Προς το περιεχόμενο

Αγορα κιθαρας η ενισχυτη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ειμαι νεος εδω κ εχω κολλησει σε ενα θεματακι...

Εχω ενα σετ που αγορασα ως πρωταρης (και ως αυτοδιδακτος δεν ειχα καμια προταση απο πουθενα) απο fender squier

 

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_rw_bk.htm

 

κ απο εναν smarvo gx25r

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/smarvo-gx-25r.html

 

τα οποια αγορασα απο τοπικο μαγαζι (κ δεν εχω σχεδον κανενα προβλημα μεχρι κ σολο απο bullet for my valentine βγαζω κ ακουγεται ολοιδιο,το μονο προβλημα ειναι οτι οι τεχνητες αρμονικες στις μπασες χορδες πιανονται σχετικα δυσκολα η κ καθολου)..Υστερα απο 1μιση χρονο κ υστερα απο πραγματικα αρκετες ωρες παιξιματος αποφασισα να αναβαθμισω τις δυνατοτητες μου κ να ερθω πιο κοντα στα ακουσματα μου (hard rock, κ πολυ metal)...Και εδω θελω να σας ρωτησω:

 

1η ερωτηση)να παρω πρωτα ενισχυτη η κιθαρα??

 

2η ερωτηση)αν παρω κιθαρα ποια μου προτεινετε??σκεφτομαι για την jackson js32t randy rhoads

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_js32t_rhoads_bk.htm

 

τι λετε,καλη???

 

3η ερωτηση)αν παρω ενισχυτη ποιον μου προτεινετε κ ποσα watt??Για ενισχυτη εχω σταμπαρει τον line 6 spider IV 75w

 

http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iv_75112.htm

 

πως σας φενετε καλη σκεψη??

 

 

Επιτελους τελειωσα,χιλια συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις απλα προσπαθω να αποφασισω οσο μπορω πιο ορθα.ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ θα διαφωνήσω με τον παραπάνω φίλο :)

Πάρα έναν λίγο μικρότερο ενισχυτή (οι Line 6 είναι εκπληκτικές επιλογές) κ μία λίγο καλύτερη κιθάρα. Η Jackson είναι επίσης πολύ καλή επιλογή σαν κιθάρα.

Απ'ότι κατάλαβα,ψάχνεις μια κιθάρα metal , κ οι jackson κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους σε αυτό.

Βάλε μας ένα budget που μπορείς να χαλάσεις σε κιθάρα,γτ υπάρχουν πάρα πολλές προτάσεις για όργανα!

Για μένα,χωρίς να ξέρω το budget σου, τσίμπα μία fernandes κ έναν ωραίο spider VI κ έχεις καθαρίσει ;)

Αλλιώς, καλή λύση είναι και η Jackson (όπως είπα κ παραπάνω). Έχε στο νου σου ότι για metal, καλύτερες λύσεις είναι οι active μαγνήτες (με τις μπαταρίες) :)

Ρίξε ένα μικρό ψάξιμο για μάρκες: Ltd, Fernandes, Schecter . Ήταν κ ένα παλικάρι που πουλούσε schecter στις αγγελίες,ρίξε κ εκεί μια ματιά!

Περιμένω να δω τα πόσα εχεις να διαθέσεις για να προτινω με ακρίβεια μοντέλα :)

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως σου ειπαν και οι παραπανω συνφορουμιτες,οι ενισχυτες της line 6 ειναι μια καλη λυση,μιας και εχουν και ψηφιακη επεξεργασια κια διαφορα ενσωματωμενα effects.Για κιθαρα εγω θα σου πρωτεινα να ριξεις και μια ματια και σε καμια CORT η και SCHECTER,μιασ και οπως λες σου αρεσει η ROCK και η METAL.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν σε παιρνει οικονομικο παρε και ενισχυτη και κιθαρα.

Αλλιως ψηφιζω κιθαρα, επειδη ειχε περασει μια squier απο τα χερια μου σαν την δικη σου δεν βγαζεις μεταλ ηχους απο την συγκεκριμενη κιθαρα και σε σχεση με humbucker οι single ειναι αρκετα πιο αδυναμοι.

Δες στις αγγελιες και θα βρεις κατι που θα σου αρεσει.

Τις προαλλες εδωσα μια Jackson RR3 (Made in Japan) για 300 ευρω. Με κατι τετοιο καθαρισες πιστευω.

 

Απο ενισχυτη για μεταλ θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι με 12αρι μεγαφωνο και καμπινα closed back.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ύστερα από κάποια χρόνια (16 συγκεκριμένα) συστηματικής ενασχλολησης με το metal κατάλαβα ότι δεν υπάρχουν metal και μη metal κιθάρες. Τα πάντα βγαίνουν από τα δάχτυλα. Αυτή τη στιγμή βασικό μου όργανο είναι μια Fender-Am. Standard και παίζουμε με την μπάντα Grind/Death. Έχω ακούσει metal album με γιαπωνέζικη fender (φορούσε τον Hot Rail) κουρδισμένη σε B ύφεση και μου έπεσαν τα σαγόνια. Υπάρχουν πια τόσοι μαγνήτες, τόσα preamps, τόσοι ενισχυτές και τόσα πετάλια για να βγάλεις ότι ήχο θέλεις με ότι όργανο θέλεις.

Βασικότατο λοιπόν για 'μένα είναι να αγοράσεις ένα όργανο που σε "ερεθίζει" αισθητικά και σε βολεύει παικτικά. Αν πετύχεις να είσαι ευχαριστημένος από αυτά τα 2 πραγματάκια καθάρισες.

Όσον αφορά στην αγορά ενισχυτή ή κιθάρας, άποψή μου είναι πάντα να αγοράζουμε κιθάρα πρώτα και μετά μηχανήματα. Μαθαίνεις να παίζεις με την κιθάρα και το έναυσμα για να παίξεις κιθάρα είναι το ίδιο το όργανο, οπότε καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.

Καλές αγορές και καλά τζαμαρίσματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ύστερα από κάποια χρόνια (16 συγκεκριμένα) συστηματικής ενασχλολησης με το metal κατάλαβα ότι δεν υπάρχουν metal και μη metal κιθάρες. Τα πάντα βγαίνουν από τα δάχτυλα. Αυτή τη στιγμή βασικό μου όργανο είναι μια Fender-Am. Standard και παίζουμε με την μπάντα Grind/Death. Έχω ακούσει metal album με γιαπωνέζικη fender (φορούσε τον Hot Rail) κουρδισμένη σε B ύφεση και μου έπεσαν τα σαγόνια. Υπάρχουν πια τόσοι μαγνήτες, τόσα preamps, τόσοι ενισχυτές και τόσα πετάλια για να βγάλεις ότι ήχο θέλεις με ότι όργανο θέλεις.

Βασικότατο λοιπόν για 'μένα είναι να αγοράσεις ένα όργανο που σε "ερεθίζει" αισθητικά και σε βολεύει παικτικά. Αν πετύχεις να είσαι ευχαριστημένος από αυτά τα 2 πραγματάκια καθάρισες.

Όσον αφορά στην αγορά ενισχυτή ή κιθάρας, άποψή μου είναι πάντα να αγοράζουμε κιθάρα πρώτα και μετά μηχανήματα. Μαθαίνεις να παίζεις με την κιθάρα και το έναυσμα για να παίξεις κιθάρα είναι το ίδιο το όργανο, οπότε καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.

Καλές αγορές και καλά τζαμαρίσματα!

+1

πλεον ακομα και οι fender εχουν αρκετο GAIN ετσι ωστε να βγαζουν metal !!!

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα πραγματα που ειδα οτι κοιτας πιο πανω ειδα οτι φτανεις στα 600€,αυτο ειναι το maximum ποσο?

Και εμενα η αποψη μου (οπως και των αλλων παιδιων απ'οτι διαβασα) ειναι να δωσεις βαση στην κιθαρα...

Οσο για τον ενισχυτη, εγω πια μετα απο λαθη του παρελθοντος δεν θα εδινα ποτε 300€ για να παρω solid state ενισχυτη... γνωμη μου...

 

Αν κοιταξεις στις αγγελιες που και που υπαρχουν καλα πραγματακια απο ενισχυτες  ;)

 

Οσο για κιθαρα για μεταλ σιγουρα να πας να παιξεις να δεις και τις διαφορες κτλ...

Μια στανταρ χιλιοδοκιμασμενη κιθαρα για τετοιες δουλεις ειναι χαλαρα Ibanez και jackson και schecter και οτι θες!!!

 

Απλα ψαξε και δοκιμαζε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τον ενισχυτη, εγω πια μετα απο λαθη του παρελθοντος δεν θα εδινα ποτε 300€ για να παρω solid state ενισχυτη... γνωμη μου...

 

 

+1

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω φυσικα θα προτεινα να τα παρεις και τα 2.

 

Αλλά:

 

-Με τον συγκεκριμένο ενισχυτή που έχεις και κιθάρα των 5000 ευρώ να βάλεις πανω του σκατά θα ακούγεται...

 

-Με την συγκεκριμένη κιθάρα που έχεις αν πάρεις εναν καλύτερο ενισχυτή θα την κάνεις να ακουστεί αξιοπρεπώς έως και ωραία.

 

Αυτό στο εγγυώμαι....

 

Τωρα αν εχεις λεφτα και για τα 2 παρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου