Προς το περιεχόμενο

Ειναι οι Πεταλιερες true bypass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Οτι λεει ο τιτλος

 

Γινεται μια πεταλιερα να ειναι true bypass ? ειναι ολες ? ειναι καποιες ?

αν γινεται,τοτε πως γινεται ?

αν ειναι σε tune mode ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γινεται μια πεταλιερα να ειναι true bypass ? ειναι ολες ? ειναι καποιες ?αν γινεται,τοτε πως γινεται ?

Ορισμένες πεταλιέρες όπως η M9 και η Μ13 - εαν δεν κανω λαθος έχουν την δυνατότητα relay bypass (hardware bypass) αντί για DSP bypass. Εαν θες, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος: γιατί θες να είναι TBP η πεταλιέρα σου?

Επίσης, δεν καταλαβαίνω αυτό:

αν ειναι σε tune mode ?
εαν είναι σε tune mode, το σήμα 'κοβεται' στην έξοδο της πεταλιέρας (στις περισσότερες, τουλάχιστον). Οπότε τι σημασία έχει το TBP? εαν κατάλαβα λάθος κάνε λίγο πιο σαφή την ερώτηση :).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένες πεταλιέρες όπως η M9 και η Μ13 - εαν δεν κανω λαθος έχουν την δυνατότητα relay bypass (hardware bypass) αντί για DSP bypass. Εαν θες, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος: γιατί θες να είναι TBP η πεταλιέρα σου?

καταρχην να πω οτι εχω την Zoom GFX 8 (παλιο "σχετικα μοντελο" αλλα ΠΟΛΥ καλο)

ομως ποτέ δεν με ικανοποιησε σαν ηχος το delay της...ετσι εχω κανει το εξης

 

κιθαρα > delay DD20 > GFX8 > ενισχυτης (δεν παιζει ρολο τι μαρκα)

και ετσι δινω σε οποιον ηχο θελω το delay που θελω μεσω του DD20

Επίσης, δεν καταλαβαίνω αυτό:  εαν είναι σε tune mode, το σήμα 'κοβεται' στην έξοδο της πεταλιέρας (στις περισσότερες, τουλάχιστον). Οπότε τι σημασία έχει το TBP? εαν κατάλαβα λάθος κάνε λίγο πιο σαφή την ερώτηση :).

η zoom εχει την δυνατοτητα και να κανει mute tuning αλλα και unmute tuning

στην περιπτωση που ειναι unmute το σημα περναει ? ειναι δλδ σε αυτη την περιπτωση true bypass ?

 

Συγχωρεστε με για τις ηλιθιες ερωτησεις αλλα δεν μπορω να τις αναδιατυπώσω καλυτερα >:( >:( >:( και οπως καταλαβατε με ενδιαφερει αυτο που ρωταω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθαρα > delay DD20 > GFX8 > ενισχυτης

Θα σου πρότεινα να κάνεις το αντίθετο : κιθάρα - πεταλιέρα - delay - ενισχυτής .Θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα .

 

στην περιπτωση που ειναι unmute το σημα περναει ? ειναι δλδ σε αυτη την περιπτωση true bypass ?

 

Bypass σίγουρα .... τώρα για true θα σε γελάσω ... το manual τι λέει ?

Αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μπαφάρει ... αν δεν ακούς διαφορά στο σήμα σου γιατί το ψάχνεις ?

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθαρα > delay DD20 > GFX8 > ενισχυτης και ετσι δινω σε οποιον ηχο θελω το delay

έχε υπόψη σου ότι το delay - ed σήμα χρωματίζεται στην έξοδο από ό,τι effect έχεις επιλέξει στην GFX8. Μπορείς να τα δοκιμάσεις και ανάποδα στο setup σου (κάποια εφφε ακούγονται συνήθως καλύτερα πριν από το delay). Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς το overdrive του ενισχυτή? Εαν ναι, θα άξιζε τον κόπο να δοκιμάσεις το delay+multieffect στο FX loop.

Κατά τα άλλα δεν μου απάντησες σε αυτό:

Εαν θες, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος: γιατί θες να είναι TBP η πεταλιέρα σου?
edit: με πρόλαβε ο kostas80.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να κάνεις το αντίθετο : κιθάρα - πεταλιέρα - delay - ενισχυτής .Θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα .

Το εχω δοκιμασει και μου αρεσει καλυτερα ετσι  ;)

Bypass σίγουρα .... τώρα για true θα σε γελάσω ... το manual τι λέει ?

Αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μπαφάρει ... αν δεν ακούς διαφορά στο σήμα σου γιατί το ψάχνεις ?

δεν λεει κατι τετοιο το manual και γι'αυτο ρωταω......ακουω διαφορά στο σημα αλλα ελαχιστη......βγαινει σαν πιο ψοφιος ο ηχος απο οταν το ειναι straight to the amp

 

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....βγαινει σαν πιο ψοφιος ο ηχος απο οταν το ειναι straight to the amp

 

ε τότε μπαφάρει ..... άλλωστε αν ήταν true θα το έγραφε με ΜΕΓΑΛΑ γράμματα  ;)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτεις οτι διαφορα στον ηχο θα ακουσεις ακομα και αν αλλαξεις το μηκος του καλλωδιου που συνδεεις την κιθαρα σου με τον ενισχυτη τοτε ειναι πολυ δυσκολο να βρεις πεταλιερα true by pass... Ουτε τα πεταλακια που λενε οτι ειναι tbp επι της ουσιας δεν ειναι εντελως ουδετερα οταν τα κλεινεις... Παντα το σημα ελαφρως χρωματιζεται χωρις να ειναι εντελως κακο αυτο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτεις οτι διαφορα στον ηχο θα ακουσεις ακομα και αν αλλαξεις το μηκος του καλλωδιου που συνδεεις την κιθαρα σου με τον ενισχυτη τοτε ειναι πολυ δυσκολο να βρεις πεταλιερα true by pass... Ουτε τα πεταλακια που λενε οτι ειναι tbp επι της ουσιας δεν ειναι εντελως ουδετερα οταν τα κλεινεις... Παντα το σημα ελαφρως χρωματιζεται χωρις να ειναι εντελως κακο αυτο !!!

Σαφως Αρη μου αλλα να μην χρειαζεται να πειραξω και knobs του ενισχυτη για να το κανω να ακουστει........αυτο εννοω.... ;)

 

thnx guys

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου