Προς το περιεχόμενο

Ειναι οι Πεταλιερες true bypass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει την δυνατοτητα και να κανει mute tuning αλλα και unmute tuning

στην περιπτωση που ειναι unmute το σημα περναει ? ειναι δλδ σε αυτη την περιπτωση true bypass ?

 

 

Φίλε μου αν έχεις πολύμετρο είναι πολύ εύκολο να το τσεκάρεις.

 

Μετράς σκέτη κιθάρα με Ενα καλό πάντα καλώδιο τα kΩ έχοντας το ένα βύσμα στην κιθάρα και το άλλο βύσμα το έχεις στο χέρι για να μετρίσεις.

 

Η τιμή που θα σου δώσει είναι η αντίσταση του μαγνήτη σου.

 

Μετά θα συνδέσεις κιθάρα πεταλιέρα θα βάλεις κανονικά ένα καλώδιο στο outpout της πεταλιέρας και στην άλλη μεριά του καλωδίου θα πάρεις το βύσμα στο χέρι και θα μετρίσεις πάλι με το πολύμετρο δοκιμάζοντας τις επιλογές της πεταλιέρας που έχεις την απορία αν η αντίσταση είναι ίδια με αυτή που έχει σκέτο το καλώδιο με την κιθάρα τότε πιθανόν έχει truebypass. :o

 

Aν σε μπέρδεψα ξαναρώτα. 8)

 

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oι πεταλιέρες μπορούν μια χαρά να είναι true bypass (συνήθως με ρελέ, αν και πάλι κανείς δεν "απαγορεύει" έναν απλό διακόπτη 2PDT ή 3PDT). Δεν είναι κάποιος κατασκευαστικός "σκόπελος" - ίσα ίσα που μάλλον είναι η εύκολη λύση. Το δύσκολο είναι να τους βάλεις έναν καλό buffer που να μην είναι υπέρ του δέοντος παρεμβατικός στο σήμα (πχ. να μην ακούγεται κάπως "πλαστικό" ή με αφύσικα πρίμα). Για να μην παραπονιούνται όλοι λοιπόν για κάποια μαύρη τρύπα που τους τρώει τον πολύτιμο ήχο τους, η default λύση είναι να υπάρχει buffer.

 

Ουτε τα πεταλακια που λενε οτι ειναι tbp επι της ουσιας δεν ειναι εντελως ουδετερα οταν τα κλεινεις... Παντα το σημα ελαφρως χρωματιζεται χωρις να ειναι εντελως κακο αυτο !!!

 

To σήμα όντως χρωματίζεται από τα πάντα, αλλά το true bypass φυσικά και είναι εντελώς ουδέτερο. Το πετάλι και η εμπέδηση εισόδου που παρουσιάζει γίνονται εντελώς αόρατα. Απλά, ακόμη και με αυτή την συνδεσμολογία προστίθεται επιπλέον χωρητικότητα στο ήδη υπάρχον καλώδιο, με αποτέλεσμα να αλλάζουν τα resonance peaks και να γίνεται σταδιακά ο ήχος κάπως πιο μουντός αν μαζευτούν μπόλικα το ένα πίσω απ'το άλλο χωρίς έναν buffer στην αρχή.

 

Φίλε μου αν έχεις πολύμετρο είναι πολύ εύκολο να το τσεκάρεις.

 

Μετράς σκέτη κιθάρα με Ενα καλό πάντα καλώδιο τα kΩ έχοντας το ένα βύσμα στην κιθάρα και το άλλο βύσμα το έχεις στο χέρι για να μετρίσεις.

 

Η τιμή που θα σου δώσει είναι η αντίσταση του μαγνήτη σου.

 

Μετά θα συνδέσεις κιθάρα πεταλιέρα θα βάλεις κανονικά ένα καλώδιο στο outpout της πεταλιέρας και στην άλλη μεριά του καλωδίου θα πάρεις το βύσμα στο χέρι και θα μετρίσεις πάλι με το πολύμετρο δοκιμάζοντας τις επιλογές της πεταλιέρας που έχεις την απορία αν η αντίσταση είναι ίδια με αυτή που έχει σκέτο το καλώδιο με την κιθάρα τότε πιθανόν έχει truebypass. :o

 

Η εμπέδηση δεν θα είναι ίδια, γιατί ακόμη και η συνδεσμολογία του κάθε true bypass προσθέτει κάτι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η εμπέδηση δεν θα είναι ίδια, γιατί ακόμη και η συνδεσμολογία του κάθε true bypass προσθέτει κάτι.

 

To δοκίμασα περνόντας το από δύο bypass διακόπτες και δεν είχα καμία αλλαγή ίδια αντίσταση με σκέτο καλώδιο ίδια και περασμένο από bypass. 8)

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η εμπέδηση δεν θα είναι ίδια, γιατί ακόμη και η συνδεσμολογία του κάθε true bypass προσθέτει κάτι.

 

Ακόμα και αν υπάρχει μεταβολή θα είναι μικρή ενώ χωρίς bypass είναι μεγάλη και αισθητή η μεταβολή. 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο δεν θα κάνουν κάτι φοβερό, αλλά όσο προσθέτεις τόσο μεγαλώνει η διαφορά. Πχ. κοίτα τις διαφορές των 6 μέτρων μεταξύ καλωδίου και 6 έξτρα tbp πεταλιών σε αυτή την σελίδα: http://www.muzique.com/lab/truebypass.htm Στη μια περίπτωση 0.9Ω και στην άλλη 13.9...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο δεν θα κάνουν κάτι φοβερό, αλλά όσο προσθέτεις τόσο μεγαλώνει η διαφορά. Πχ. κοίτα τις διαφορές των 6 μέτρων μεταξύ καλωδίου και 6 έξτρα tbp πεταλιών σε αυτή την σελίδα: http://www.muzique.com/lab/truebypass.htm Στη μια περίπτωση 0.9Ω και στην άλλη 13.9...

 

Συμωφνώ απολύτος και είναι λογικότατο αυτό που λες.

Αλλά τα 13,9Ω είναι 0.013900000000000001 kΩ άντε βάλε και λίγο υπερβολή να πιάσει το 0,5kΩ.

 

Τώρα μόλις μέτρισα σκέτο καλώδιο μου έδωσε 7,4kΩ και περασμένο από την Tonelab LE μου έδωσε 23 kΩ.

 

Και με μαγνήτη 16kΩ να βάλω πάλι 23kΩ θα μου δώσει αλλά υπάρχει σημαντική διαφορά. 8)

 

Φυσικά όμως δεν ξέρω σε άλλες πεταλιέρες αν είναι τόση η αντίσταση ή κοντεύει στην τιμή των μαγνητών και μπερδέψει κανέναν.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω οτι δεν εχω ιδεα απο πολυμετρα κ.τ.λ.

συνεχιστε ομως και αν βγει συμπερασμα σας παρακαλω πολυ να μου το κανετε λιανα για να το καταλαβω

;D ;D

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις πεταλιερες που έχουν περάσει απ τα πόδια μου καμία δεν ήταν TBP,πάντα όσο ανέβαιναν τα βατ φαινόταν πιο αισθητή η διαφορά,κομένες χαμηλες και μεσαιες......

στη θέση σου θα χρησημοποιουσα εναν επιλογέα καναλιων π.χ. http://www.bossus.com/gear/productdetails.php?ProductId=150&ParentId=262

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω οτι δεν εχω ιδεα απο πολυμετρα κ.τ.λ.

συνεχιστε ομως και αν βγει συμπερασμα σας παρακαλω πολυ να μου το κανετε λιανα για να το καταλαβω

;D ;D

 

 

Truebypass = το σήμα πενάει χωρίς να παρεμβαίνουν διάφορα άλλα  εξατρήματα όπως αντιστάσεις πυκνωτές κτλ. (πλην των διακοπτών και των jacks).

Δηλαδή σαν να πέρνεις τα καλώδια και να τα ενώνεις μεταξύ τους.

 

Άρα το συμπέρασμα είναι ότι η αντίσταση θα είναι η ίδια όταν περνάει από bypass ή όταν έχεις ένα καλώδιο μόνο του.

 

Οι παράγωντες για να σου αυξίσουν την αντίσταση είναι το μακρύ καλώδιο,οι διακόπτες κτλ.

 

Αυτό που λέει ο φίλος ο bloody_sunday δηλαδή,όσο πιο πολλοί διακόπτες και όσο πιο πολλά μέτρα καλώδιο τόσο πιο πολύ αντίσταση.

 

Αλλά και πάλι τα 13,9Ω είναι ούτε μισό kΩ.

 

Αν ομως μετρίσεις χωρίς να είναι bypass η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη και αισθητή(τουλάχιστον στην tonelab που έχω)για να καταλάβεις ότι δεν είναι μόνο από τα καλώδια και τους διακόπτες.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγη αντίσταση προσθέτει το καλώδιο(α) και το true bypass. Ti να σου κάνουν όμως 13,9Ω όταν ας πούμε οι περισσότεροι ενισχυτές έχουν στην είσοδο μια αντίσταση 10ΚΩ κι ένα πυκνωτή 10-100nF εν σειρά με το σήμα, που κόβει αρκετό απ το σήμα. Ας πούμε 10ΚΩ+13,9Ω=10,0139ΚΩ, άρα αμελητέα διαφορά.

Μεγαλύτερο ρόλο παίζει αν το πετάλι/πεταλιέρα έχει buffered εισόδους/εξόδους ή όχι. Τα true bypass δεν έχουν buffer όταν είναι off. Άρα δεν ενισχύουν αλλά ούτε "βοηθούν" το σήμα της κιθάρας.

Τα υπόλοιπα πετάλια(non-tbp) συνήθως είναι buffered και άρα έχουν πάντα ενεργό ένα τρανζίστορ-μετατροπέα υψηλής αντίστασης σε χαμηλή. Αυτό δε δίνει gain(το gain=1) αλλά βοηθά στην αναμετάδοση του σήματος σε επόμενα μηχανήματα(amps/pedals) χωρίς να χαθούν συχνότητες ή output στο δρόμο.

  Αν για παράδειγμα, ένα πετάλι έχει αντίσταση εισόδου 25κΩ όπως το ernie ball jr 25k volume pedal, το σήμα της κιθάρας θα χαθεί... Πάνε οι πρίμες, πάει το output, πάνε όλα. Αν όμως συνδέσεις ένα non-tbp πετάλι μεταξύ κιθάρας και 25k vol pedal θα δεις ότι το σήμα θα ζωντανέψει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου