Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με εξοπλισμό (τύμπανα - πιατίνια)


studio54GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Βαράμε τώρα τελευταία με τα υπόλοιπα RockΑΠΗ, αλλά τα πιατίνια που είχε το σετάκι που αγόρασα από μέλος εδώ μέσα είναι τελείως της πλάκας ενώ τα τύμπανα ψιλοσυμπαθητικά αλλά Hi hat και πετάλι μάλλον για τα σκουπίδια.

Βρήκα μερικά πιατίνια στο ebay αλλά δεν ξέρω ποιά να πάρω (εκτός από αυτά που ήδη πήρα).

Θα σας παρακαλούσα πολύ για τις απόψεις σας πάνω σε αυτά που αγόρασα, και τις προτάσεις σας (να τα κρατήσω ή να ψάξω για κάτι άλλο-φυσικά θα μετρήσει και η άποψη του ντράμερ μας) για αυτά που μου λείπουν και πρέπει να αγοράσω.

Tα τύμπανα είναι μια φτηνή σειρά της ΤΑΜΑ με 18άρα κασα κλπ μικρά σε μέγεθος τύμπανα που σύντομα θα πρέπει να τους αλλάξω δέρματα....

 

Αγόρασα λοιπόν ένα παλιό σετ HI HATS

SABIAN AA FLAT HATS 100 euro

width=600 height=450http://i.ebayimg.com/23/!B2Tp-ugEWk~$(KGrHqYOKioE)WIWeZflBMh9SmBzOw~~_3.JPG[/img]

Δύο RIDE

Ένα 20" Zildjian Rock Ride 65 euro

!B2jeMpwEWk~$(KGrHqZ,!hoE)73IFZEUBMi+Wod3DQ~~_12.JPG

Ένα 60's Zilco By Azco 18'' Ride (Zildjian made in Canada) 70 euro

405787175_o.jpg

405787086_o.jpg

 

Θέλω λοιπόν πετάλι ψιλοκαλό και οικονομικό, βάση για Hi Hat, Βάσεις για τα 2 πιατίνια, πετάλι κάσας καλό και οικονομικό.

Πρώτη επιλογή οι δικές μας αγγελίες, το Ebay και ιντερνετικά μαγαζιά.

 

Thanks για το χρόνο σας.......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αλήθεια ποιό ride είναι ποιοτικότερο ?

Tα Hi Hats λένε τίποτα ή θα ψάχνω για νέα ?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 18αρι ride μπορεις ανετα να το κανεις crash (νομιζω ειναι ελαφρυ),χτυπα αυτα

 

http://www.thomann.de/gr/millenium_cbs718_beckenstaender.htm

 

http://www.thomann.de/gr/millenium_cs718.htm

 

http://www.thomann.de/gr/millenium_hh901_pro_serie_hihat.htm

 

στο πεταλι μη τσιγκουνευτεις,προτεινω αυτο (ειναι τα αγαπημενα μου τα YAMAHA πεταλια)

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_fp8500c_single_fussmaschine.htm

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις δυό βάσεις θα τις πάρω άμεσα, το hi hat και το πετάλι θα τα δεί ο Drummer....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια ποιό ride είναι ποιοτικότερο ?

Tα Hi Hats λένε τίποτα ή θα ψάχνω για νέα ?

 

έχω το zildjian ροκ ράιντ 15 χρόνια...και το χρησιμοποιώ ακόμα...

η τιμή που αναφέρεις για το συγκεκριμένο είναι κωμωδία….  ;)

 

Πρόκειται πάντως για heavy zildjian ride….δηλαδή είναι αρκετά δυνατό – έντονο και παράγει πολλά undertones….(δεν έχει δηλαδή καθόλου dry χαρακτήρα)... ;)

…για το άλλο ραιντ που αναφέρεις δε νομίζω ότι θα βρεις κάποιον που να ξέρει…. ;D

 

Αντίθετα τα HH είναι dry ….και για μένα ΟΚ….

 

Γενικά πάντως ένα θέμα που παίζει με καλά πιατίνια είναι να τα ακούσεις όλα μαζί για να δεις πόσο ταιριάζουν μεταξύ τους…. 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια ποιό ride είναι ποιοτικότερο ?

Tα Hi Hats λένε τίποτα ή θα ψάχνω για νέα ?

Τα συγκεκριμενα hihat ειναι πολυ καλα και μην σκεφτεις να τα αλλαξεις ειναι απο τα πιο κλασσικα σετ sabian με απιστευτα vintage ηχο τοσο κλειστα οσο και σε half open παιξιμο.

Οσο για βασεις  και πεταλι στο νοιζ ειναι καποιος που πουλαει pearl καινουρια σε καλες τιμες σειρας 900 πολυ καλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρίξω μια ματιά στις αγγελίες αλλά από τύμπανα ΔΕΝ.....σκαμπάζω και πολλά.

Mε χαροποιεί το ότι έχουν Vintage ήχο τα Sabian.

Για το 18" διάβασα:

I purchased a 1960's drum kit and cymbal was with the set, there are no cracks or keyhole damage, cymbal weighs 3lbs 1oz.

"From 1968 to 1970, the Azco factory produced Zilco cymbals. There were two types of Zilco: one was a thin rolling produced without any hammering, which cut costs. At about this time in the Azco factory, the modern process for pressing cymbals into shape came about. Before this it was done by bumping with the Quincy drop hammer."

This Version of ZILCO Cymbal was Produced By Zildjian From 1968 To 1970 NOT Sure of the EXACT Age But Approx 40 Years Old!

* Made of Bronze By The Zildjian SECRET Process!

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρίξω μια ματιά στις αγγελίες αλλά από τύμπανα ΔΕΝ.....σκαμπάζω και πολλά.

Mε χαροποιεί το ότι έχουν Vintage ήχο τα Sabian.

Για το 18" διάβασα:

I purchased a 1960's drum kit and cymbal was with the set, there are no cracks or keyhole damage, cymbal weighs 3lbs 1oz.

"From 1968 to 1970, the Azco factory produced Zilco cymbals. There were two types of Zilco: one was a thin rolling produced without any hammering, which cut costs. At about this time in the Azco factory, the modern process for pressing cymbals into shape came about. Before this it was done by bumping with the Quincy drop hammer."

This Version of ZILCO Cymbal was Produced By Zildjian From 1968 To 1970 NOT Sure of the EXACT Age But Approx 40 Years Old!

* Made of Bronze By The Zildjian SECRET Process!

 

στο παρελθόν η zildjian έβγαζε σε θυγατρικά labels πιατίνια ανά χώρα (έχω δει πχ.τα αντίστοιχα ιταλικά)....και τα Zilco κάτι τέτοιο είναι........

επίσης έχω την εντύπωση ότι τα Zilco πχ..είναι κατώτερα των κλασσικών σειρών (A,K)....

 

ότι και λέω βέβαια ... στήνεις τα ΗΗ και τα 2 rides και τα ακούς μεταξύ τους....

τα ΗΗ και το ροκ ραιντ είναι σίγουρα καλές σειρές... ;D

οπότε θα καταλάβεις που βρίσκεται και το Zilco....και το κυριότερο να δεις αν σου αρέσει ο συνδιασμός τους....

 

btw....δε νομίζω ότι χρειάζεται να ξέρεις από ντραμς...της δουλειάς είσαι,ακούς καλά οπότε καταλαβαίνεις... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι να "είσαι μέσα" όσον αφορά τα Zilco, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο όμως να είναι πολύ καλύτερα λόγω παλαιάς κατασκευής -τότε άρχισε να ακούγεται η Zildzian και ίσως αυτή η ποιότητα να είναι ο λόγος- πήρα ένα ρίσκο αλλά δεν νομίζω να είναι μεγάλο αφού κι αυτό που είπε ο SF να το χρησιμοποιήσω σαν Crash παίζει..... Είδωμεν

Αυτό με τον συνδιασμό να σου πώ την αλήθεια ΔΕΝ το είχα σκεφτεί κι όμως θα έπρεπε, πάντως όπως και να έχει από τα τσίγκια που βαράει τώρα ο ντράμερ μας καλύτερα θα ακουστεί.

Το ταμπούρο είναι της πλάκας αλλά δεν παίζει αλλαγή (εκτός αν πάιξει καμμιά ευκαιρία) λέω του να πάρω μεμβράνες (remo 3 coated για πάνω ?) μπας και στρώσει....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμη.... αυτά τα πιατίνια τα καθαρίζουμε ή όχι ???

Αν ναι, με τί ???

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου