Προς το περιεχόμενο

How to Make a backing track


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και παλι. Θα σας σκοτισω παλι με μια απορια που εχω και δυστυχως δεν καταφερα να βρω μονος μου απαντηση εδω στο φορουμ. Λοιπον ηθελα αν μαθω αν και πως γινεται να φτιαξω καποια backing tracks για σολαρισμα στην κιθαρα. Σιγουρα θα υπάρχει καποιο προγραμμα η σαιτ απλα δεν το εχω ανακαλυψει. θα ημουν ευγνώμων αν μου απαντησει καποιος ειτε μου παραθέσει καποιο λινκ.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1) Θέλεις να φτιάξεις πρωτότυπο backing track ή από κομμάτι που υπάρχει ήδη?

2) Παίζεις 2-3 όργανα?

3) Οι γνώσεις σου από υπολογιστές πως είναι?

4) Έχεις Mac ή Pc?

από συνήθεια ρώτησα...

 

Φτιάχνω backing track (κατά τη δικιά μου λογική), είναι φτιάχνω μουσική...αυτό εννοείς?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτιάξεις, είτε θα πρέπει να βρεις εσύ έτοιμα ντραμς (πχ midi) ή να τα προγραμματίσεις και μετά να ηχογραφήσεις από πάνω μπάσο/ ρυθμική κιθάρα και ότι άλλο θες (όχι ότι είναι εύκολο αυτό)

Ή να ψάξεις στο νετ να βρεις έτοιμα.

Με αναζήτηση στο google βρήκα σελίδες αλλά δεν έχω ιδέα για την ποιότητά τους. Τώρα έχω την εντύπωση πως κάπου υπήρχε ένα ποστ που ανέβαζαν διάφοροι σελίδες με backings.

Επίσης αν παρακολουθείς συχνά εδώ στο νοιζ πολλά παιδιά ανεβάζουν backing tracks για χρήση,

καλή ώρα,

http://www.noiz.gr/index.php?topic=182630.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο pc εχω αρκετα καλη σχεση.

παιζω 2 οργανα

θελω απο  καποιο προτυπο τραγουδι να σολαρω. αλλα ακομα στην συνεχεια να φτιαξω ενα μπακινκ τρακ με τα δικα μου ακορντα...με μια ντραμσ κιθαρα και μπασο.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο pc εχω αρκετα καλη σχεση.

παιζω 2 οργανα

θελω απο  καποιο προτυπο τραγουδι να σολαρω. αλλα ακομα στην συνεχεια να φτιαξω ενα μπακινκ τρακ με τα δικα μου ακορντα...με μια ντραμσ κιθαρα και μπασο.

Καλά...τότε θέλεις για αρχή...ένα καλό υπολογιστή, ένα πρόγραμμα τύπου Cubase, Reaper, Sonar...μία (μάλλον) πολυκάναλη κάρτα ήχου, καλά monitors, πιθανόν μικρόφωνα, πιθανόν ακουστικά...ξέχασα τίποτα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη μου λεσ προτζεκτ για home studio? εγω πιστευα σε κατι καλυτερο απο band in a box  με καλουσ ηχους και ρεαλ σαουντς ετσι ωστε να κανω τα γουστα μου.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά...τότε θέλεις για αρχή...ένα καλό υπολογιστή, ένα πρόγραμμα τύπου Cubase, Reaper, Sonar...μία (μάλλον) πολυκάναλη κάρτα ήχου, καλά monitors, πιθανόν μικρόφωνα, πιθανόν ακουστικά...ξέχασα τίποτα?

Κάτσε ρε συ αν τα κάνει μόνος του πχ δε θέλει καν τόσα πολλά.

 

Ένα πισι ένα daw φτηνό ίσα ίσα, ούτε κονσόλες ούτε τίποτα αφού θα ηχογραφεί ένα ένα όργανο. Και μετά πιθανόν μικρόφωνο αν θα βάλει πχ κ φωνή ή θα ηχογραφήσει κιθάρα με μικρόφωνο...

Τα μόνιτορ καλό θα κάνουν πάντως γενικά.

 

Δηλαδή για να γράψεις μια δυο ιδέες ή ένα απλό κομμάτι (δεδομένου ότι μπορείς να γράψεις ένα απλό κομμάτι λέμε τώρα....) ίσα ίσα για να παίξεις ένα σόλο.

Σου λέω εγώ πες ένα 12μετρό 4 κύκλους ίσα ίσα να σολάρεις επάνω. Ε δε θες τόσα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πισι ένα daw φτηνό ίσα ίσα, ούτε κονσόλες ούτε τίποτα αφού θα ηχογραφεί ένα ένα όργανο. Και μετά πιθανόν μικρόφωνο αν θα βάλει πχ κ φωνή ή θα ηχογραφήσει κιθάρα με μικρόφωνο...

Τα μόνιτορ καλό θα κάνουν πάντως γενικά.

..

Μα τι παραπάνω έγραψα?...δεν είπα κονσόλα...είπα κάρτα. Εσείς με τα pc δεν λέτε για latency και θέτε κάρτες ήχου και Asio4all drivers? Εάν είχε Mac, θα το ξεπερνάγαμε χωρίς κάρτα ήχου για αρχή...

Reaper του είπα, υπάρχει πιό φτηνό?

 

Ε δε θες τόσα....

Ναι, το μόνο που δεν θα χρειαστείς (μάλλον), είναι...τα ακουστικά ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να την κάνει την πολυκάναλη κάρτα ήχου δηλαδή;;;

Μα αλήθεια τώρα.

Στην τελική πάρε μια απλή κάρτα ήχου usb αυτές συνοδεύονται και με ένα εντελώς lite daw και εκεί μπορείς να κάνεις μια χαρά πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δεν το φανταζομουνα ετσι... περιμενα να ειναι ενα προγραμμα που χρειαζεται φυσικα γνωσεισ μουσικες και υπολογιστη φυσικα αλλα οχι μπλεξιμο με τα υπολοιπα που αναφερατε.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου