Προς το περιεχόμενο

Πώς να λιμάρω τον καβαλάρη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους!Θα ήθελα για μια ακόμα φορά τα φώτα των ειδικών. Η αλεκτρακουστική κιθάρα μου έχει ελαφρώς σκευρώσει και στα τάστα κοντά στο ηχείο έχει μεγαλώσει ενοχλητικά η απόσταση χορδής-ταστιέρας. Απ'ότι βλέπω μάλλον το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να λιμάρω τον καβαλάρη.Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν υπάρχει καμιά μέθοδος που κατά τη γνώμη σας θα ήταν καλό να ακολουθήσω. Πώς να τον λιμάρω πχ κλπ. Σας ευχαριστώ! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθαρα σου δεν εχει truss rod (βεργα στο μανικι)? Οταν παιρνει το μανικι, απο εκει το ρυθμιζουμε...Το λιμαρισμα του καβαλαρη εφαρμοζεται σε συγκεκριμενες περιπτωσεις. Προτου προχωρησεις σε κατι τετοιο, δοκιμασε να εξαντλησεις τα οποια περιθωρια βελτιωσης μεσω truss rod adjustment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρακουστική?! Δηλαδή, έχει truss rod?

Όχι δεν θα "λιμάρεις τον καβαλάρη" αλλά θα ρυθμίσεις το truss rod!

Βρίσκεται μέσα η βίδα, στο "ηχείο". Μήπως να την πας σε έναν οργανοποιό?

 

Edit: Πρόλαβε και ο odis13...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθαρα σου δεν εχει truss rod (βεργα στο μανικι)? Οταν παιρνει το μανικι, απο εκει το ρυθμιζουμε...Το λιμαρισμα του καβαλαρη εφαρμοζεται σε συγκεκριμενες περιπτωσεις. Προτου προχωρησεις σε κατι τετοιο, δοκιμασε να εξαντλησεις τα οποια περιθωρια βελτιωσης μεσω truss rod adjustment.

 

Έχω εξαντλήσει τα όρια που λες νομίζω.Σε ποιες περιπτώσεις εφαρμόζουμε το λιμάρισμα?Κι επίσης, γνωρίζεις κάποια μέθοδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ξερου τυπου υαλοχαρτο 80αρι πανω σε επιπεδη επιφανεια χρειαζεσαι κ τριβεις τον καβαλαρη (απο την βαση, οχι εκει που πατανε οι χορδες ;D) Mεχρι το επιθυμητο action.

πρεπει ομως να δοκιμαζεις συνεχως ωστε να μην το φας πολυ κ τριζει!

Γιατι μετα πας για καινουριο καβαλαρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ξερου τυπου υαλοχαρτο 80αρι πανω σε επιπεδη επιφανεια χρειαζεσαι κ τριβεις τον καβαλαρη (απο την βαση, οχι εκει που πατανε οι χορδες ;D) Mεχρι το επιθυμητο action.

πρεπει ομως να δοκιμαζεις συνεχως ωστε να μην το φας πολυ κ τριζει!

Γιατι μετα πας για καινουριο καβαλαρη!

 

Αυτός είσαι!Σε ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου