Προς το περιεχόμενο

Kατασκευη καμπίνας για κιθάρες!!! (χώρος αποθήκευσ&#951


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Σκοπευω να φτιαξω ενα χωρο αποθηκευσης για κιθάρα(ες) στο δωματιο μου.

Δυο οι επιλογές:

 

α) να φτιαξω εξολοκληρου απο την αρχή μια <καμπινα> στην οποία θα εχω τα κιθαρακια μου,

β) να μετατρεψω μια απο τις ντουλαπες του δωματιου μου σε καμπινα για κιθαρες

 

Ηθελα αν καποιος γνωριζει

 

-περι σωστες συνθηκες στις οποιες φυλασετε σωστα ενα οργανο

- περι θερμοκρασιας κατάλληλης και πως την πετυχαινουμε

- επίσης πώς να αποφυγω την υγρασια που μαζευετε σε κλειστους χώρους

- περι υλικών που πρέπει να χρησιμοποιήσω  

-επισης επιδη η καμπινα θα εχει φωτισμο το θεμα των λαμπών με ενδιαφερει

 

Να κατι εικονες που βρηκα στο δικτυο ως παραδειγμα

 

displaycase.jpgdscn0052m.jpg

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaal.jpg

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω και εγώ μια παρόμοια στο πρόγραμμα, και αφού έχω κάνει ήδη μαζι με επιπλοποιό το σχέδιο, να σου πω που καταλήξαμε

 

Αφού το έπιπλο θα είναι μέσα στο δωμάτιό σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με θερμοκρασία και υγρασία αφού αυτές θα είναι μέσα στο έπιπλο όσο θα είναι και στο δωμάτιό σου. Μην σου πώ οτι μέσα στο έπιπλο η υγρασία θα είναι ακόμα μικρότερη

 

Αν βάλεις φωτισμό βάλε LED λάμπες. Είναι κρύες!!

 

Απο υλικά βάλε MDF στα "ξύλινα" μέρη. Μακρυά απο νοβοπάν γιατί βρωμάει.

 

Αν φτιάξεις απο την αρχή έχε υπόψη σου οτι είναι ακριβούτσικο. (όπως άλλωστε και κάθε custom έπιπλο κλπ)

 

Εμένα θα μου πάει (ξύλα, τζάμια, υφάσματα, λούστρα, φωτισμός, μάστορας) με τη μισή εργασία (τριψίματα κλπ) δική μου γύρω στα 1600€ στην καλύτερη περίπτωση (ανάλογα πόσα μεροκάματα θα φάω του μάστορα)

 

Τώρα για να μετέτρεπες μια απο τις ντουλάπες..... :-\ δεν ξέρω πως θα γίνει. Νομίζω οτι θα είναι δυσκολότερο στην τελική

 

Tips:

 

1. βάλε στην πάνω μεριά υφασμάτινη επένδυση και άσε τρύπες στο "ταβάνι" έτσι ώστε το ύφασμα να κρύβει τις τρύπες. έτσι θα αερίζεται ο κλειστός χώρος και θα φεύγει τυχόν θερμότητα απο τις λάμπες

 

2. Φτιάξε το έπιπλο τόσο φαρδύ ωστε στα ντουλαπάκια απο κάτω να χωράνε οι θήκες απο τα όργανα

 

3. Ανάμεσα σε λάμπες και όργανα βάλε μια επιφάνεια plexiglass για θερμομόνωση. Δηλαδή οι λάμπες να είναι σαν σε βαθούλωμα πίσω απο το plexi. Μπορείς να βάλεις και χρωματιστό plexiglass ή ακόμα καλύτερα παλιό (vintage) κουρδισμένο για να έχεις πάντα original plexi ήχο ;D ;D :P

 

4. Βάλε led και στις μπροστινές κολώνες του επίπλου έτσι ωστε να μην φαίνονται απο εμπρός και να φωτίζονται τα όργανα απο διάφορες γωνίες

 

5. Αν βάλεις επένδυση ύφασμα (τσόχα με χίλια), πίσω απο το ύφασμα βάλε καμια εφημερίδα για να τραβά την όποια υγρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το έπιπλο θα είναι μέσα στο δωμάτιό σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με θερμοκρασία και υγρασία αφού αυτές θα είναι μέσα στο έπιπλο όσο θα είναι και στο δωμάτιό σου. Μην σου πώ οτι μέσα στο έπιπλο η υγρασία θα είναι ακόμα μικρότερη

 

Γι'αυτό μην είμαστε και πολύ σίγουροι.Έχω δει αρκετά όργανα να χαλάνε απο υγρασία (να σκουριάζουν εντελώς κλειδιά,καβαλλάρηδες,κτλ.) μέσα σε θήκες.

Ενώ άλλα όργανα στο ίδιο δωμάτιο,να είναι μια χαρά.Υπάρχουν βέβαια αφυγραντήρες που θα μπορούσες να βάλεις μέσα,αλλα κατά τη γνώμη μου μην το κάνεις και πολύ "αεροστεγές".

Δε πας και κανά IKEA πρώτα,μπας και έχει τίποτα απ΄το οποίο να ξεκινήσεις; (Λέμε τώρα)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θήκες δεν ξέρω τι γίνεται αλλά μέσα σε ξύλινο ή MDF έπιπλο είναι εμφανώς (μετρημένη) μικρότερη απο οτι στο δωμάτιο.

 

Μπορείς να κάνεις οτι μόντα θέλεις.

Π.χ. άσε την οροφή ή τον πάτο άβαφτο για να "τραβάει" και ντύσε το ξύλο με ύφασμα για να μην φαίνεται.

Βάλε μέσα ένα υγρόμετρο (όπως αυτό που έχουν για τα πούρα) και αν δεις οτι ανεβαίνει βάλε μέσα στη θήκη κάτι χάρτινο (π.χ. βιβλίο, περιοδικό) ή άσε δυο τρύπες (π.χ. στην οροφή για να μην φαίνονται) και βάλε 2 ανεμιστητράκια απο pc, ένα να βάζει αέρα και ένα να βγάζει, με δικό τους διακόπτη ή ακόμα καλύτερα με ηλεκτρονικό διακόπτη συνδεδεμένο με ηλεκτρονικό υγρόμετρο και να ανοίγουν αυτόματα στην υγρασία που θα έχεις ρυθμίσει. (Δεν ξέρω αν γίνεται αλλα λέμε τώρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και βάλε 2 ανεμιστητράκια απο pc, ένα να βάζει αέρα και ένα να βγάζει, με δικό τους διακόπτη ή ακόμα καλύτερα με ηλεκτρονικό διακόπτη συνδεδεμένο με ηλεκτρονικό υγρόμετρο και να ανοίγουν αυτόματα στην υγρασία που θα έχεις ρυθμίσει. (Δεν ξέρω αν γίνεται αλλα λέμε τώρα...)

 

σιγουρα γινεται, αλλα θελει controller βιομηχανικου επιπεδου που μπορει να δινει εξοδους ελεγχου...

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[καργα off-topic]

 

ή ακόμα καλύτερα με ηλεκτρονικό διακόπτη συνδεδεμένο με ηλεκτρονικό υγρόμετρο και να ανοίγουν αυτόματα στην υγρασία που θα έχεις ρυθμίσει. (Δεν ξέρω αν γίνεται αλλα λέμε τώρα...)

 

Φυσικα και γινεται!

ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΣ RULZZZ!!! :P

 

[/καργα off-topic]

 

edit: με προλαβανε :( :P

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο μέρος για την φύλαξη, των μας αγαπημένων μας εγχόρδων,

και .....κάποια μέρα δεν θα πάει χαμένο  ;D ;D

Makis....είσαι θεός!!!!!!!! Πές του τώρα ότι έχεις και ένα καταπληκτικό και ότι του το πουλάς (ή έστω το ανταλλάσεις), και τι στον κόσμο!!!!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Makis....είσαι θεός!!!!!!!! Πές του τώρα ότι έχεις και ένα καταπληκτικό και ότι του το πουλάς (ή έστω το ανταλλάσεις), και τι στον κόσμο!!!!!!!!

 

Μαραθώνιε κατάλαβα τι θέλεις ...θα είσαι ο πρώτος μου πελάτης.... όταν ξεκινήσει η (επιχείρηση)  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαραθώνιε κατάλαβα τι θέλεις ...θα είσαι ο πρώτος μου πελάτης.... όταν ξεκινήσει η (επιχείρηση)   ;D ;D

Που κακόχρονο νάχεις.... ;D ;D ;D

Εγώ δεν πιστεύω σε κουρδισμένα ξύλα ;) ;) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου