Προς το περιεχόμενο

Ενσωματομένη ή εσωτερική κάρτα ήχου?


georgym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πρόσφατα ενα καίνουργιο υπολογιστή και χρησιμοποιώ την ενσωματομένη κάρτα ήχου του μαζί με τα 5.1 ήχεια logitech σείρα Z506. Η μητρική έχει την καίνουργια σειρά ι7 HD audio τις intel.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Είναι αρκετά κάλη η ενσωματομένη καρτα ήχου ή μπορω να δω μεγαλη διαφορά αμα προσθέσω μια εσωτερική κάρτα?\

 

Από εσωτερική είδα την  ASUS XONAR DX στα 70 euro.

Αξίζει να την αγοράσω ή δεν θα δω και τόσο μεγάλη διαφορά από την ενσωματομένη?

 

Υ.Γ. Την κάρτα την θέλω για να ακούω μούσικη όχι για ηχογραφήσεις.

 

ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπτωματικά δοκίμασα πρόσφατα σε ένα generic- multimedia σύστημα την onboard κάρτα ήχου, γιατί δεν είχαμε συνδέσει ακόμα την εσωτερική. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ο ήχος της, έχουν εξελιχθεί φοβερά οι οnboard, και να φανταστείς δεν ήταν και κάνα τρελό σύστημα. Σε σημείο που η add on κάρτα γνωστής Multimedia εταιρίας που μπήκε αργότερα, είχε... σαφώς χειρότερο ήχο. Τελικά βέβαια προτιμήθηκε αυτή λόγων πολλαπλών συνδέσεων, αλλά όπως και να έχει είναι εντυπωσιακό.

 

Σε παλαιότερους πειραματισμούς μου σε άλλα συστήματα βέβαια είχε αποδειχθεί ότι υπήρχε ένα ενσωματωμένο exciter- eq που έκανε τη διαφορά στην Onboard. Όπως και να έχει όμως για απλή ακρόαση νομίζω ότι σαφώς αρκούν. Εξαρτάται βέβαια και από τις απαιτήσεις, υπό Normal συνθήκες πάντως όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η onboard κάρτα σε καλύπτει απόλυτα για την ακρόαση μουσικής (και όχι μόνο). Τα κυκλώματα ήχου που τοποθετούν πλέον οι εταιρίες στις μητρικές τους, όπως αναφέρει και ο manosx, είναι πολύ ποιοτικά και δεν υπάρχει λόγος αγοράς εσωτερικής κάρτας (όπως κάναμε πριν 5-10 χρόνια).

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις γρήγορες απαντήσεις,

 

Δεν ήμουν πολύ σαφής σε αυτό. Μιας και είμαι μουσικός θέλω ο ήχος να είναι όσο το δυνατόν καλύτερος. Από κάρτες ήχου δεν γνωρίζω πολλά ομως. Θα με ενδιέφερε να έπαιρνα την εσωτερική κάρτα που ανέφερα άλλα φοβάμαι αυτο που είπες, ότι μπόρει να είναι χειρότερη από την ενσωματομένη.

 

Σε συγκριση τις ενσωματομενης με την κάρτα της asus πια από τις δυο είναι καλύτερη (όσων αφορα ποιότητα ήχου και χαρακτηριστηκά) και αμα η asus είναι καλύτερη, πόσο μεγάλη είναι η διαφορά τους?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι, η γνώμη μου είναι αυτή. Έτσι και αλλιώς τα ηχεία που έχεις δεν είναι ηχεία προορισμένα για σοβαρή ακρόαση μουσικής, οπότε εφόσον ο ήχος είναι αλυσίδα άραξε όπως είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συγκριση τις ενσωματομενης με την κάρτα της asus πια από τις δυο είναι καλύτερη (όσων αφορα ποιότητα ήχου και χαρακτηριστηκά) και αμα η asus είναι καλύτερη, πόσο μεγάλη είναι η διαφορά τους?

 

Δεν γνωρίζω ποια είναι η καλύτερη ούτε πόσο μεγάλη είναι η διαφορά τους. Απ' ό,τι είδα στο site της ASUS, η κάρτα που παραθέτεις έχει αρκετά σαφή προσανατολισμό προς το gaming. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, υποθέτω ότι εκεί θα καταλάβεις διαφορά.

 

Όσον αφορά καθαρά το κομμάτι της ακρόασης μουσικής, προσωπικά μπορώ να σου πω ότι διαφορές δεν καταλαβαίνω. Τώρα αν εσύ είσαι "ψείρας" και ενδιαφέρεσαι και για την παραμικρή λεπτομέρεια του ήχου (που δεν το πιστεύω μια και από υπολογιστή θα ακούς και πολλά mp3/youtube κλπ., πράγμα που δε θα έκανε κάποιος "άρρωστος" με την ηχητική πιστότητα ), ίσως και να χρειάζεσαι το καλύτερο δυνατό, έστω και στα νούμερα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου