Προς το περιεχόμενο

Μιλάμε για τρελό δίλημμα (αγορά κιθάρας!!!!)


mc06060

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, δεν έχεις σοβαρό δίλημμα. ;) Θέλεις την DR και απλώς ζητάς να στο επιβεβαιώσουμε. :D Εγώ πάντως έπαιξα προχθές αυτήν εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181099.0

και αν την είχα δεν υπήρχε περίπτωση να σκάσω τόσα παραπάνω χρήματα για μια - παραπάνω από όσο νομίζεις - παρόμοια κιθάρα. Το μόνο που ίσως με απέτρεπε ήταν το σχετικά στενό νατ, τουλάχιστον όπως μου φάνηκε εκείνη τη στιγμή.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η βοήθεια που κυρίως θέλω αφορά αφενός στο μεγάλο ζήτημα του value for money

 

Υπεργιγαντοτιτανοτεράστιο θα λέγα για την ακρίβεια...

 

Για να σοβαρευτούμε τώρα,γίνεται κάποια στιγμή αυτό το ανέκδοτο να σταματήσει...? ::)

 

Αν κάποιος "καίγεται" για αυτό το ζήτημα,καλύτερα να φτιάξει μόνος του μιά κιθάρα μ΄όποιον τρόπο νομίζει.Όταν αγοράζει κάποιος κιθάρα από μία εταιρεία μαζικής παραγωγής (και πιθανότατα εισηγμένη σε χρηματιστηριακές αγορές) τα περιθώρια κέρδους είναι τεράστια,οπότε ας ξεχάσει το...value for money.(γελάω μόνο που την ακούω αυτή τη φράση...)

 

Και είτε το πιστεύετε έιτε όχι,τα πιό τρελά περιθώρια κέρδους υφίστανται στις φτηνές κιθάρες και όχι στις ακριβές. ;)

 

Value for money anyone? ;D  (λέω να το κάνω υπογραφή)

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεργιγαντοτιτανοτεράστιο θα λέγα για την ακρίβεια...

 

Για να σοβαρευτούμε τώρα,γίνεται κάποια στιγμή αυτό το ανέκδοτο να σταματήσει...? ::)

 

Αν κάποιος "καίγεται" για αυτό το ζήτημα,καλύτερα να φτιάξει μόνος του μιά κιθάρα μ΄όποιον τρόπο νομίζει.Όταν αγοράζει κάποιος κιθάρα από μία εταιρεία μαζικής παραγωγής (και πιθανότατα εισηγμένη σε χρηματιστηριακές αγορές) τα περιθώρια κέρδους είναι τεράστια,οπότε ας ξεχάσει το...value for money.(γελάω μόνο που την ακούω αυτή τη φράση...)

 

Και είτε το πιστεύετε έιτε όχι,τα πιό τρελά περιθώρια κέρδους υφίστανται στις φτηνές κιθάρες και όχι στις ακριβές. ;)

 

Value for money anyone? ;D  (λέω να το κάνω υπογραφή)

 

 

 

 

 

Δεν αμφισβητεί κανείς ότι η Fender κι η κάθε Fender φτιάχνει κιθάρες για να βγάζει κέρδος κι όχι για να κάνει εμενα ή κάποιον άλλο χαρούμενο που αγόρασα μια καλή κιθάρα κλπ κλπ. Απλά όταν είσαι φοιτητής κι έχεις δουλέψει παράλληλα τα λεφτά που θα δώσεις για την κιθάρα θες να πιάσουν το μεγαλύτερο δυνατό τόπο...

Δε θέλω να φανεί ότι λαικίζω, ούτε οτι απαντάω θυμωμένος. Αλλωστε πολύ πιθανό να το πιστεύω κι εγώ σε μερικά χρόνια αυτό που λες, απλά η αγωνία μου για αυτό που θα πάρω σε σχέση με τα λεφτά που θα δώσω είναι μεγάλη γιατί ουτέ το ένα (τα λεφτά), ούτε το άλλο (οι κιθάρες) έχουν περάσει από τα χέρια μου σε μεγάλο αριθμό (τουναντίον...) ώστε να τη μετριάζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender γιατί αν και δεν έχω καμία σχέση με το αντικείμενο μου αρέσει ο ήχος τους περισσότερο... :P

Είμαστε όλοι άνθρωποι σε έναν κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το value for money, δλδ το να πάρεις το καλύτερο δυνατό προϊόν για τα λεφτά που διαθέτεις, είναι πραγματικά σημαντικό σημείο για την αξιολόγηση μιας αγοράς.

Και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θα έπρεπε να είναι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά όταν είσαι φοιτητής κι έχεις δουλέψει παράλληλα τα λεφτά που θα δώσεις για την κιθάρα θες να πιάσουν το μεγαλύτερο δυνατό τόπο...

 

Bingo! Αυτό είναι το μόνο "value for money" που υφίσταται κατά τη γνώμη μου.Το κατά πόσο σε "καίνε" αυτά τα όποια ευρώ θα δώσεις,είτε είναι 300 είτε 10,000.Αν το εννοούσες έτσι,αγνόησε το παραπάνω post μου.

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bingo! Αυτό είναι το μόνο "value for money" που υφίσταται κατά τη γνώμη μου.Το κατά πόσο σε "καίνε" αυτά τα όποια ευρώ θα δώσεις,είτε είναι 300 είτε 10,000.Αν το εννοούσες έτσι,αγνόησε το παραπάνω post μου.

 

 

 

 

Η αλήθεια είναι πως κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Και πέρα από το ότι με καίνε είναι και περιορισμένα τα π$%&^κα...κι αν βάλεις και κάποια πετάλια, μια καμπίνα, κάποια αξεσουάρ και κάποια μικρόφωνα που χρειάζομαι καταλαβαίνουμε ότι το απαιτούμενο budget ξεφεύγει πάαααααρα πολύ. Οπότε αποφάσισα να κινηθώ στην κατευθυνση που λέει "παίρνε λίγα λίγα αλλα αγόραζε το καλύτερο που μπορεις τη δεδομένη χρονική στιγμή" κι έτσι "γεννήθηκε" αυτό το ποστ....

 

Ευχαριστώ όσους έχουν απαντήσει μέχρι τοώρα κι ακούω κι άλλες προτάσεις...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου απο την μικρη ποιρα που εχω μεχρι στιγμης στο stoner/heavy rocκ,ειναι

οτι αν εχεις καλο noisless μαγνητη σουπερντουπερουμπερ active με 4 μπαταριες που

σπλιταρει εχεις χασει και το νοημα.Οσο πιο σαπιος τοσο καλυτερα και btw texas special rocks!

 

p.s. επειδη το εχω επιχειρισει ειναι πολυ ενδιαφερον να παιζεις stoner με στρατ.Ειναι το

κατι διαφορετικο και οχι απαραιτητα κακο.Τry it.

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ψηφίζω sheraton δαγκωτό! Θα σου διευρύνει και τους δημιουργικούς ορίζοντες πιστεύω. Άλλωστε όπως και να το κάνουμε 2 (η έστω μιάμιση αν το θες- αλλά όντως η squier έχω την αίσθηση ότι γίνεται μια χαρά strat με σουλουποματάκι που θα σου στοιχίσει περίπου όσο η διαφορά των διλημμάτων σου) έχουν σαφέστατα μεγαλύτερη ευελιξία από μία, πόσο μάλλον αν μιλάμε για τόσο διαφορετικά όργανα. Γενικά πιστεύω ότι κάποιος για να πάει μπροστά, να "ανέβει" αλλά και να "φτιάξει" σκαλοπάτια, πρέπει να είναι τολμηρός με τις επιλογές του και να ακούει το "ένστικτό" του (τόσο στη ζωή, όσο και επί το προκειμένω στην μουσική)

Καλή αγορά και καλά παιξίματα όπως και να χει :)

 

den einai skies oi ouranoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου απο την μικρη ποιρα που εχω μεχρι στιγμης στο stoner/heavy rocκ,ειναι

οτι αν εχεις καλο noisless μαγνητη σουπερντουπερουμπερ active με 4 μπαταριες που

σπλιταρει εχεις χασει και το νοημα.Οσο πιο σαπιος τοσο καλυτερα και btw texas special rocks!

 

p.s. επειδη το εχω επιχειρισει ειναι πολυ ενδιαφερον να παιζεις stoner με στρατ.Ειναι το

κατι διαφορετικο και οχι απαραιτητα κακο.Τry it.

:D

 

Ένα βίτσιο με το παράδοξο το έχω να σου πω την αλήθεια. Γι' αυτό και μου ρθε και στο μυαλό κι η sheraton από την άλλη που είναι πιο κλασσικη jazz/blues κιθάρα....Γενικά είμαι υπέρμαχος των out of the box επιλογών και είναι κι αυτός ενας απο τους λόγους που έχω καταλήξει σε αυτές τις δύο επιλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου