Προς το περιεχόμενο

Κλαβιέ/Digital piano με "βαριά" πλήκτρα...


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους…

 

Θέλω τη γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα..

 

Θέλω να πάρω ένα κλαβιέ για το home-studio (της πλάκας) που έχω, και επειδή δεν βρίσκω κάτι σχετικά μικρό με καλή ποιότητα βαρυκεντρισμένων πλήκτρων,

ψάχνω κάτι σε digital πιάνο που να έχει και midi in/out για να το χρησιμοποιώ με το Kontakt…

 

Ιδανικά θα έπαιρνα αυτό (έχω δοκιμάσει άλλο kawai και έπαθα πλάκα, από κριτικές που έχω διαβάσει και για το συγκεκριμένο, νομίζω ότι θα μου έκανε):

KAWAI ES 6 B

218136.jpg

http://www.thomann.de/gr/kawai_es_6_b.htm

αλλά επειδή δεν θέλω να δώσω τόσα πολλά χρήματα ψάχνω για κάτι άλλο…

 

Νο1 κριτήριο επαναλαμβάνω, είναι να έχουν τα πλήκτρα την αίσθηση του πιάνου και όχι του synth/ημιβαρυκεντρισμένα κ.α. (Είχα πάρει παλαιότερα ένα doepfer (1200+) από έξω, αλλά όταν ακούμπησα τα πλήκτρα ξενέρωσα απίστευτα... ωραίο μηχανημα κατά τα’ άλλα, ειδικά σε ποιότητα κατασκευής και design)

 

Λοιπόν κοιτάω τώρα αυτά τα δύο…

 

KORG SP-170 BK

242228.jpg

http://www.thomann.de/gr/korg_sp170_bk.htm

 

και

 

CASIO PX-130 BK PRIVIA

234847.jpg

http://www.thomann.de/gr/casio_px130_bk_privia.htm

 

 

Τα έχει δει κανένας από κοντά; Μπορεί να μου πει κάποιος εντυπώσεις;

να υπάρχουν πουθενά Αθήνα να τα δω από κοντά;

 

Υπάρχει εναλλακτικά κλαβιέ με 61 ή 76 πλήκτρα που να έχει “βαριά” πλήκτρα πιάνου; μην μου πείτε για m-audio κ.α., μιλάμε για κάτι καλό.

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις λοιπόν μόνο για βαρυκεντρισμένο κλαβιέ.

Είχα το Kawai es 1 και ήμουν πανευτυχής όπως είναι και η σημερινή κατοχός του.

Για τα άλλα δεν γνωρίζω. Δεν μένει να τα δοκιμάσεις απο κοντά.Νιώσε τα στα δάχτυλά σου και καλή αγορά σου εύχομαι.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω το Privia PX110 και είμαι πανευτυχής, το ίδιο και ο συνεργάτης μου στη Νορβηγία. Ακούσαμε και παίξαμε το PX130/330 (και τα δύο) στην Φρανκφούρτη το 2009, και μείναμε εντυπωσιασμένοι.

 

Προσωπικά προτιμώ την σειρά Privia της Casio, απ' ότιδήποτε κυκλοφορεί σε τέτοια τιμή.

 

Μόνο έχε το νου σου ότι μιλάω καθαρά ως πιανίστας (αν και το 130/330 έχει pitch bend νομίζω, αλλά όχι mod wheel?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Casio υπάρχουν πουθενά Αθήνα να τους ρίξω μια ματιά...?

έχω διαβάσει κι εγώ καλές κριτικές για το κλαβιέ τους...

Δεν με ενδιαφέρουν τα Pitch bend και όλα αυτά,

θέλω απλά να έχει ωραία άισθηση στα πλήκτρα και να μπορώ να το χρησιμοποιήσω και με το κοντακτ, να εχει Midi δηλαδη.

 

φαντάζομαι θα μπορείς να το "απενεργοποιήσεις" ως πιάνο και να το χρησιμοποιήσεις σαν midi keyboard...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Casio υπάρχουν πουθενά Αθήνα να τους ρίξω μια ματιά...?

έχω διαβάσει κι εγώ καλές κριτικές για το κλαβιέ τους...

Δεν με ενδιαφέρουν τα Pitch bend και όλα αυτά,

θέλω απλά να έχει ωραία άισθηση στα πλήκτρα και να μπορώ να το χρησιμοποιήσω και με το κοντακτ, να εχει Midi δηλαδη.

 

φαντάζομαι θα μπορείς να το "απενεργοποιήσεις" ως πιάνο και να το χρησιμοποιήσεις σαν midi keyboard...

 

λογικα αμα εχει υποδοχη Midi το πληκτρο που θα αγορασεις σιγουρα θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις κ σαν Midi με Kontakt οπως λες.Τα περισσοτερα ετσι ειναι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε εγώ έχω δοκιμάσει το korg sp250 και έμεινα ΠΛΗΡΩΣ ευχαριστημένος..

τρομερό πλήκτρο,τρομερός ήχος πιάνου,τρομερή τιμή..

απο κει και πέρα δεν έχει τιποτα άλλο ιδιαίτερο..

και απο όσο μου είπαν δεν είναι ότι καλύτερο για να το χώσεις σε μεγάλα ήχεία..αλλά για οικιακή χρήση είναι φοβερό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου