβέντα για τον ήχο ή γενικά για το σύνολο, θα τα "πάρει στο κρανίο", όχι φυσικά ο συγκεκριμένος φίλος αλλά γενικά. Και θα σου πει να μην προσέξεις το κομμάτι αλλά την κιθάρα! Λες και έχουμε αυτόματο διαχωριστή καναλιών στο κεφάλι μας για να κάνει solo την κιθάρα! Βαράνε τα κλαμπατσίμπαλα και θα πρέπει να τα κάνουμε bypass!

 

Χμμ... μάλλον πολλούς καφέδες ήπια σήμερα  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τα "πάρει στο κρανίο", όχι φυσικά ο συγκεκριμένος φίλος αλλά γενικά. Και θα σου πει να μην προσέξεις το κομμάτι αλλά την κιθάρα!

Πάλι καλά...κάποιοι άλλοι φέρνουν και τους φίλους τους...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος φίλε μου. Μπορείς μια χαρά να φτιάξεις κάτι δικό σου.

Εγώ,τελικά,χρησιμοποίησα τη demo version του Addictine drums

 

edit:έχει δίκιο ο φίλος,τελικά.Τόσο καιρό δεν είχα προσέξει πως σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς τους ήχους των drums  :P

Είχα την εντύπωση πως μόνο ό,τι υπήρχε έτοιμο,μπορούσα να βάλω στο DAW  :P :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου