Προς το περιεχόμενο

ποιο distortion πετάλι προτείνετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  ...από τρανζιστοράτα προτείνω καταρχάς το MSD  του Telegun όπου καινούριο κοστίζει 210€ και μεταχειρισμένο 14-170€ με συνηθστερη τιμή τα 150€.  Άλλη καλή επιλογή είναι το Riot της Shur που βγαίνει στα 200€(περίπου και με σχετική δυσκολία να το αγοράσεις) ενώ μεταχειρισμένο δεν ξέρω πόσο.

  Εκτός κι αν θες να πάρεις το απόλυτο για μένα πετάλι. Το λαμπάτο fat foot  του Telegun, στα 400€ στο οποίο: Στήνεις έναν ήχο(εννοώ bass,mid,treble,gain,edge) κι έχεις επιλογή μεταξύ extra gain(on και off) και high gain(on και off)[συνολικά 4 συνδυασμούς] και σε ό,τι ήχο κι αν παίζεις να πατήσεις το solo και αμέσως να μπουστάρει τον ήχο ώστε να ακουστείς άνετα στα σόλο σου(για το solo επιλέγεις μόνο level). Επίσης είναι υπέροχο πετάλι αλλά ως προενισχυτής δν πιάνεται! Και τέλος σε ενισχυτή σαν το δικό σου θ'ακούσεις ό,τι όταν το έχεις απενεργοποιημένο και απλά περνάει το σήμα της κιθάρας από μέσα τότε θα γλυκάνει πολύ όμορφα και το καθαρό του ενισχυτή σου!!! Πού και πού το βρίσκεις να πωλείται στα 300€ μεταχειρισμένο. Έχει έξοδο για να το παίζεις ως πετάλι, άλλη έξοδο για να το βάλεις κατευθελιαν σε τελικό(ως προενισχυτής) και line out για ηχογραφήσεις!!!

 

  Πάντως για το θεό μην πάρεις κάτι της αξίας των 100€ περίπου. Δεν είμαι κομπλεξικός με τις τιμές(ίσα ίσα αν έβρισκα κάτι φθηνότερο κι εξίσουκαλό θα το προτιμούσα) αλλά πετάλια όπως το metal muff  ή big muff και μέταλ ζώον θα αδικήσουν τη λάμπα του ενισχυτή σου!

 

Καλές αγορές και καλά Χριστούγεννα!

ΥΓ: Τα πετάλια όλα αυτά  όταν τα άκουσα εν τέλει κατέληξα ότι είναι ό,τι και οι τιμές τους! Των 200€ δικαιολογούσαν απόλυτα την τιμή τους απέναντι σ'αυτά των 100 ενω των 400 ήταν 2-3 επίπεδα πάνω από τα υπόλοιπα!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ειναι να δωσεις 400ε για distortion....

Εγω προτεινω κεφαλη Marshall jcm 800,μεταχειρισμενη καπου στα 700ε θα την βρεις ;D ;D ;D(πλακα κανω)Χρονια πολλα σε ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  εννοείται και πάλι το fat foot θα προτιμούσα! Έχω πα΄ξει και με καλύτερες κεφαλές από αυτή που προτείνεις και πάλι το fat foot είχε μακράν καλύτερο και πιο ευέλικτο distortion!

Επίσης είνα θέμα λογικής: Έχεις ένα μικρό καλό λαμπάτο ενισχυτή για σπίτι και για μικρά Live και χρησιμοποιείς το καθαρό του. Σε όλα τα υπόλοιπα live παίρνεις το καλό distortion πετάλι που αγαπάς και εμπιστεύεσαι και είσαι κομπλέ!Εκτός κι αν θες να κουβαλάς κεφαλή!

  Χωρίς να σημαίνει ότι δεν έπιασα το αστείο μεταξύ distortion πεταλιού και κεφαλής, έτσι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε κατι που δεν θα το ξαναπουλησεις, δηλαδη κορυφαιο.

SOLDANO GTO (ΑΝ ΤΟ ΒΡΕΙΣ!)

ΕΤΗΟS OVERDRIVE

Προσωπικη αποψη, αφου επαιξα με οτι υπαρχει απο πεταλια,οτι ειναι τα 2 κορυφαια

αναλογα με τον ηχο που θες.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε κατι που δεν θα το ξαναπουλησεις, δηλαδη κορυφαιο.

SOLDANO GTO (ΑΝ ΤΟ ΒΡΕΙΣ!)

ΕΤΗΟS OVERDRIVE

 

Φίλε bob, χωρίς να θέλω να σε θίξω και με κάθε καλή διάθεση, θέλω να σου επισημάνω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα, είμαστε απλά μέσοι Έλληνες..

Θα ήθελα ειλικρινά να μου πείς αν πιστεύεις ότι όσα προτείνεις κατά καιρούς, πραγματικά βρίσκουν κάποιο αντίκρισμα στους αναγνώστες του φόρουμ..?

Είναι σα να ψάχνω ενα καλό οικογενειακό αυτοκίνητο για να κάνω τη δουλειά μου και να μου προτείνεις το  CAYENNE, με βασικό μειονέκτημα οτι βγαίνει μόνο μεχρι 4800cc και 500 άλογα.

Έχω την αίσθηση ότι οι απαντήσεις που δίνεις κατά καιρούς, ανταποκρίνονται σε ερωτήσεις του τύπου..:

-Ποιό είναι το πιό ακριβό κεφάλι για γκάζια και συναυλιές στο Καραϊσκάκη;

-Ποιό είναι το πιό σπάνιο πανάκριβο και δυσεύρετο πετάλι OD που φτιάχτηκε ποτέ και αποκλείεται να βρώ;

Και πάλι ότι σου λέω έχει να κάνει με το κατά πόσο πιστεύω ότι βοηθάς η όχι..

Στα λέω έτσι γιατί έχουμε συνεργαστεί κ στο παρελθόν και θυμάμαι οτι είσαι πολύ εντάξει τύπος...

 

Όσον αφορά στο topic, εγώ προσωπικά έχω το fulldrive 2 (το πήρα απο τον ΒΟΒ10LΑΜΙΑ) και το OCD σε σειρά. Παίζω με μονούς και με αυτό το συνδιασμό έχω απο break up μέχρι όσο γκάζι θέλω. Απο headroom δε, δεν πιάνεται, ειδικά από όταν άκουσα τον SUPERFUNK κι άλλαξα το ηχείο του Blues Junior, με ένα eminence tonker...!!! Είμαι καλυμενος απο χρήση στο σπίτι μέχρι οποιοδήποτε live... ; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα σε ολους!

μου κανει εντυποση που κανεις δε λεει οτι για να παιξει το παλικαρι maiden,saxon,scorpions που πχ λεει,δεν του λετε οτι θελει 2πλους μαγνητες πρωτα.οτι distortion και να παρει με τους μονους τι αποδοση να παρει?????θα βουηξουν τα αυτια του απτον θορυβο

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα σε ολους!

μου κανει εντυποση που κανεις δε λεει οτι για να παιξει το παλικαρι maiden,saxon,scorpions που πχ λεει,δεν του λετε οτι θελει 2πλους μαγνητες πρωτα.οτι distortion και να παρει με τους μονους τι αποδοση να παρει?????θα βουηξουν τα αυτια του απτον θορυβο

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Όσον αφορά στο hum, ok.. ναί θα έχει κάμποσο παραπάνω, αλλά κανένας σοβαρός ηλεκρικός κιθαρίστας, δεν αφήνει ανοιχτό το volume όταν δεν παίζει.Γιατί όταν παίζει, δεν ακούγεται κανένας θορυβος.

Τώρα όσον αφορά στην ποσότητα του drive, δε νομίζω ότι κάποια απο τις μπάντες που ανέφερε, παίζουν με εξωφρενικό drive για να χρειάζεται διπλούς μαγνήτες. Το πρόβλημα για τους περισσότερους, είναι οτι δεν ξέρουν να τους χρησιμοποιούν τους μονούς. Αλλιώς εκτός απο περισσότερα πρίμα (που ούτως η άλλως βοηθούν στα γκάζια), έχουν και περισσότερα μπάσα. Αν σε αυτά προσθέσεις τον πλούτο σε αρμονικές κ δυναμικές, δε βλέπω το λόγω να αλλάξει σε διπλούς, εκτός κι αν παίζει metal και πάνω. Γενικά καλό είναι να θυμόμαστε που κ που οτι η κιθάρα μας έχει  volume κ tone controls (που δε δίνουν μόνο κβαντισμένες ποσότητες 0 και 10), που παίζουν τεράστιο ρόλο στη διαμόρφωση του πηγαίου σήματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει.συμφωνω αλλα ξερεις καλα οτι αλλο σωμα στα γκαζια βγαζει ο 2πλος + το 500αρι pot που ας πουμε ειναι συνηθες κατι δινει

οποτε και τους προτιμουν οι κιθαριστες των heavy rock group(και των αναφερθεντων).

any way ας κανει ο φιλος οτι νομιζει.απλα θεορω οτι ειναι θεμα χρονου να καταλαβει οτι τουλαχιστο ενας hum στη γεφυρα βοηθα σε αυτο το στυλ

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και χρονια πολλα κι απο μενα.

Δεν θα πω κατι πολυ διαφορετικο απο αυτα που εχουν ειπωθη.

Κατ'αρχην επενδυσε λιγα χρηματα και βαλε εναν noisless medium output

coilsize Humbucker στο bridge της κιθαρας σου.2 πατα πολυ καλες επιλογες

ειναι ο dimarzio chopper και ο seymour duncan hotrails.

Στην συνεχεια μπορεις να παρεις ενα καλο distortion pedal η πολυ γεματο και fat

οd pedal.2 Distortion πολυ καλα στη τιμη τους ειναι το msd telegun(το εχω και ειμαι

απολυτα ευχαριστημενος) και το black magic της crazy tube circuits.Και τα 2 υψηλης

ποιοτητας boutique ελληνικα πεταλια απολυτα versatile και με τελεια τεχνικη υποστηρηξη

απο τους κατασκευαστες τους.check them out.

2 Πολυ καλα overdrives ειναι το fulltone ocd και το crazy tube circuits stardust.Ωραια creamy overdrives με αρκετο gain και ογκο.Τα προτεινω κι αυτα ανεπιφυλακτα.

Αυτα απο μενα.Ελπιζω να βοηθεισα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου