Προς το περιεχόμενο

Guild S-100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Ξέρει ή μήπως έχει ακούσει κανένας αν θα φέρει κάποιος στην Αθήνα τις ηλεκτρικές κιθάρες της Guild? Ψήνομαι να δοκιμάσω την εξής

http://guildguitars.com/g/s-100-polara/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα δεν ειναι μια εταιρεια τετοιου βεληνεκους να βγαζει ταυρακι-αντιγραφη; Αν εξαιρεσουμε τον καβαλαρη, τοτε οπτικα δεν εχει αλλη διαφορα απο πρωτης ματιας.

Συγνωμη αν σπαμαρω, απλα μου φαινεται οτι ειναι κριμα γιατι η guild βγαζει οργανα ισως και πιο ποιοτικα απο την gibson, οποτε αν εβγαζε για παραδειγμα ενα αλλο σχεδιο, πρωτοτυπο, θα ηταν μια αξιολογη αγορα.

Στο θεμα μας τωρα, δεν υπαρχει επισημη αντιπροσωπια της εταιρειας στην Ελλαδα, αλλα μια κιθαρα που ειχα αγορασει την ειχα παρει απο το thebouzoukishop, σε τιμη καλυτερη απο του θωμα. Δεν χανεις κατι να ρωτησεις!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα δεν ειναι μια εταιρεια τετοιου βεληνεκους να βγαζει ταυρακι-αντιγραφη; Αν εξαιρεσουμε τον καβαλαρη, τοτε οπτικα δεν εχει αλλη διαφορα απο πρωτης ματιας.

Συγνωμη αν σπαμαρω, απλα μου φαινεται οτι ειναι κριμα γιατι η guild βγαζει οργανα ισως και πιο ποιοτικα απο την gibson, οποτε αν εβγαζε για παραδειγμα ενα αλλο σχεδιο, πρωτοτυπο, θα ηταν μια αξιολογη αγορα.

Στο θεμα μας τωρα, δεν υπαρχει επισημη αντιπροσωπια της εταιρειας στην Ελλαδα, αλλα μια κιθαρα που ειχα αγορασει την ειχα παρει απο το thebouzoukishop, σε τιμη καλυτερη απο του θωμα. Δεν χανεις κατι να ρωτησεις!

 

Η s-100 σαν μοντέλο υπάρχει από το 1965 αλλά με άλλο look...

b62c12acb99a91d1ce17bd1e93842be5.jpg

 

Το look η guild το άλλαξε το 1970 όταν λάνσαρε την νέα της σειρά από solidbodies.

http://www.vintageguitarandbass.com/adDetails/72

 

Τα υλικά και η κατασκευή των Guild στα seventies (αν κρίνω από τη δικιά μου) ήταν top notch.

Για τις σημερινές guild δεν ξέρω, από τότε που έγινε παράρτημα της fender "ειδικεύεται" σε πιο low budget όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, και παλι, απο το 63 την εχει η Gibson, δεν πιστευω οτι καποιος αμφισβητει την αντιγραφη, στο καινουριο μοντελο τουλαχιστον, το παλιο ηταν πιο original. (Mα καλα, γιατι το αλλαξαν;;;)

 

Τωρα για τις διαφορες σε παχος σωματος κτλ, ισως να βρισκονται και σε καποια μοντελα της gibson, αλλα αυτα ειναι καθαρα θεμα προσωπικου γουστου...

 

Αυτο το μοντελο υπηρχε πριν αγοραστει απο τη fender βεβαια, αλλα δεν μου φαινεται low budget!

http://guildguitars.com/guitars/acoustic-guitars/dreadnought/

 

d55

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου