Προς το περιεχόμενο

Τροποι για stick control.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από μένα και χρόνια πολλά!

 

Πολύ ωραίο θέμα....λίγες δυστυχώς απαντήσεις!

 

Μετά από ενα περίπου χρόνο εντατικής μελέτης βρίσκομαι αισίως στην πρώτη σελίδα του

stick control, η οποία παρεπιπτόντως (ετσι γραφεται αυτο;) είναι και ταμαμ για προθερμανση.  Οι τρόποι προσέγγισης είναι πραγματικά άπειροι ! Προσωπικά προσπαθώ να τροποποιω τις ασκησεις αναλογως με το ποια περιοχη θελω να βελτιωσω, singles, doubles, accents, ghosting κοκ. Ωραιες ιδεες για εκτέλεση των ασκήσεων δίνει ο Joe Morello στο βιβλιο Master Studies 1. Για παραδειγμα, εκτελεση σε μορφη swang 16ths, ή  γέμισμα των 32ων. Για παραδειγμα

 

το RRRR LLLL RRRR LLLL σε 16α  γίνεται  RLRLRLR LRLRLRL RLRLRLR LRLRLRL σε 32. Όλοι οι πιθανοι συνδυασμοι ερχονται και δενουν και με τη λογικη συνεχεια του βιβλιου, το  accents  and rebounds του ιδιου, που αν δεν κανω λαθος ειναι τα ιδια stickings με accents...  

Βαγγελη, πέρα από τη συνέπεια στον αριθμό επαναλήψεων είναι σημαντικό νομίζω να γίνεται σωστά και το πέρασμα από γραμμή σε γραμμή! Εκέι ζόρίζει πολύ το πράμα, ειδικά αν υπάρχουν και accents.

 

υ.γ. τι παιζει με την Pamela;

Γεια σου φιλε μου

Οντως η παρατηρηση σου ειναι ευστοχη..και σκεφτομαι οτι μαλλον [γιατι εισαι ο πρωτος που προσεφερε κατι στο ποστ..}αν και υπαρχουν πολλοι drummer εδω..επι της ουσιας...μαλλον ειναι λιγοι...η ..δεν εχουν την καλη διαθεση να μοιραστουν την γνωση τους.

Και τη νοιημα εχει αραγε η γνωση αν την κραταμε για τον εαυτο μας..

Σε οσους το ξεχασαν να υπενθυμισω οτι ειμαστε πανω απο ολα συναθλητες...οχι συναγωνιστες.Καλες γιορτες και σε ευχαριστω για την συνεισφορα σου.

Επισης..Σε περιπτωση που δεν ξερετε τι ειναι το stick control οπως καποιος φιλος απο εδω..ισως χρειαστει να εχετε μια σοβαρη κουβεντουλα με τον δασκαλο σας...Κατα τη γνωμη μου παντα!!

Με εκτιμηση προς ολους τους φιλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγελη επιδη τις περισσοτερες ασκησεις τις εκτελω απλα σε ενα practise pad χρησιμοποιωντας και ενα πεταλ σε ενα pad για μποτα, εχω καποιες αποριες για να δω και αν κατάλαβα καλα.

Απο την 6η ασκηση και επειτα, οτι ακησεις κανω στο pad απλα παιζωντας ταυτοχρονα και 4,8,samba κτλπ στα ποδια? Και δεν γνωριζω τον ρυθμο montune.

 Η διαρκεια των ασκησεων ειναι διλεπτες για εμενα.(χωρις να ξερω αν ειναι σωστο ή οχι)

Τελος μια μικρη συμβουλη που μπορω να δωσω εγω ειναι πως επιδη οι περισσοτερες ασκησεις που κανω ειναι απλα σε ενα practise pad εχω ενα προβλημα με το να μοιραζω τα χτυπηματα στα τομ, οταν προσπαθω κατι πιο πολυπλοκο και πανω απο μια μικρη ταχυτητα , οποτε συμφωνω απολυτα με τις ασκησεις 1,2,3,4 και 5 που ανεφερε ο Βαγγελης γιατι πιστευω πως ετσι θα λυθουν καλυτερα τα χερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγελη επιδη τις περισσοτερες ασκησεις τις εκτελω απλα σε ενα practise pad χρησιμοποιωντας και ενα πεταλ σε ενα pad για μποτα, εχω καποιες αποριες για να δω και αν κατάλαβα καλα.

Απο την 6η ασκηση και επειτα, οτι ακησεις κανω στο pad απλα παιζωντας ταυτοχρονα και 4,8,samba κτλπ στα ποδια? Και δεν γνωριζω τον ρυθμο montune.

 Η διαρκεια των ασκησεων ειναι διλεπτες για εμενα.(χωρις να ξερω αν ειναι σωστο ή οχι)

Τελος μια μικρη συμβουλη που μπορω να δωσω εγω ειναι πως επιδη οι περισσοτερες ασκησεις που κανω ειναι απλα σε ενα practise pad εχω ενα προβλημα με το να μοιραζω τα χτυπηματα στα τομ, οταν προσπαθω κατι πιο πολυπλοκο και πανω απο μια μικρη ταχυτητα , οποτε συμφωνω απολυτα με τις ασκησεις 1,2,3,4 και 5 που ανεφερε ο Βαγγελης γιατι πιστευω πως ετσι θα λυθουν καλυτερα τα χερια.

Ακριβως lamb. Κρατας οστινατος βασικα στα ποδια και συνεχιζεις να παιζεις το βιβλιο στα χερια.το Montuno ειναι το βασικο Afrocuban οστινατο που ειναι λιγο δυσκολο να στο εξηγησω γραπτως.. Θα προσπαθησω ομως

 

το hi-hat με το ποδι παιζει το 2 και το 4 και η κασσα παιζει το {και}του 2 και το 4.

ελπιζω να σε βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Αγαπητοι φίλοι,

 

Ενας τρόπος μελετης που ακολουθώ εγώ είναι, ότι πέραν της μελέτης κάθε ασκησης χωριστά με διάφορες παραλαγές στα τύμπανα όπως περιγράφονται απο εσάς, και με ostinati στα πόδια, εγώ συνδιάζω 2, 3 ή και 4 ασκήσεις μαζί δημιουργόντας μεγαλύτερες ασκήσεις (''φράσεις'' αν προτειμάτε να τίς ονομάσουμε) και τίς επαναλαμβάνω επί 10 φορές.

 

ΠΧ απο την πρώτη σελίδα του stick control, παίζω τίς ασκήσεις 5 και 6 συνεχόμενα , (η τίς 5,6,7 kai 8 συνεχόμενα ...  κ.ο.κ

 

Δοκιμάστε το ....... Σπαζοκεφαλιά αλλα έχει πλάκα !!!!!!!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου