Προς το περιεχόμενο

6-χορδη vs 7-χορδη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά και πάλι..

Είμαι εδώ και καιρό στην αγορά νέας κιθάρας..οι επιλογές λίγες λόγω αριστερής μου φύσης..

μετά από ψάξιμο βρήκα μια κιθάρα που μου άρεσε εμφανισιακά..απλά είναι 7-χορδη..

δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου 7-χορδη κιθάρα..και αναρωτιέμαι..το μπράτσο είναι πολύ φαρδύτερο?  Θα μπορώ να παίζω με την ίδια ευκολία όπως σε 6-χορδη ή θα τυραννιέμαι?

Αυτά..φυσικά όποιες συμβουλές που δεν έχω σκεφτεί, καλοδεχούμενες!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχοντας μια μικρή εμπειρία από αυτό το δίλημμα θα σου πω ότι όλα αυτά είναι στο μυαλό.Όλα είναι θέμα συνήθειας,ναι το μπράτσο είναι πιο φαρδύ,αλλά όχι τόσο ώστε να μην μπορείς να παίξεις.Βάλε και στα θετικά ότι θα μπορέσεις να εξερευνήσεις νέους πολύ ενδιαφέροντες ήχους.Αλλά δε μας είπες,δεν υπάρχει αυτό το μοντέλο σε 6χορδο;;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μετά την 6χορδη πιάσω την 7χορδη μου φαίνεται λιγάκι..."κάπως".

Όταν μετά το μπάσο(5άρι) πιάσω την 7χορδη,αυτή μου φαίνεται πούπουλο! ;D

 

Πέρα από την πλάκα, είναι θέμα συνήθειας(πολύ γρήγορης) και η μετάβαση από 6 σε 7 τίποτα το φοβερό που να σε κάνει να μην της δώσεις μιά ευκαιρία.Το δυσκολότερο ίσως σημείο είναι να μπορέσεις να παίζεις καθαρά κρατώντας "ήσυχες" όσες χορδές περισσεύουν.Κι αυτό όμως θα το πετύχεις με λίγο practice.

Έχω δει μερικές στις αγγελίες(αλλά και αρκετές σε μαγαζιά) άρα μπορείς να πας να παίξεις να δεις και μόνος σου πώς την αισθάνεσαι στα δικά σου χέρια.

 

Πάντως αν παίζεις metal, η 7άρα είναι ταμάμ(!) και,όχι μόνο θα γουστάρεις τρελά,αλλά αν γράφεις κι όλας θα βρεις μπροστά σου ένα νέο κόσμο-καμβά για να δημιουργήσεις.

Πώς τα λέω ο κερατάς!  8)

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ebay.com/itm/DEAN-LEFT-HANDED-RUSTY-COOLEY-WRAITH-7-SIGNATURE-LEFTY-GUITAR-/300946819799?pt=Guitar&hash=item4611d40ad7

Η 7-χορδη είναι αυτή..νομίζω δεν έχει 6-χορδη λόγω signature model...

MiCat καλά τα λες...Με βάζεις σε σκέψεις..Metal παίζω και κάνω τα πρώτα δειλά μου βήματα σε γράψιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ!

Αριστερή ε?Μου ξέφυγε ρε γμτ...Την έβλεπα κι εγώ αυτήν όταν έψαχνα, αλλά είχε floyd και δεν το συμπαθώ καθόλου.

Κοίτα,αυτοί που έχουν αρκετές 7άρες είναι τα παιδιά στην Schecter

Κάντους ένα τηλεφωνο μήπως έχουν και αριστερή να πας να παίξεις.Επίσης κάποια στιγμή είχε πάρει το μάτι μου μία Jeff Loomis αριστερή που πουλιόταν στις αγγελίες.

 

Όσο για τα "δειλά βήματα" ένα έχω να σου πω...

ΟΡΜΑ!!!

Δεν ξέρεις τι χάνεις!

;)

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 7χορδη περιέχει μια 6χορδη :D

 

Eιδικά αν παίζεις metal βολεύει γιατί δε χάνεις εύρος νοτών.Αν δεν τίθεται περιορισμός κουρδίσματος 6χορδης λόγω μπάντας (που και πάλι μπορείς να το παλέψεις με διάφορους τρόπους) ,μην το σκεφτείς.Στην αρχή σου φαίνεται πιο πλατιά η ταστιέρα,και ότι έχεις να δαμάσεις μια παραπάνω χορδή,αλλά συνηθίζεται γρήγορα αν ασχοληθείς μαζί της.Στο λέω εγώ που έχουν περάσει από τα χέρια μου και 7χορδες,μέχρι και 8χορδες fanned fret.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βουρ για 7χορδή, θα τη συνηθίσεις πιστεύω δεν είναι τίποτα τραβηγμένο, +συν οτι θα έχεις και άλλο ένα ''διαφορετικό'' όργανο με άλλο κούρδισμα.

Από προσωπική εμπειρία εγώ συνήθισα αρκετά γρήγορα θα έλεγα, δεν με δυσκόλεψε-κούρασε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι τις παραπάνω χορδές, τις χρειαζόμαστε όταν έχουμε εξαντλήσει τις δυνατότητες των 6. Μπορεί όμως να είμαι και λάθος.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι τις παραπάνω χορδές, τις χρειαζόμαστε όταν έχουμε εξαντλήσει τις δυνατότητες των 6. Μπορεί όμως να είμαι και λάθος.  :)

 

Όχι βρε συ...μου ακούγεται λίγο απόλυτο αυτό που λες.Δεν θα συμφωνήσω

Πρέπει να είσαι ο Jeff Loomis για να πάρεις μιά 7χορδη?

Δηλαδή να την πετάξω τη δικιά μου???

;D ;D ;D

Άλλωστε αυτό που αναφέρεις ως "δυνατότητες" για κάποιους μπορεί να μεταφραστεί και ως "ηχητικές δυνατότητες" του οργάνου και όχι του παίχτη,οπότε αν η 6χορδη δεν σε καλύπτει πας στην 7άρα που ταιριάζει στο είδος που παίζεις.Μην ξεχνάμε και τον παράγοντα "είδος μουσικής" ε;

 

 

 

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω την γνωμη μου μιας και εχουν περασει απτα χερια μου 7χορδες, 8 χορδες και μπολικες 6χορδες.

 

Γενικα η παραπανω χορδη εκει καποια θετικα:

1. Βοηθαει στην μελετη, οσον αφορα την αρμονια γιατι μπορεις να φτιαξεις ακορντα με την εξτρα χορδη, βεβαια δεν θα τα χρησιμοποιησεις ποτε, αλλα λεμε τωρα

2. Βοηθαει στην τεχνικη το αριστερο χερι, εξαιτιας του στενου spacing των χορδων στα πρωτα ταστα πρεπει τα δαχτυλα να πατανε ακριβως τα ακορντα και οχι στο περιπου. αυτο ισχυει και για την μελετη σε κλιμακες αρπετζιος κλπ επισης το αριστερο χερι παιρνει "αναγκαστικα" την σωστη θεση (οπως ειναι στην κλασικη). Μετα η μεταβαση στις 6 σε κανει καλυτερο παιχτη τις περισσοτερες φορες. φυσικα βοηθαει και στην τεχνικη του δεξιου, alternate, string skipping etc

 

Αρνητικα

1. θελει λιγο χρονο να την συνηθισεις στο ενδιαμεσο θα σου σπασουν τα νευρα.θελει υπομονη, αλλα ΔΕΝ ειναι κατι ακατορθωτο

2. πολλοι λενε οτι μπορεις να παιζεις κομματια που ειναι σε πιο χαμηλα κουρδισματα..για μενα ειναι μυθος, δηλαδη πως στο καλο μπορεις να παιξεις το aerials των system of a down που ειναι σε drop C κουρδισμα? αρα για μενα αυτο δεν ισχυει..

3. αλλος ενας μυθος ειναι οτι αυξανει την δημιουργικοτητα σου, χμ...μαλλον διαφωνω, γιατι ουσιαστικα οτι εκανες στις μπασες της 6χορδης το ιδιο θα κανεις και στις μπασες τις 7χορδης.

 

All in all, αφου την γουσταρεις παρτην, χαμενη δεν παει, και θεωρω οτι τα θετικα (ειδικα στην τεχνικη) ειναι πολυ σημαντικα. Σε μενα τουλαχιστον δουλεψε πολυ.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου