Προς το περιεχόμενο

Kατασκευη καμπίνας για κιθάρες!!! (χώρος αποθήκευσ&#951


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και βάλε 2 ανεμιστητράκια απο pc, ένα να βάζει αέρα και ένα να βγάζει, με δικό τους διακόπτη ή ακόμα καλύτερα με ηλεκτρονικό διακόπτη συνδεδεμένο με ηλεκτρονικό υγρόμετρο και να ανοίγουν αυτόματα στην υγρασία που θα έχεις ρυθμίσει. (Δεν ξέρω αν γίνεται αλλα λέμε τώρα...)

Εγκρίνω και επαυξάνω

 

 

Εγώ δεν πιστεύω σε κουρδισμένα ξύλα

 

Μανία ρε παιδάκι μου αυτός ο άνθρωπος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο μέρος για την φύλαξη, των μας αγαπημένων μας εγχόρδων,

και .....κάποια μέρα δεν θα πάει χαμένο  ;D ;D

 

 

+100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

..και βάλε 2 ανεμιστητράκια απο pc, ένα να βάζει αέρα και ένα να βγάζει, με δικό τους διακόπτη ή ακόμα καλύτερα με ηλεκτρονικό διακόπτη συνδεδεμένο με ηλεκτρονικό υγρόμετρο και να ανοίγουν αυτόματα στην υγρασία που θα έχεις ρυθμίσει. (Δεν ξέρω αν γίνεται αλλα λέμε τώρα...)

 

Πως δεν γίνεται. Πάρε και ένα PC, κατέβασε το utility του jasemeister για τους ανεμιστήρες και είσαι έτοιμος.

Και μια και θα έχεις PC, πάρε μια εργαστηριακή κάρτα με πολλαπλά I/O και βάλες καμια 10ριά αισθητήρες θερμοκρασίας (σε διαφορετικά σημεία), τουλάχιστον 2 αισθητήρες πίεσης, 2 υγρόμετρα και έναν ανιχνευτή ραδιενέργειας. Επίσης, μια φορά το μήνα να κάνεις στις κιθάρες αγιασμό και ξεμάτιασμα (σμπληρωματικό).

(Οι μπλέ χαντρες στο γωνίες είναι προαιρετικές αν γίνεται αγιασμός. Αλλά ένα κόκκορα στην κάτω αριστερή κολωνα θα πρέπει να σφάξεις οπωσδήποτε.)

 

 

 

ΤΙ ΛΕΤΕ βρε σεις  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια η καμπινα μου θα ειναι Vintage ;D ;D..τι ανεμιστηρακια και pc  8)

εχω ηδη κοιταξει στο Ικεα και εχω βρει κανα δυο ετοιμα επιπλακια με τζαμαρια τα οποια θα ηταν μια καλη αρχη αν και σκεφτομαι να αγορασω τα ξυλα χύμα, να τα βαψω λουστραρω ή ισως ντισω με καπλαμά. Ετσι θα μου ερθει οικονομικοτερα και θα γουσταρω και περισσοτερο.

Τι λετε??? μια απο τις πλευρες να ειναι ανοιχτη για να μπαινει ο αερας δωματιου ωστε να μην εχει διαφορα θερμοκρασιας στα μεσα έξω?

λαμπάκια σκεφτομαι κατι σε led σε αποχρωση που να κανει τα κιθαρακια μου trippy

 

 

αλήθεια..μια καμπινα κιθαρών...μπορει να τις φυλαξει αποτελεσματικοτερα απο ότι οι σκληρες θήκες?

 

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αφού το έπιπλο θα είναι μέσα στο δωμάτιό σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με θερμοκρασία και υγρασία αφού αυτές θα είναι μέσα στο έπιπλο όσο θα είναι και στο δωμάτιό σου. Μην σου πώ οτι μέσα στο έπιπλο η υγρασία θα είναι ακόμα μικρότερη

πάντως τώρα που τις εχω μεσα σε σκληρες θήκες μεσα στη ντουλαπα μου, αν αφησω τη ντουλαπα κλειστη και την ανοιξω μξετα απο ώρες..ο αερας μεσα στη ντουλαπα ειναι παγωμενος σε σχεση με του δωματιου. (το δωματιο ζεστενετε απο ανθρωπους ,συσκευες,θερμανση κτλ κτλ)

 

Αν βάλεις φωτισμό βάλε LED λάμπες. Είναι κρύες!!

 

Απο υλικά βάλε MDF στα "ξύλινα" μέρη. Μακρυά απο νοβοπάν γιατί βρωμάει.

Tips:

1. βάλε στην πάνω μεριά υφασμάτινη επένδυση και άσε τρύπες στο "ταβάνι" έτσι ώστε το ύφασμα να κρύβει τις τρύπες. έτσι θα αερίζεται ο κλειστός χώρος και θα φεύγει τυχόν θερμότητα απο τις λάμπες

 

2. Φτιάξε το έπιπλο τόσο φαρδύ ωστε στα ντουλαπάκια απο κάτω να χωράνε οι θήκες απο τα όργανα

 

3. Ανάμεσα σε λάμπες και όργανα βάλε μια επιφάνεια plexiglass για θερμομόνωση. Δηλαδή οι λάμπες να είναι σαν σε βαθούλωμα πίσω απο το plexi. Μπορείς να βάλεις και χρωματιστό plexiglass ή ακόμα καλύτερα παλιό (vintage) κουρδισμένο για να έχεις πάντα original plexi ήχο ;D ;D :P

 

4. Βάλε led και στις μπροστινές κολώνες του επίπλου έτσι ωστε να μην φαίνονται απο εμπρός και να φωτίζονται τα όργανα απο διάφορες γωνίες

 

5. Αν βάλεις επένδυση ύφασμα (τσόχα με χίλια), πίσω απο το ύφασμα βάλε καμια εφημερίδα για να τραβά την όποια υγρασία

 

πολυ χρησιμες πληροφοριες!!!! ;) ;) ;)

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..τι ανεμιστηρακια και pc.....

 

οχι και pc αλλά από για να είναι αθόρυβα

 

μια απο τις πλευρες να ειναι ανοιχτη για να μπαινει ο αερας δωματιου ωστε να μην εχει διαφορα θερμοκρασιας στα μεσα έξω?

 

θα μπαίνει και σκόνη ομως. Βάλε κάτι για φίλτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου